صادرات ترکیه به اروپا ۱۶۸ برابر ایران

صادرات ترکیه به اروپا ۱۶۸ برابر ایران به گزارش یاری کالا، اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت ایران، ترکیه و عربستان سعودی به اتحادیه اروپا پرداخته که نشان از فاصله قابل توجه آمارها میان این سه کشور دارد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، اتحادیه اروپا با حضور ۲۷ کشور یکی از اصلی ترین حوزه های تجاری در جهان بشمار می رود و با عنایت به اینکه این کشورها در سال ۲۰۲۱ بیشتر از ۲۱۰۰ میلیارد یورو واردات داشته اند بعنوان یکی از اصلی ترین مقاصد صادراتی میان کشورهای مختلف بشمار می رود.
با توجه به جنگ روسیه و اوکراین که منجر به افزایش قیمت نفت و انرژی و همینطور کالاهای اساسی شد به نظر می آید که این اتحادیه برای رسیدن به نیازهای خود باید روی کشورهای جدید حساب باز کند. با این وجود آمارها نشان داده است که ایران فاصله قابل توجهی تا رسیدن به سهمی بالا در بازار اتحادیه اروپا دارد.
گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان داده است که در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ ترکیه نزدیک به ۵۰ میلیارد یورویی صادرات به اتحادیه اروپا داشته است که این عدد در قیاس با آمار حدودا ۳۷ میلیارد یورویی سال قبل افزایش ۳۴ درصدی را نشان داده است.
همچنین ترکیه در این مدت حدود ۴۶ میلیارد یورو از اتحادیه اروپا واردات داشته که این عدد هم در قیاس با سال قبل افزایش ۲۰ درصدی را نشان داده است.
در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ عربستان سعودی به اتحادیه اروپا بیشتر از ۱۷ میلیارد یورو صادرات داشته و در مقابل از این اتحادیه ۱۴ میلیارد یورو واردات داشته است. این آمار نشان داده است که در حوزه صادرات ۹۶ درصد و در حوزه واردات ۱۴ درصد تجارت عربستان سعودی با اتحادیه اروپا رشد کرده است.
بررسی آمارهای تجاری ایران هم نشان داده است که در نیمه نخست سالجاری میلادی میزان صادرات ایران به اتحادیه اروپا تنها ۵۵۶ میلیون یورو بوده و در مقابل حدود دو میلیارد یورو هم واردات ایران از این اتحادیه بوده است. بدین سان صادرات ایران ۳۶ درصد و واردات ۱۱ درصد رشد کرده است.
مقایسه وضعیت آمارهای تجاری نشان داده است که صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا ۱۶۸ برابر ایران و صادرات عربستان سعودی هم ۵۹ برابر ایران بوده است. همینطور ترکیه تراز تجاری مثبت ۲.۴ و عربستان سعودی مثبت ۲.۹ میلیارد یورویی را ثبت کرده، ولی ایران در این عرصه تراز تجاری منفی ۱.۵ میلیارد یورویی داشته است.
در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا ۸.۸ میلیارد یورو و عربستان سعودی ۴.۱ میلیارد یورو بوده و این در شرایطی است که ایران در این زمان تنها ۹۱ میلیون یورو به اتحادیه اروپا صادرات داشته است.
وضعیت تجارت نفتی عربستان سعودی نشان داده است که با عنایت به افت جایگاه روسیه، عربستان سعودی توانسته در ماه ژوئن سال جاری صادرات نفتی خود به اتحادیه اروپا را بیشتر از سه برابر افزایش دهد همینطور در نیمه نخست سال جاری هم صادرات نفت عربستان به اروپا دو برابر شده است.1401/05/31
21:00:42
0.0 / 5
189
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان