فردا در جلسه صحن علنی مجلس صورت می گیرد:

بررسی دو فوریت لایحه ضد تورمی دولت

بررسی دو فوریت لایحه ضد تورمی دولت به گزارش یاری کالا سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تصویب لایحه ضد تورمی دولت نقش زیادی در کاهش هزینه های تولید و تورم خواهد داشت.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، امید قالیباف ضمن اشاره به بررسی دوفوریت لایحه اصلاح بندهایی از بودجه 1401، اضافه کرد: بر طبق این لایحه ضد تورمی، حقوق گمرکی مواد اولیه، قطعات، ماشین آلات و تجهیزات تولیدی از ۴ درصد به یک درصد کاهش خواهد یافت.
سخنگوی وزارت صمت افزود: در صورت تصویب نهایی این لایحه، ۷۰ درصد واردات که به صورت مستقیم با تولید ارتباط دارد مشمول کاهش حقوق گمرکی قرار خواهد گرفت.
قالیباف در تشریح جزئیات لایحه ضد تورمی دولت اظهار داشت: در بند ه تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بعنوان مبنای محاسبه حقوق ورودی تاکید گردیده است که با عنایت به تحولات بین المللی نظیر افزایش قیمت جهانی کالاها و همینطور مسائل داخلی نظیر نوسان قیمت ارز و افزایش قیمت مواد اولیه بورسی و حذف معافیت های گمرکی ماشین آلات و تجهیزات، اجرای این بخش از قانون بودجه سبب افزایش هزینه تولید و در نهایت افزایش تورم می شد؛ ازاین رو دولت با قید دو فوریت لایحه ای را جهت کاهش حقوق گمرکی از ۴ درصد به یک درصد (برای کالاهایی که حقوق ورودی آنها ۱۰% است) تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.
مشاور رسانه ای وزیر صمت ضمن اشاره به دغدغه مندی مشترک دولت و مجلس در جهت اجرای سیاست های حمایتی از فضای تولید و تجارت کشور تصریح کرد: این لایحه ۲۸ هزار میلیارد تومان از درآمدهای بودجه ای دولت را کم می کند که با انتشار و فروش اوراق های مالی، تأمین می شود اما کاهش هزینه ترخیص تولید نقش زیادی در کنترل تورم خواهد داشت.
وی با ذکر مثالی عنوان کرد: اگر کالایی در سال ۱۴۰۰ به ارزش هزار دلار وارد می شد، تولید کننده با احتساب ۱۰ درصد حقوق ورودی بر مبنای نرخ تسعیر ۴۲۰۰ تومانی باید ۴۲۰ هزار تومان بابت ترخیص آن کالا پرداخت می کرد در حالیکه بر مبنای قانون بودجه سال جاری این رقم به بیشتر از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می کند؛ یعنی حدود ۶ برابر افزایش هزینه ترخیص مواد اولیه واحدهای تولیدی.
قالیباف در انتها ضمن اشاره به مصوبه اردیبهشت ماه هیئت وزیران در خصوص کاهش سود بازرگانی امسال اظهار داشت: در صورت تصویب نهایی این لایحه، همین کالای هزار دلاری با نرخ سود بازرگانی یک درصدی و حقوق گمرکی یک درصدی با نرخ تسعیر سامانه مبادله الکترونیکی(ETS) با ۵۰۰ هزارتومان ترخیص می شود.
منبع:

1401/04/21
10:01:25
0.0 / 5
210
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , تجارت , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان