وضعیت مبهم تجهیزات استارلینک در ایران

وضعیت مبهم تجهیزات استارلینک در ایران یاری کالا: بررسی سایت های فروش تجهیزات استارلینک و صحبت با برخی فروشندگان نشان میدهد قیمت این تجهیزات که بصورت قاچاق، بیش از بانه به کشور وارد شده 20 تا 60 میلیون تومان است و این در حالیست که هنوز هیچ مرجع رسمی کارکرد این تجهیزات در ایران را تایید نکرده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، تعدادی از کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرام آغاز به تبلیغ فروش تجهیزات استارلینک کرده اند. فروشندگان قیمت های مختلف بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار، معادل ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان را برای این تجهیزات مطرح می کنند.
عده ای از فروشندگان می گویند در منزل مبلغ را دریافت خواهند کرد، اما برخی دیگر بیعانه حدود ۱۰ میلیون تومانی درخواست می کنند.
یکی از فروشندگان در پاسخ به این که آیا برای اتصال به اینترنت باید هزینه ماهانه پرداخت شود؟ می گوید: «نه. کل هزینه همین ابتدا پرداخت می شود. فعلا اعلام شده استفاده از این اینترنت رایگان است و تا آن زمان که اعلام کنند شرایط همین است.»
اما صحبت های فروشندگان متناقض است. برای مثال فروشنده دیگری می گوید که خریداران باید ماهانه ۱۰۰ دلار هزینه شارژ پرداخت کنند.
همین طور طبق گفته فروشندگان، هر تجهیزات برای فضایی به اندازه یک استادیوم فوتبال اینترنت تامین می کند.
یکی از فروشندگان در پاسخ به این که اگر بعدا تجهیزات به مشکل بخورد چه کسی مسئول است؟ نصب کننده تجهیزات را معرفی کرده و می گوید: «این فرد همیشه برای پاسخ دهی و تعمیرات در دسترس خواهد بود.» البته مشخص است که تضمینی برای این ادعا وجود ندارد.
او همین طور در پاسخ به این که چه تضمینی برای فعال بودن این تجهیزات در ایران وجود دارد؟ اظهار داشت که پس از پرداخت بیعانه، نصاب در محل نصب حاضر می شود، اما اگر تجهیزات کار نکرد، پول را پس می دهد و تجهیزات را می برد.
بگفته خود فروشندگان، تجهیزات استارلینک بیش از شهر بانه وارد می شود.
البته بنظر می رسد باتوجه به قاچاق بودن کالا و همین طور ناشناخته بودن آن، امکان سو استفاده های فراوانی دراین زمینه وجود دارد.
معیار، سود است
در این رابطه، حمید حسینی، عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک تجاری ایران و عراق، در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: مرزی وجود دارد که برخی کالاها از آن ترانزیت شده، به عراق برده می شود، در ۱۰ کیلومتری مرز پیاده و باردیگر بصورت کولبری به ایران وارد می شود. این کالاها عمدتاً لوازم الکترونیک، موبایل، لوازم خانگی، لوازم آرایشی، پوشاک و سایر کالاهایی هستند که بازار دارند؛ بدین سبب هیچ چیزی بعید نیست و ترانزیت هم از ایران سخت نیست.
بگفته وی عمده کالاها ابتدا وارد بندرعباس می شود، بعد بصورت ترانزیت به اقلیم کردستان می رود و باردیگر بصورت کولبری به ایران برمی گردد. هم اکنون در بانه پاساژهای شیک تولید شده و انواع لوازم خانگی و سایر کالاها در آنها فروخته می شود. تجهیزات استارلینک هم اگر بازار جذابی داشته باشد، وارد می شود، چونکه معیار افراد فعال در این عرصه منافع و سود است.
عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک تجاری ایران و عراق اگرچه دولت باید درایت کند و فیلترینگ اینترنت را بردارد تا مردم به مسیری وارد نشوند که دیگر قابل کنترل نباشد، اشاره کرد: این تجهیزات هم ممکنست ابتدا گران باشد، اما در آینده ارزان تر می شود و هیچ کنترلی روی آن نخواهد بود.
حسینی در پاسخ به این که آیا احتمال کلاهبرداری در فروش تجهیزات استارلینک وجود دارد؟ اظهار داشت: بطور معمول شاهد این قبیل اتفاق ها هستیم، اما مردم این ریسک را پذیرفته اند.
وضعیت مبهم تجهیزات استارلینک در ایران
اینترنت ماهواره ای بیشتر در مواردی به کار می رود که دسترسی معمولی به اینترنت (کابلی، فیبرنوری، دایال-آپ و بی سیم) امکان پذیر نیست یا از کیفیت پایینی برخوردارست. در تعریف این نوع از اینترنت باید گفت امواج بوسیله ماهواره ارسال می شود و کاربر برای دریافت آن باید از تجهیزات مخصوص آن یعنی دیش و دریافت کننده امواج استفاده نماید. اگر این نوع از اینترنت فراگیر شود احتمال تولید تجهیزات آن با قیمت کمتر هم ممکن خواهد بود یا حتی سیمکارت هایی مانند آنچه در تلفن ماهواره ای استفاده می شود تولید می شود اما هنوز برای رسیدن به این مراحل زود است.
اوایل مهرماه تعدادی از کارشناسان هشدار دادند که استفاده از اینترنت ماهواره ای نیازمند زیرساخت هایی در داخل کشور است و به این زودی ها خبری از اینترنت ماهواره ای نخواهد شد. همین طور بگفته آنها فایل ها و اپلیکیشن هایی در فضای مجازی انتشار یافته که به کاربران وعده دسترسی به اینترنت ماهواره ای و استارلینک را می دهند، بی استفاده و البته خطرناک هستند.
عیسی زارع پور هم بتازگی گفته بود که اگر کشورهای دیگر بخواهند خدمات استارلینک به ایران بدهند، باید ضوابط ایران را رعایت نمایند و بعید است به این زودی اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران فعال شود.
بعد از این اظهارات، اخبار عجیبی در فضای مجازی به نقل از ایلان ماسک خطاب به وزیر ارتباطات منتشر گردید که رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در واکنش به این توئیت منتسب به ایلان ماسک در خصوص خطاب قراردادن عیسی زارع پور، آنرا جعلی دانست و نوشت: فیک نیوزسازان مشغول کارند.
استارلینک توسط شرکت اسپیس ایکس اداره می شود و طبق اطلاعات مندرج برروی سایت رسمی این شرکت، حالا ۴۰ کشور را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است و راه اندازی سرویس تلفن همراه جهانی بعد از سال ۲۰۲۳ را هم هدف گذاری کرده است.


در صفحه نقشه وب سایت استارلینک، مناطق تحت پوشش خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک در جهان با سه رنگ مختلف برای مناطق تحت پوشش، مناطقی که در فهرست انتظار هستند و مناطقی که به زودی به استارلینک دسترسی خواهند داشت، نشان داده می شود اما طبق این اطلاعات، چندین کشور همچون ایران و چین شامل مناطق تحت پوشش نیستند.
حالا داخل سایت اسپیس ایکس و در صفحه مربوط به سفارش استارلینک، برای بخش خانگی، هنگامی که نام محله ای را بطورمثال در تهران وارد می نماییم، با این پیام روبرو می شویم که استارلینک هنوز در محدوده شما به سبب عدم دریافت تاییدیه رگولاتوری، موجود نیست و با دریافت مجوز رگولاتوری، محدوده مورد پوشش ما گسترش پیدا خواهد کرد، بدین سبب لطفا قابل دسترس بودن استارلینک در محدوده زندگی خودرا بعدا باردیگر بررسی کنید. همین پیام برای سفارش استارلینک برای کاربران تجاری هم تکرار می شود.
با این اوصاف، باتوجه به راه افتادن بازار فروش این کالاها در ایران و همین طور اظهارات دیگر ایلان ماسک در خصوص فعال شدن اینترنت ماهواره ای در ایران، معین نیست که آیا واقعا استفاده از تجهیزات در کشور امکان پذیر هست یا نه؟ بنظر می رسد در خلاء اطلاع رسانی درست در این رابطه و مبادله غیرقانونی، امکان سو استفاده بیش تر خواهد بود.
در همین رابطه مسعود اسدپور، رئیس لابراتوار رسانه های اجتماعی دانشگاه تهران بتازگی گفته بود که احتمالاً فروشندگان این تجهیزات در فضای مجازی یا تجهیزات غیر واقعی می فروشند یا تبلیغ دروغ می کنند. شاید یک سال دیگر اینترنت استارلینک برای تعداد زیادی قابل استفاده باشد، اما ادعای فعلی دروغ است چون برای این موضوعات تبلیغ عمومی نمی کنند.
منبع:

1401/08/08
13:12:17
0.0 / 5
193
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان