تغییرات قیمت ۳ کالای اساسی در مرداد

تغییرات قیمت ۳ کالای اساسی در مرداد یاری کالا: آمار سالانه انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در مردادماه بین حدود 16 تا 204 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل بالا رفته که بیشترین افزایش قیمت مربوط به دو نوع برنج ایرانی بوده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در میان انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در مرداد ماه مربوط به انواع برنج ایرانی بوده، بطوریکه قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا و هاشمی درجه یک با ۲۰۳.۶ و ۱۹۶.۶ درصد افزایش، از میانگین ۳۷ هزار و ۹۰۰ تومان در مرداد ماه سال قبل، به بالای ۱۱۰ تا ۱۱۶ هزار تومان رسیده است.
در سال ۱۴۰۰ جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه های مختلف و واردکنندگان در جریان بود و مدیرعامل شرکت تجاری دولتی با اشاره به خشکسالی ۵۰ سال قبل و لطمه جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی همچون برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی آگاهی داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود. در نهایت دوره ممنوعیت فصلی که هر سال از شروع مردادماه شروع و تا آذر ماه ادامه دارد، سال قبل ممنوعیت زودتر از سال های قبل، یعنی از اول آذر برداشته شد. امسال هم ممنوعیت فصلی برنج اجرا نشد.
تغییرات قیمت برنج خارجی
قیمت برنج پاکستانی نیز در همین ماه ۶۵.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل بالا رفته و از حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان به حدود ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان در مرداد ماه امسال رسیده است. اما قیمت برنج تایلندی با افزایش ۱۵.۹ درصدی به نزدیک ۱۸ هزار تومان رسیده است.
مرغ در رتبه دوم
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در مرداد ماه با افزایش ۱۰۵.۲ درصدی به بالای ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبل حدود ۲۷ هزار تومان بوده است.
نرخ مصوب مرغ برای مصرف کننده در اوایل آذر سال قبل ۳۱ هزار تومان تعیین شده بود، اما امسال با حذف ارز دولتی و جایگزین شدن یارانه نقدی، قیمت آن ۶۰ هزار تومان تصویب گردید.
شکر چقدر گران شد؟
در این میان شکر در رتبه بعدی افزایش قیمت قرار دارد که قیمت آن ۹۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل بالا رفته است؛ بطوریکه قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود ۱۳ هزار تومان در مرداد ماه سال قبل به حدود ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان در ماه مشابه امسال رسیده است.
گوشت قرمز چقدر گران شد؟
در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۶۲.۱ و ۳۷.۳ درصد افزایش در مرداد سال قبل به حدود ۱۷۸ و ۱۹۶ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال قبل به ترتیب حدود ۱۲۱ و ۱۳۰ هزار تومان بوده است.
بر این اساس، کمترین افزایش قیمت نسبت به سال قبل مربوط به برنج تایلندی بوده است.1401/07/06
12:42:50
0.0 / 5
198
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان