کوتاه تر شدن روند دیالیز با طراحی غشاء همودیالیز

کوتاه تر شدن روند دیالیز با طراحی غشاء همودیالیز به گزارش یاری کالا، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند غشاء همودیالیزی را طراحی نمایند که روند دیالیز کوتاه تر شود.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، آریان اخلاصی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تهیه و مشخصه یابی غشاء نانوالیاف کامپوزیتی بر پایه پلی آکریلونیتریل جهت حذف سموم اورمیک»، اظهار داشت: طولانی بودن، گران بودن و ناخوشایند بودن فرآیند همودیالیز برای بیماران با نارسایی کلیوی دلیل بر اجرای این پروژه شد.
وی ادامه داد: چونکه غشاهای همودیالیز متداول تجاری تنها بر اساس دو پدیده دیرینه شامل انتشار و همرفت بنا شده اند. ازاین رو پروژه را در دانشگاه با هدف کوتاه کردن مدت زمان فرآیند همودیالیز و همینطور افزایش بازدهی فرآیند همودیالیز توسط بهره گیری از پدیده جذب اجرایی کردیم.
وی ادامه داد: نتایج حاصل از این طرح، کاملاً با اهداف از پیش تعیین شده مطابقت داشته و می تواند در ارتقاء فرآیند همودیالیز و همینطور مرزهای دانش در زمینه دیالیز نقش بسزایی ایفا کند.
وی در مورد روند اجرای پروژه اظهار داشت: در ابتدا توسط فرآیند الکتروریسی، غشاء نانوالیاف خالص بر پایه پلیمر پلی آکریلونیتریل را تهیه کرده و در ادامه نانوجاذب های هالوزیت را بر روی نانوالیاف موجود در غشاء پراکنده کردیم. در نهایت توسط آزمون های مشخصه یابی، غشاء نانوالیاف کامپوزیتی نهایی را ارزیابی کردیم.
اخلاصی اظهار داشت: نتیجه نهایی این طرح می تواند به صورت مستقیم در صنعت پزشکی و همینطور به صورت غیرمستقیم در سیستم های تصفیه آب استفاده گردد.
وی افزود: این طرح می تواند با اندکی تغییر در مواد مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب در مناطق محروم از آب شرب هم مورد استفاده قرار گیرد.
وی اظهار داشت: کوتاه شدن مدت زمان و همینطور افزایش بازدهی فرآیند همودیالیز از مزیت های این طرح به حساب می آید.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه نوآوری موجود در این پروژه در هیچ نمونه داخلی و یا خارجی وجود ندارد، اظهار داشت: استفاده از پدیده جذب در غشاء طراحی شده در غشاهای متداول تجاری وجود ندارد.
به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه، دکتر عاطفه سلوک، دکتر معصومه حق بین نظرپاک، دکتر پوریا پاس بخش و استاد مشاور، دکتر مهوش شکراالهی هستند.
منبع:

1401/06/22
10:50:28
0.0 / 5
396
تگهای خبر: ارز , دام , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان