ساداتی نژاد:

82 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است

82 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است به گزارش یاری کالا، وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: تابحال ۸۲ درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده و مابقی هم بزودی پرداخت خواهد شد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا سید جواد ساداتی نژاد در یک برنامه تلویزیونی ضمن اشاره به اهمیت کشت قراردادی اظهار داشت: سال قبل ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی خصوصا گندم زیر پوشش کشت قراردادی قرار گرفت.
وی ادامه: قیمت گندم سال قبل ۷۵۰۰ تومان بود که سوم فروردین ۱۴۰۱ با بحران جهانی و افزایش قیمت ها، به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. نتیجه این افزایش قیمت هم تحویل ۱۱ میلیون تن گندم توسط کشاورزان بوده است.
وزیر جهادکشاورزی افزود: ۲۵ درصد در برنج و ۳۰ درصد در جو افزایش تولید داشته ایم. تولیدات کشت دیم هم ۱.۵ میلیون تن در ۲.۶ میلیون هکتار از اراضی کشور افزوده شد و در بیشتر از ۵ میلیون هکتار از اراضی امسال کشت دیم صورت خواهد گرفت.
وی با اعلان اینکه تابحال ۸۲ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده، اظهار داشت: تابحال ۶۸ میلیارد تومان به گندمکاران پرداخت شده و تا چند روز آینده تمام مطالبات گندمکاران هم پرداخت می شود.
به قول وی میزان نیاز کشور به گندم نان ۹ میلیون تن است و در سال زراعی جدید در تولید گندم نان به پایداری در خودکفایی خواهیم رسید.
ساداتی نژاد ضمن اشاره به این که سیاست های قیمتی را به غیر قیمتی تغییر دادیم، اظهار داشت: برای کشت سویا یارانه ۶ میلیون تومان در هر هکتار را در نظر گرفته ایم و برای کشت گندم ۱۵۰۰ تومان یارانه کشت در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: سال جاری قبل از هدفمندی یارانه ها خرید تضمینی کلزا با قیمت ۱۵ هزار تومان انجام می شد که بعد از هدفمندی یارانه ها با ورود بخش خصوصی به ۲۳ هزار تومان افزوده شد و مابه التفاوت این مبلغ به حساب کلزاکاران واریز شد.
وزیر جهادکشاورزی با اعلان اینکه در فصل زراعی جدید کشت قراردادی را بخصوص در اراضی خرده مالکی اعمال خواهیم کرد تا به کشاورزان کمک نماییم، اضافه کرد: همینطور از کشت کلزا با یارانه کشت حمایت خواهیم کرد.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش به طرح الگوی کشت اشاره نمود و اظهار داشت: رئیس جمهوری در نظارت ستادی از وزارت جهاد کشاورزی بر اجرای الگوی کشت تاکید نمود. دستورالعمل آن تا هفته آینده به استان ها ابلاغ خواهد گردید. برای اجرای الگوی کشت به ابزارهایی نیاز داریم که یکی از این ابزارها قیمت گذاری است. از ابزار قیمت در کشت گندم استفاده کردیم و کشاورزان به کشت این محصول ترغیب شدند.
بخشودگی پلکانی آب بها
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اظهار داشت: با جلساتی که با وزارت نیرو داشتیم این مورد را بررسی نموده ایم و کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت نمایند ۵۰ درصد بخشودگی آب بها خواهند داشت. با افزایش بهره وری میزان بخشودگی بیشتر می شود.
تدوین لایحه آبخیزداری در مراحل پایانی است
وزیر جهادکشاورزی ضمن اشاره به این که صادرات محصولات آب بر عوارض خواهد داشت تا از خروج آب مجازی از کشور جلوگیری شود، به تدوین لایحه آبخیزداری هم اشاره نمود و اظهار داشت: تدوین این لایحه در مراحل پایانی است. در این لایحه از مشاوره نخبگان، پژوهشکده آبخیزداری و دانشگاهیان استفاده شده و یک اقدام علمی است.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: تا آخر شهریور وزارت جهادکشاورزی خدمات خویش را به پنجره واحد دولت هوشمند متصل خواهد کرد، خدمات وزارت جهاد کشاورزی شامل کشاورزی، دامپزشکی، قرنطینه و صادرات است.
وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به این که عوارض صادرات باید بر روی محصولات پر آب بر باشد تا به اجرای الگوی کشت کمک نماید، اشاره کرد: خیلی از کشورها صادرات خویش را برای آب مجازی کنترل می کنند و اعتقاد ما اینست که این عوارض باید لحاظ شود بنابراین برای کاهش جاذبه کشت محصولات پر آب بر مانند هندوانه عوارض صادراتی را لحاظ کرده ایم.
بهره گیری از کشت فراسرزمینی
ساداتی نژاد به کشت فراسرزمینی هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای کشت محصولات آب بر از ظرفیت کشت فراسرزمینی استفاده خواهیم کرد، سال جاری شیوه نامه کشت فراسرزمینی ابلاغ گردیده و چند داوطلب برای این نوع کشت اهلیت سنجی شده اند. همینطور اوکراین، قزاقستان، برزیل و ونزوئلا کشورهایی هستند که توافق اولیه برای کشت فراسرزمینی با آنها انجام شده است. در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ ضرورت اجرای کشت فراسرزمینی و کنترل آب مجازی لحاظ شده است.
ساداتی نژاد اضافه کرد: در تولید محصولات کشاورزی ۲۵ تا ۳۰ درصد ضایعات داریم که ۱۴۰ میلیارد متر مکعب برای آن آب مصرف می شود.
وی با اعلان اینکه هم اکنون آمار و اطلاعات ما در بخش کشاورزی در حد برآورد و تخمین است اظهار نمود: در دولت سیزدهم رصدخانه کشاورزی ایران را راه اندازی خواهیم کرد و فاز اول آن تا آخر سال ۱۴۰۱ به انجام می رسد.
وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: تلاش ما اینست که محصولات آب بر و سبزی و صیفی را به گلخانه ها انتقال دهیم و تولید محصولات اساسی به فضای باز منتقل شود. به این منظور ۱۰۰ هزار هکتار گلخانه باید در کشور ایجاد شود اما هم اکنون ۲۳ هزار هکتار گلخانه داریم و به ۸۰ هزار هکتار گلخانه نیاز داریم. همینطور با عنایت به تحقیقات انجام شده کشت علوفه مرتعی را در مراتع انجام خواهیم داد.
ساداتی نژاد اظهار داشت: ۵ استان ۵۲ درصد از گندم کشور را تولید می کنند که خوزستان با ۱۹ درصد بیشترین میزان تولید را دارد و بعد از آن کردستان و کرمانشاه هستند، سال جاری ۵۰۸ هزار نفر کشاورز ایرانی به دولت گندم فروخته است و بیشتر از ۲.۵ میلیون نفر در این امر مشارکت داشته اند.
وزیر جهادکشاورزی با اعلان اینکه با حمایت بانک مرکزی در کشت قراردادی، قرارداد تولید بعنوان وثیقه در بانکها مورد قبول است و کشاورزان می توانند از این طریق تسهیلات دریافت نمایند، اظهار داشت: کشاورزی قراردادی توسط شرکت پشتیبان به انجام می رسد و کود، بذر، سم، بیمه و آموزش در اختیار کشاورز قرار می گیرد و در انتها برداشت محصول تسویه به انجام می رسد.
وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومانی مردمی سازی یارانه ها اظهار داشت: تابحال ۹۰ هزار نفر از تولید کنندگان دام و طیور از تسهیلات دامدار کارت بهره برده اند و نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
وی ادامه داد: بانک کشاورزی ۷۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات در ۵ ماه گذشته پرداخت کرده است که سال قبل حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است، پرداخت تسهیلات توسط بانک کشاورزی آسان سازی شده است.
ایشان در ادامه به صادرات دام زنده اشاره نمود و اظهار داشت: بیشتر از ۱۰۰ هزار رأس دام زنده برای صادرات فراهم گشته است و قرنطینه قبل از صادرات به پایان رسیده است. امیدواریم دیگر ممنوعیت صادرات نداشته باشیم و بتوانیم با عوارض بازار را کنترل نماییم.
به قول وی برای صادرات مرغ، تخم مرغ، فرآورده های گوشتی و فرآورده های طیور هیچ ممنوعیتی نداریم و به دنبال افزایش بازار هدف صادراتی هستیم.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: رابطه ما با وزارت راه و شهرسازی خوب است و در طرح جهش تولید مسکن با این وزارت خانه همکاری خوبی داریم، محدودیتی در واگذاری اراضی برای طرح جهش مسکن نداریم.
منبع:

1401/06/17
20:29:07
0.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان