این هنرمند به درختان مرده شهر جان می دهد

این هنرمند به درختان مرده شهر جان می دهد به گزارش یاری کالا، همشهری آنلاین نوشت: یکی از هنرمندان سنندجی این روزها درحال جان بخشیدن باردیگر به درختان خشک خیابان های شهر سنندج است و نزدیک به ۲۰ سال از زندگی خویش را با هنر و هنرنمایی گره زده است.پیکرتراشی گذشته ای به درازای تاریخ دارد؛ شواهدی که از تراشیدن و فرم دادن اشیا از دوران غارنشینی به دست آمده است، قدمت این هنر را نشان داده است. در عصر حاضر پیکرتراشی به دلیل پیشرفت علم و تکنولژی و پدیدار شدن جوامع صنعتی دگرگونی زیادی پیدا کرد و از یک هنر صرف و تفننی با صنعت عجین شده است و روی عناصری مانند چوب، آهن، حلبی، طلا، جواهر، شیشه، نخ، پارچه و سایر موارد به کار می رود؛ درواقع، هنرمندان با نگاه ظریف خود پیکر بی جان این اجسام را روح زیبایی می بخشند. زیباسازی و خلق آثار از درختان خشک شده اما ایده ای خلاقانه و زیباست که با هزینه خیلی کم، روح و هنر را در خیابان های شهر زنده می کند.
نقش خانواده ای روی درخت سنجد
«تیمور ایوبی» ۴۱ سال دارد و در کنار مجسمه سازی، طراحی و نقاشی هم می کند: «بیش از ۱۵ سال است که مشغول کار روی چوب هستم، مجسمه می سازم هرچه به ذهنم خطور کند روی کاغذ طراحی می کنم و بر پیکر بی جان چوب، جان می دهم. هنر پیکرتراشی را حدودا ۲۰ سال پیش با شاگردی در خدمت استاد ضیاءالدینی شروع کردم و توانسته ام در سطح کشور بیشتر از ۱۲ بار در جشنواره های مختلف عنوان کسب کنم.
نخستین اثری که خلق کردم در ارتباط با ۲۰ سال پیش است اثری که با گذشت دو دهه همچنان به یادگار گذاشته ام این کار روی کنده درخت سنجد اجرا شده و خانواده ای شامل پدر، مادر و فرزندان را به تصویر کشیده است.»
این هنرمند کردستانی ادامه می دهد: «در طول این سال ها روی متریال های مختلف کار کرده ام آثاری که نمونه های آن در سطح شهر سنندج وجود دارد اما معتقدم چون چوب خودش جان دارد، کار روی آن راحتتر است. درختان حتی پس از مرگ هنوز در وجودش جان باقیمانده ای دارند که اگر خوب روی آن کار شود، حیات باردیگر خودش را نشان داده است. با همین دیدگاه به جهت اینکه درختان خشک شده سطح شهر جان باردیگر بگیرند و از قطع کردن آنها جلوگیری شود، ایده پیکرتراشی روی درختان خشک سطح شهر را به صورت خودجوش در سنندج کلید زدم و خوشبختانه با حمایت شهرداری سنندج کار را در چارچوب پروژه گسترده دنبال کردم.»
مخالفت هایی که مانعش نشد
ایوبی می افزاید: در مجموع ۴۰ درخت خشک و قطور سطح شهر که قابلیت تبدیل شدن به مجسمه را دارند شناسایی شده است، ایده های مختلفی همچون نمادهای سنندج شهر خلاق موسیقی جهان و سنندج پایتخت کتاب را روی این درختان اجرا خواهم کرد. این آثار را با سفارش شهرداری اما با ایده خودم و با الهام گرفتن از خصوصیت های شهر سنندج خلق و تلاش می کنم در خلق آثارم تاریخ، مفاخر و مشخصه های زادگاهم را به تصویر بکشم. اولین کار پیکرتراشی روی درختان بی جان را در خیابان معراج سنندج اجرا کردم که دو دست گره خورده به نشانه وحدت است که مورد استقبال قرار گرفت. روح زندگی در کارم وجود دارد؛ حتی تک تک سلول های مرده درخت با من حرف می زنند وقتی اثری را بر پیکر آن می بینیم.
۲۳۳۲۳۳


منبع:

1401/07/12
10:29:50
0.0 / 5
176
تگهای خبر: آنلاین , دام , شهرداری , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان