نامه روسای اتاق های سه گانه به رئیس جمهوری:

ارز را تک نرخی کنید

ارز را تک نرخی کنید یاری کالا: یاری کالا: روسای اتاق های تجاری، اتاق اصناف و اتاق تعاون ایران در نامه ای مشترک به رییس جمهوری از او خواسته اند که شرایط را به نفع بخش خصوصی تغییر دهند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در متن این نامه که در اختیار ایسنا قرار گرفته ابتدا از رویکرد مثبت دولت سیزدهم و شخص رییس جمهوری در زمینه تجارت خارجی و بطور ویژه صادرات غیرنفتی در یکسال گذشته تقدیر شده و ابراز امیدواری شده است که دستاوردها و نتایج درخشانی از دل این رویکرد برای اقتصاد ایران به وجود بیاید.
در این نامه بطور خاص به کارهای انجام شده در سازمان توسعه تجارت و معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اشاره شده که توانسته با یک رویکرد تعاملی شرایط را برای رشد صادرات کالاهای ایرانی با وجود تحریم های اقتصادی فراهم آورد.
از طرف دیگر توسعه ارتباطات منطقه ای و دیپلماسی تجاری با همسایگان اقدام دیگری است که از طرف دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفته و روسای اتاق های سه گانه از این اقدام نیز تقدیر کرده است.
با این وجود نمایندگان بخش خصوصی از رییس جمهوری خواسته اند که در بعضی حوزه ها با اعمال اصلاحات لازم شرایط را برای توسعه هر چه بیشتر تولید صادرات محور فراهم آورد.
یکی از این خواسته ها به موضوع کوشش برای متوقف کردن ارز چند نرخی اختصاص دارد بر این اساس اعلام شده که باتوجه به اینکه نرخ ارز در سامانه نیما، سنا، بازار متشکل ارزی و نرخ توافقی صادرکنندگان با صرافی ها متفاوت می باشد شرایط برای یک رانت جدید در عرصه واردات به وجود آمده که می تواند به ضرر اقتصاد ایران تمام شود. بدین جهت روسای اتاق های سه گانه از دولت خواسته اند که دراین زمینه به سمت جلوگیری از ارز چند نرخی حرکت نماید.
بوروکراسی های اداری یکی دیگر از مشکلاتی است که در این نامه به آن توجه شده است. نمایندگان بخش خصوصی از دولت خواسته اند که با تسهیل در قوانین و مقررات شرایط را برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی با زمانی کمتر و شرایطی ساده تر فراهم آورد.
همین طور در این نامه خطاب به رییس جمهوری نوشته شده که با وجود قانون بهبود محیط کسب وکار، تاکیدات مقام معظم رهبری و نیز سیاست های مکرر اعلام شده از طرف رییس دولت خیلی از دستگاهها برای تصمیم گیری از نظرات بخش خصوصی استفاده نمی کند و بدین جهت از رئیسی خواسته شده تا تذکرات لازم را دراین زمینه ابلاغ کند.
تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صادراتی آخرین خواسته مطرح شده در این نامه خطاب به رییس جمهوری است. دراین زمینه اعلام شده که هزینه تامین مالی بنگاه های تولیدی و تجاری به شدت بالا رفته و تامین این منابع بوسیله بانکها نیز دشوار است. بدین جهت از رییس جمهوری خواسته شده تا شرایط را برای تسهیل این تامین مالی فراهم آورد.
غلامحسین شافعی رییس اتاق تجاری ایران، سعید ممبینی رییس اتاق اصناف ایران و بهمن عبداللهی رییس اتاق تعاون ایران در آخر این نامه اعلام آمادگی کردند که بخش خصوصی برای دنبال کردن اهداف کشور همراستا با برنامه های دولت کوشش های خودرا به کار خواهد بست.1401/06/12
18:32:59
0.0 / 5
170
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان