کاهش ۳۵ درصدی بارش ها در تهران

کاهش ۳۵ درصدی بارش ها در تهران به گزارش یاری کالا، احد وظیفه می گوید: «آخرین باری که در تهران بارش کافی و خوب داشتیم به سال ۱۳۹۸ برمی گردد، سال ۹۹ هم بارندگی بد نبود اما طی سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با کاهش ۳۵ درصدی بارندگی نسبت به میزان نرمال روبه رو شده ایم. به عبارتی طی سال آبی اخیر مجموع بارش ها ۱۹۱ میلیمتر بوده که نسبت به شاخص بلندمدت بارش ها یعنی عدد ۲۹۴ میلیمتر، ۱۰۳ میلیمتر کمتر باران داشته ایم.»ایرن مهرگان: مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تهران روز گذشته در برنامه ای تلویزیونی با اشاره به اینکه مصرف آب آشامیدنی روزانه تهران ۳ میلیون متر مکعب است، اعلام نمود که تهران فقط برای ۱۰۰ روز آب دارد. او اخطار داد که اگر تمهیدات لازم و صرفه جویی صورت نگیرد، اوایل زمستان به مشکل خواهیم خورد. یکی از میهمانان تلفنی همین برنامه، احد وظیفه بود، رئیس مرکز اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی. با عنایت به اهمیت موضوع، سراغ او رفته ایم و در رابطه با سرنوشت کم آبی در پایتخت با او گفتگو کرده ایم.

سدهای استان تهران دقیقاً چه وضعیتی دارند؟
آخرین عدد از داشته های سدهای استان تهران که به همین یک هفته قبل برمی گردد و میزانش در سایت وزارت نیرو هم ثبت شده است، نشان داده است که میزان آب پشت سدها بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون متر مکعب است، که البته همه این آب قابل برداشت نیست چونکه برای حفظ بدنه سد و جلوگیری از شکستگی و مشکلات این چنینی، باید تا میزانی از آب همیشه پشت سد بماند. پس این رقم هم به مفهوم همه آب قابل برداشت از سدها نیست.
برهمین اساس از آنجاییکه مصرف روزانه آب در تهران ۳ میلیون متر مکعب اعلام شده است، پس حدود صد روز ذخیره آب در سدهای استان تهران موجود است.

چرا با این مشکل روبه رو شده ایم؟
مجموع عواملی که سبب این مشکل شده به کاهش ورودی سدها، کاهش بارندگی و خشکسالی برمی گردد.
چقدر کاهش بارندگی داشته ایم؟
آخرین باری که در تهران بارش کافی و خوب داشتیم به سال ۱۳۹۸ برمی گردد، سال ۹۹ هم بارندگی بد نبود اما طی سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با کاهش ۳۵ درصدی بارندگی نسبت به میزان نرمال روبه رو شده ایم. به عبارتی طی سال آبی اخیر مجموع بارش ها ۱۹۱ میلیمتر بوده که نسبت به شاخص بلندمدت بارش ها یعنی عدد ۲۹۴ میلیمتر، ۱۰۳ میلیمتر کمتر باران داشته ایم.
یعنی عامل اصلی این کمبود آب ها همین بارندگی و عوامل طبیعی است؟
نه متاسفانه، بخشی از این مشکل به دست درازی ها به منابع آب برمی گردد، ببینید قسمتی از آب ورودی به پشت سدها از سرچشمه ها و منابع بالادستی می آید، در حالیکه اگر گشت و گذاری به دره های تهران داشته باشید، می بینید که سرچشمه ها را با اتاقک هایی محصور کرده و بعد حوضچه هایی ساخته و با یک لوله پلاستیکی آب چشمه را به سمت باغات و مزارع و ویلاها هدایت کرده اند. این درحالی ست که اغلب این باغات ومزارع یا غیر مجاز هستند و یا به شکل غیرمجازی گسترده شده اند. در واقع سرچشمه های تهران به جای این که به سدها برسند از همان منبع به دست خوش نشین ها می رسند.
با این تفاسیر سرنوشت دسترسی به آب در تهران چه می شود؟ آب در تهران جیره بندی خواهد شد؟
درحال حاضر چون در آغاز فصل سرما هستیم، بخاطر حذف کولرها و کمتر شدن میزان دوش گرفتن و حمام کردن و همینطور پیش بینی بارش در اواخر آبان و ماه آذر، امیدواریم که با کمبود آب مواجه نشویم، البته بخشی زیادی از منابع آبی تهران از چاه های زیرزمینی هم تأمین می شود. بر این اساس برای سالجاری بعید است که با جیره بندی آب روبه رو می شویم. اما در رابطه با آینده نگران هستیم.
مهم ترین علل این نگرانی چیست؟
ببینید، ما با فاکتورهایی روبه رو هستیم که وضعیت آب را کاملا هشداری و خطرناک نشان می دهد، باید دقت کنیم آب خلق نمی گردد، روند بارش ها نزولی شده، با گرم شدن زمین و خشکسالی روبه رو هستیم، دما افزایش و به تبع آن تبخیرها افزایش پیدا کرده است و در نهایت افزایش جمعیت هم داریم و همه این عوامل یعنی با بحران و جیره بندی آب در سالهای آینده روبه رو می شویم، همان اتفاقی که سال جاری در همدان رخ داد و مردم با گالن دنبال آب بودند.

۴۷۴۷منبع:

1401/08/05
14:10:55
0.0 / 5
485
تگهای خبر: سایت , شركت , گرانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان