حمله زاكانی روی آنتن زنده به شورای شهر:

انتظار نداشتم عضو شورا تا این میزان بی خبر سخن بگوید

انتظار نداشتم عضو شورا تا این میزان بی خبر سخن بگوید فارس نوشت: شهردار تهران با اشاره به اینکه ما الگویی را دنبال می نماییم که سرمایه های خرد را هم جذب نماییم، اظهار داشت: ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع در شهر ذخیره می شود.


علیرضا زاکانی شهردار تهران شب گذشته در برنامه صف اول شبکه خبر ضمن اشاره به برگزاری همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری، اظهار نمود: مبحث سرمایه گذاری بسیار جدی است و تهران زمینه های بسیار زیادی دارد که بتواند سرمایه گذار را بعنوان سرمایه پذیر به یک مجموعه مولد تبدیل کند که سرمایه گذار سود خویش را به دست بیاورد و مردم منتفع شوند و شهر پیشرفت کند. وی ادامه داد: این آغاز پایانی ندارد و اختتامیه ای برای این همایش در نظر گرفته نشده است. شش کارگروه شکل گرفته و جلسات تخصصی درحال برگزاری است و فردا ۱۶ تیرماه بازدید میدانی از پروژه ها صورت خواهد گرفت.
شهردار تهران با اشاره به اینکه ۲۳۱ پروژه با ۳۰۰ هزار میلیارد تومان سقف سرمایه گذاری شناسایی شده است، تصریح کرد: علاوه بر این پروژه های دیگری هم در نظر گرفته شده است. معاونت مالی و اقتصادی و دیگر معاونت ها و مناطق درگیر این سرمایه گذاری شدند و مطالعه اقتصادی در مورد پروژه ها صورت گرفته است.
او همینطور خاطرنشان کرد: کارکردها و شرایطی که سرمایه گذاران داخلی و خارجی با اطمینان کار خویش را انجام دهند، فراهم شده و این مقدمه ای برای کارهای بزرگ ما به حساب می آید. به دنبال جذب سرمایه های خرد هستیم زاکانی با اشاره به اینکه مشکل ما در تهران مشکل منابع است، خاطرنشان کرد: مشکل علمی و عملی برای افرادی که می خواهند وارد میدان شوند، وجود ندارد اما گلوگاه اصلی منابع است. وقتی مدیریت شهری مبتنی بر نیازها و فرصت های شهر، برنامه های خویش را اعلام می کند و تأمین منابع مالی را مورد پیگیری قرار می دهد، میتوان جدیتی در آینده در این حوزه شاهد بود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاران به شدت علاقه مند به سرمایه گذاری هستند. ما الگویی را دنبال می نماییم که سرمایه خرد را هم جذب نماییم تا در مشارکت ها سرمایه مردم را هم داشته باشیم و سود و امکانات بین همه تقسیم شود. پروژه های گذشته را صدمه شناسی کردیم تا مشکلات مرتفع شود زاکانی ضمن اشاره به صدمه شناسی های صورت گرفته، تصریح کرد: ۴۹طرح مشارکتی که در گذشته انجام شده، مورد بررسی قرار گرفته است. اگر صدمه شناسی نمی شد راهی برای آینده وجود نداشت. از صدمه شناسی های صورت گرفته تنها یک طرح دارای ایراد بود.
شهردار تهران با اشاره به اینکه با نخبگان، دستگاههای نظارتی همچون بانک مرکزی و سازمان بازرسی کل کشور و بخش خصوصی جلساتی را برگزار کردیم، خاطرنشان کرد: بعد از این جلسات چالش ها و گلوگاه ها مشخص شد و مسیری را در پیش گرفتیم که دست سرمایه گذاران را در دست خود داشته باشیم نه این که سرمایه گذاران را زمین بزنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده و توانمندی های مدیریت شهری تهران اشاره نمود و اضافه کرد: در شهر تهران ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت ساکن هستند و سه میلیون جمعیت درحال تردد داریم. در مجموع جمعیت تهران به ۱۳ میلیون نفر می رسد. ما در این راه سلسله اقدامات و افق هایی را دنبال می نماییم. در این نمایشگاه زمینه ای فراهم گردید که اقدامات صورت گرفته و افق های آینده به تصویر کشیده شود.
زاکانی با اشاره به اینکه تهران با ۲۰ شهر روابط خواهر خواندگی دارد، اظهار داشت: ما نیازمند یادگیری هستیم و دستاوردهایی را هم داریم که باید یاد دهیم. کلانشهر تهران صاحب وجوهی است که بعضی از بازدیدکنندگان از آن متحیر می شوند. نمایشگاه فرصتی را فراهم نموده تا داشته ها را عرضه و دستاوردها را به مردم معرفی نماییم و همینطور داشته های دیگران را مورد استفاده قرار دهیم و راهی را نرویم که دیگران رفته اند و با اشتباه همراه بوده است. باید مردم جهش و تحول را در شهر حس کنند وی تاکید کرد: آرامش، آسایش، امنیت، رفاه و پیشرفت مادی و معنوی شهر هدف ماست و تمام اقدامات باید به جایی منجر شود که مدیریت شهری در خدمت شهروندان باشد تا مردم بتوانند تغییر و تحول را با تمام وجود لمس کنند. ما ۱۰ ماه و چهار روز است که در شهرداری مشغول به فعالیت هستیم و مقدماتی در این زمان فراهم گردید که جهش بزرگی را در آینده داشته باشیم. شهرفروشی که در گذشته انجام شده تجربه تلخی است شهردار پایتخت با اشاره به اینکه شهر فروشی و تراکم فروشی در گذشته انجام شده و تجربه تلخی است، اظهار داشت: این مورد مانع جدی برای پیشرفت شهر است. اساس منابع مالی بر دو محور استوار است که شامل جلب مشارکت بخش خصوصی و تعریف شرایطی برای جلب رضایت طرفین و عمومی و همینطور ایجاد زمینه مولدسازی شهر است.
وی افزود: کمیسیون ماده پنج اختیارات قانونی در مورد طرح تفصیلی دارد. در این کمیسیون ۷۲ پرونده پارسال مطرح شده بود که الان فعال شده و هر هفته ۳۵ پرونده مطرح می شود و دو ماهه کار یک سال را دنبال می نماییم. با تغییر پهنه محیط راکد در شهر را پویا می کنیم زاکانی با اشاره به اینکه در گذشته در مورد یک پلاک بحث می شد، تصریح کرد: هم اکنون حق و حقوق مردم را در نظر داریم و تغییر پهنه را هم در دستور کار قرار داذیم. ۱۷ مورد تغییر پهنه را دنبال می نماییم که محیط راکد در شهر را به یک محیط پویا و زنده تبدیل می کند. یک تصمیم از این جنس به اندازه ۵۰۰ تصمیم می تواند اثرگذار باشد که شهر را زنده می کند و مولدسازی به حساب می آید. مجوز ساخت یک طبقه بیشتر در بافت فرسوده وی ضمن اشاره به وجود چهار هزار و ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده در تهران، خاطرنشان کرد: در طرح تفصیلی این مورد لحاظ شده که مجوز ساخت بیشتر از سه طبقه وجود ندارد. مباحث در کمیسیون دنبال شد و یک طبقه به اضافه طبقات اضافه گردید که می تواند در بافت فرسوده تحول ایجاد نماید.
شهردار تهران با اشاره به اینکه در دوره قبل سه ماه برای پرداخت حقوق، پول قرض گرفتند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه ما هیچ قرضی برای پرداخت حقوق نداشتیم و کارگروه هایی را تشکیل دادیم که به سمت سرمایه گذاری برویم.
زاکانی به مبحث فروش ساختمان اتوبوسرانی اشاره نمود و اضافه کرد: ۲۰ روز پایانی سال قبل تلاش مضاعفی داشتیم. ۹۳ درصد منابع مالی در سال قبل تأمین شد که سال ما قبل آن بیشتر از ۷۰ درصد بوده است و ما بدون این که مبلغی از بانکها دریافت نماییم توانستیم این میزان از منابع را دریافت نماییم. ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع در شهر ذخیره می شوذ وی ضمن اشاره به افول یک یا دو ماهه ابتدای سال، خاطرنشان کرد: ما بخشی از منابع سال قبل را برای سال جاری در نظر گرفتیم و موضوعی که از جانب عضو شورا عنوان شد، اشتباه بود. ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع در شهر ذخیره می شود. ما از راه بورس خریدها را انجام دادیم و بر این مبنا سیمان ۳۰ درصد و میلگرد ۴۰ درصد ارزان تر خریداری می شود. من توقع نداشتم که عضو شورا تا این میزان بی خبر سخن بگوید. تهران ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار دارد شهردار تهران با اشاره به اینکه میزان بافت ناپایدار تهران ۱۲ هزار هکتار است، اظهار داشت: چهار هزار و ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده در چارچوب این بافت قرار دارد.
او همینطور خاطرنشان کرد: سال جاری چند محله را در دستور کار قرار داده ایم. در مواقعی محلاتی از فرسودگی رنج می برند و احتیاج به بازتوانی دارند. امروز ما محلات مختلفی را کارسازی می نماییم که در کمیسیون ماده پنج مطرح شوند و یک نوسازی شهری مبتنی بر این محلات ایجاد شود. پنج یا شش پرونده در هفته ای که گذشت در کمیسیون مورد بحث قرار گرفت. بخش زیادی از این بافت به جنوب شرق و غرب تهران برمی گردد و یک فرسودگی جدی را در این بخش مشاهده می نماییم که امیدواریم فاصله شمال و جنوب را با این اقدام کاهش دهیم. تفاهم نامه شهرداری با سازمان بورس به منظور شفاف سازی زاکانی به تفاهمنامه شهرداری با سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره نمود و اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم که شفاف عمل نماییم و معتقد هستیم که بتوانیم خرید بهینه و درست و عرضه شفاف داشته باشیم که این موارد در بورس، شدنی است. سعی کردیم بحث مسکن و امکانات شهرداری را در بورس داشته باشیم که در این حوزه با بورس وارد مذاکره شدیم و از قبل از شروع سال نو، خرید از بورس را در بخش سیمان و میلگرد انجام دادیم.
وی ادامه داد: به جای این که خرید را از واسطه ها انجام دهیم و به جهت اینکه بتوانیم خرید را با استمرار و شفافیت دنبال نماییم، خرید در بورس را در پیش گرفتیم. اشکالاتی وجود داشت که مدتها طول کشید تا این ایرادات برطرف شود و خوشبختانه امروز شرایط مهیا و طرح مصوب شد. نوع مواجهه ما با پیمانکاران در این تفاهمنامه متفاوت خواهد شد. رسیدی را به پیمانکاران عرضه خواهیم کرد که در بورس قابل اتکا خواهد بود و مراوده ما با آنها شفاف می شود. تحول در حوزه حقوقی شهرداری شهردار تهران در مورد پرونده های مختلف شهرداری در محاکم عمومی، اظهار داشت: مرکز حقوقی شهرداری را متحول کردیم و تعدادی از افراد متخصص و دغدغه مند نسبت به بیت المال فعال شدند. تاکید کردم کسی که از ما شکایت کرده و حق و حقوقی دارد، باید این حق پرداخت گردد و کسی که حقی را پایمال و حق مردم را ضایع می کند، مورد برخورد قرار بگیرد. ۱۶ هزار میلیارد تومان رای تا کنون به نفع شهرداری صادر شده و اگر پیگیری نمی شد این امکان از شهرداری تضییع می شد و به ناحق به افرادی دیگر تعلق پیدا می کرد. جلوگیری از خرید ملک با سند جعلی در غرب پایتخت با هوشیاری مرکز حقوقی وی به جعل سند پنج هزار متری در غرب تهران و اقدام برخی افراد برای فروش این زمین به شهرداری اشاره نمود و اضافه کرد: در مواردی پیش آمده که در گذشته شهرداری یک ملک را سه بار خریداری نموده است. مرکز حقوقی شهرداری تهران در این خصوص وارد عمل شد و از فروش ملک پنج هزار متری جلوگیری به عمل آمد. رفع مشکل ترافیک با اقدامات کوتاه، میان و بلند مدت وی در بخش دیگری از برنامه صف اول در مورد رفع معضل ترافیک شهر تهران، اظهار نمود: ما اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را برای رفع این معضل در نظر گرفته ایم. در بخش کوتاه مدت در جهت خرید و نوسازی اتوبوس و تاکسی هستیم و با تغییر ۲۱۰ خط اتوبوس و خرید دو هزار دستگاه اتوبوس و افزایش تعداد اتوبوس های شهر به پنج هزار دستگاه، به دنبال اقدام در بخش کوتاه مدت هستیم. بهره برداری از بزرگترین مجتمع ایستگاهی در غرب آسیا؛ هفته آینده زاکانی با اشاره به اینکه تلاش می نماییم هفت خط مترو با ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز تکمیل شود، تصریح کرد: خطوط هشت تا ۱۱ مترو را هم با ۲۳۰ هزار میلیارد تومان دنبال خواهیم کرد. ما اعتقاد داریم که تهران باید به یک کارگاه عمرانی تبدیل گردد. سال جاری ۱۲ ایستگاه بازگشایی می شود و بزرگترین مجتمع ایستگاهی در غرب آسیا هفته آینده در اکباتان به متراژ هفت هکتار به بهره برداری خواهد رسید که این اقدامات در بخش میان مدت است.
وی به توسعه حمل و نقل عمومی پیرامون ۳۲۵ ایستگاه مترو شهر اشاره نمود و اضافه کرد: در حوزه رفع ترافیک، ایجاد هویت، معماری ایرانی- اسلامی و مواردی از این قبیل مورد توجه ما در برنامه های دراز مدت است که در این حوزه پارسل هایی اطراف ایستگاه ها پیشبینی شده است. به دنبال این هستیم که الگوها را مرتبط کرده و خدمات یکپارچه ای در این حوزه عرضه دهیم. انعقاد قرارداد راه اندازی خط ۱۱ مترو با مپنا شهردار تهران با اشاره به اینکه شرکت مپنا در خطوط مترو با شهرداری همکاری دارد، اظهار داشت: کارگروه مشترک با این شرکت تشکیل شده و دو هفته پیش بازدید شش ساعته از این شرکت صورت گرفت و قرارداد خط ۱۱ را با این شرکت منعقد می نماییم. قابلیت هایی در کشور ما وجود دارد که می تواند چرخه علم و فناوری و دانش بنیان را برجسته کند. ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار تکمیل خطوط مترو بر مبنای مولدسازی وی ادامه داد: ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار تکمیل خطوط مترو بر مبنای مولدسازی پایدار صورت می گیرد تا معضل ترافیک، آلودگی هوا و مشکلات پیرامونی برطرف و آرامش و آسایش مردم تأمین شود.
زاکانی با اشاره به اینکه سه ایستگاه منطقه هفت با شعاع ۸۰۰ متر در کمیسیون ماده پنج مطرح خواهد شد، تصریح کرد: به دنبال این هستیم که بر مبنای توسعه شهر مبتنی بر مجتمع های ایستگاهی، چند ایستگاه خط هفت را افتتاح نماییم.
وی به تحویل دو هزار و ۲۲۵ دستگاه اتوبوس به شهرداری در ابتدای فعالیت خود در شهرداری اظهار داشت: ۱۷۵ دستگاه اتوبوس خریداری شد و تعدادی هم مورد بازسازی قرار گرفت. سال جاری سه هزار و ۳۵۰ دستگاه از راه نوسازی و بازسازی به ناوگان اتوبوسرانی اضافه خواهد شد که نوسازی با مشارکت دولت می باشد. دو هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس هم بازسازی خواهد شد که در این خصوص ۱۹۰ دستگاه اتوبوس به چرخه بازگشته است. خرید اتوبوس های دست دوم توسط بخش خصوصی است شهردار تهران با اشاره به اینکه اتوبوس های دست دوم خارجی دستگاههای تا پنج سال کارکرده هستند، اظهار نمود: اولویت ما اتوبوس های تولیدی داخلی است اما اقدامات مبتنی بر نیاز صورت می گیرد. مردم نمی توانند معطل بمانند. خرید این اتوبوس ها متعلق به بخش خصوصی است و در رابطه با شهرداری نیست و افرادی که در رسانه ها به این مورد پرداخته اند از آرزوی خود سخن گفته اند. کاهش زمان صدور پروانه از ۱۲ ماه به ۲ تا۵ ماه وی با اشاره به اینکه مدت زمان صدور پروانه از ۳۶۵ روز به بین دو تا پنج ماه بدون حذف فرآیندها کاسته شده است، خاطرنشان کرد: این کاهش زمان به پروانه ساخت مرتبط می باشد که در بعضی مناطق دو ماه و در بعضی مناطق تا پنج ماه است. به توفیقاتی دست پیدا کردیم اما راضی نیستیم و اقدامات را در کمیسیون ماده هفت و بحث نما دنبال می نماییم که زمان کاهش پیدا کند. خبرهای خوش مسکنی برای پایتخت نشینان در راه است زاکانی با بیان این که تهران یک میلیون واحد مسکن کم دارد، اظهار داشت: دو هزار و ۸۱۸ هکتار بافت فرسوده و راکد شهر شناسایی شده تا مسکن در آن بارگذاری شود و در این حوزه سال جاری خبرهای خوبی برای مردم خواهیم داشت. بیشتر بخوانید: افشاگری زاکانی از کلاه عجیبی که سه بار سر شهرداری گذاشتند پرونده فروش ملک شهرداری توسط زاکانی روی میز شورای شهر تهران ۲۳۳۲۳۱


منبع:

1401/04/19
14:54:38
0.0 / 5
301
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان