۹۵ درصد شرکتهای آلمانی هیچ اطلاعی از ایران ندارند!

۹۵ درصد شرکتهای آلمانی هیچ اطلاعی از ایران ندارند! یاری کالا: رییس اتاق تجاری ایران می گوید، تسهیل در روند صدور ویزا برای تجار ایرانی، می تواند گامی مهم برای توسعه روابط تجاری ایران و آلمان باشد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، رئیس و چهار عضو اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان (BWA) با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی دیدار و راه کارهای افزایش همکاریهای تجاری میان ایران و آلمان را بررسی کردند.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در این دیدار با اشاره به اینکه آلمان همیشه شریک اول تجاری ایران در اروپا بوده بیان نمود: پس از نتیجه بخشی برجام آلمان نخستین کشوری بود که با بیشترین حجم مراودات اقتصادی، روابط خود با ایران را مجدداً شروع کرد و حجم تجارت دو طرف تا ۶۰ درصد افزایش یافت؛ اما پس از خروج آمریکا از برجام تا ۵۰ درصد حجم مبادلات اقتصادی ایران و آلمان کاهش پیدا کرد.
شافعی با اشاره به اینکه آلمان کوشش کرد از راه ارتباط با واحدهای کوچک و متوسط محدودیت ها را از بین ببرد، اظهار داشت: با اینکه این تلاش ها نتیجه بخش نبود اما امیدوارم این سفر بتواند به فعال کردن ظرفیت های تجاری دو طرف کمک نماید. بخصوص با شرایط جدید پیش آمده و جنگ اوکراین، همکاری ایران و آلمان می تواند نتایج خوبی برای منطقه ما و اروپا داشته باشد. چون که موقعیت جغرافیایی ایران و راه های ارتباطی آن به خیلی از کشورهای آسیای مرکزی، افغانستان و پاکستان و... فرصت مناسبی را در اختیار آلمان قرار خواهد داد.
او با اشاره به اینکه تحریم ها نتوانست ایران را متوقف نماید، افزود: حوزه های خودروسازی، کشاورزی و آموزش از حوزه های جذاب برای همکاری هستند. ما درحال تبدیل شدن به قطب خودروسازی در منطقه هستیم و در کشاورزی به علت خشکسالی ها و محدودیت منابع آبی به کشاورزی نوین نیاز داریم.
شافعی با اشاره به اینکه اتاق ایران از راه سفارت به دنبال استقرار دفتری در آلمان است، اظهار داشت: ما برای بالا بردن حجم تجارت با آلمان نهایت تلاش خویش را می نماییم. خوشبختانه شرایط نسبت به گذشته مهیاتر است و امکان ملاقات حضوری هیات ها فراهم گشته است. امیدوارم کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آلمان هم هرچه سریعتر برگزار گردد تا با برقراری ارتباطات جدید به توسعه تجارت میان و دو طرف کمک نماید.
رئیس اتاق ایران تاکید کرد: ما برای پذیرش هیات های تجاری از آلمان و اعزام هیات تجاری به این کشور آمادگی کامل داریم. تبادل هیات های تجاری می تواند روابط دو کشور را نزدیک تر کند.
شافعی اظهار داشت: با اینکه مشکلات بانکی در راه توسعه روابط تجاری یک مانع جدی است اما یقین دارم بخش های خصوصی دو کشور می توانند راه های مناسبی برای غلبه بر این محدودیت بیابند.
طبق گزارش سایت اتاق ایران، مایکل شومان رئیس اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی آلمان (BWA) هم در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۳۰۰ نفر از شرکت ها و مؤسسات تحقیقاتی مختلف در آلمان عضو این اتحادیه هستند اظهار داشت: هدف ما یافتن بازارهای نوظهور در دنیا است. این اتحادیه به شرکتهای آلمانی کمک می نماید تا شرکای اقتصادی خویش را در دنیا بیابند و از شرکتهای بین المللی برای فعالیت در آلمان حمایت می کند.
او تاکید کرد: یکی از نکات مهم در فعالیت این اتحادیه شناخت کامل از سوی های تجاری است. ما معتقدیم این شناخت با ملاقات حضوری و صحبت درباره توانایی ها و ظرفیت های یکدیگر به دست می آید و ما بنابراین در ایران هستیم.
شومان ضمن اشاره به روابط گسترده تاریخی میان ایران و آلمان اظهار داشت: متأسفانه تصویر فعلی از ایران در بین آلمانی ها بیشتر از آنکه ناشی از تجربه مستقیم آنها باشد ناشی از تصویرسازی های رسانه ای و سیاسی است و یکی از اهداف ما از این سفر این است که این تصویر منفی ناشی از عدم آگاهی از ایران را تغییر دهیم.
او اضافه کرد: به ما سفارش کرده بودند به علت مسائل امنیتی به این سفر نیاییم ولی اکنون در ایران در امنیت کامل به سر می بریم و شاهد میهمان نوازی بی نظیری از جانب ایرانیان هستیم که حتما این تجربه را با خود به آلمان می بریم.
شومان با تاکید بر لزوم گسترش روابط دو کشور بیان نمود: با عنایت به اتفاقات منطقه و ظرفیت های ژئوپلیتیکی ایران و منابع انسانی و انرژی این کشور امکانات جدیدی برای همکاری وجود دارد. اما متأسفانه ۹۵ درصد شرکتهای آلمانی اصلاً از ظرفیت های ایران اطلاعی ندارند.
منبع:

1401/05/03
21:50:23
0.0 / 5
215
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان