روزنامه همشهری:

شهرداری تهران، پای پیمانکاران قدر کشور را به پروژه های شهری باز کرده

شهرداری تهران، پای پیمانکاران قدر کشور را به پروژه های شهری باز کرده همشهری نوشت: آنگونه که بتازگی مؤسسات تحقیقاتی و سایت های علمی بین المللی، گزارش داده اند، بحران کووید-19 طی دو سال ونیم اخیر، چالش های در رابطه با بازارهای زمین و مسکن را افزایش داده است.


بطور نمونه سایت علمی بین المللی URBANET گزارش داده که کرونا بدهی های بی سابقه و افزایش تورم و افزایش فشارهای مالی نامطلوب را بر ظرفیت سرمایه گذاری عمومی شهرها برای زیرساخت ها، خدمات، مسکن ارزان و وام مسکن را باعث شده است. در صورتیکه شهرها با پدیده افزایش نرخ جمعیت پذیری روبه رو هستند و افراد زیادی بدون برنامه خاص، در سکونتگاه های غیررسمی حاشیه شهرهای بزرگ ساکن می شوند و این کار را برای مدیران شهرها مشکل تر می کند.
مشارکت از راه تعامل و احترام با بخش خصوصی، مسیر دیگری است که شهرها برای کنترل جمعیت حین و بعد از همه گیری بیماری، نوسازی بافت های ناکارآمد و آمادگی در مقابل گونه بیماریهای جدید باید طی کنند. این که مدیریت شهری فعلی تهران تصمیم گرفته از مسیر تعامل و قرارگاه، پای بخش خصوصی، نهادهای بزرگ تولیدی و پیمانکار قَدَر کشور را در راه تولید مسکن و تامین خانه های مورد نیاز شهر باز کند، اقدامی مثبت تلقی می شود. بدین سبب نیاز است تا همه ارگان ها به حل موضوعی که حالا چالش خیلی از شهرهای دنیا شده، به مدیریت شهری تهران یاری رسانند.
یکی از عناوینی که تعدادی از مدیران شهری را برای شهرسازی پساکرونا به بیراهه کشانده، به طراحی و برنامه ریزی خیال انگیز و افزایش بدهی ها ارتباط پیدا می کند. بر این اساس، گفته می شود که در عصر کرونا و پساکرونایی، شهرها تا حد امکان باید از خیال پردازی هایی که بیش از سیاسی کاری نشأت می گیرد، فاصله بگیرند تا آینده شهرسازی بر پایه درست فاصله گذاری فیزیکی، توسعه گردشگری، استفاده بهینه از فضای خانه ها، گسترش فضاهای اشتراکی بلوک ها و شهرک های ساختمانی، افزایش خدمات سلامتی محله محور، تامین زیرساخت های شهری برای توسعه حمل و نقل پاک و تکمیل فرایندهای هوشمند و الکترونیک، شکل بگیرد. آیا مدیران شهری پیشین نمی توانند بجای آنکه بگویند چه کسی شهر را بیچاره کرده و موجب افزایش آلودگی هوا، نوساز نشدن بافت فرسوده، حمل و نقل عمومی با چرخ لنگان و... شده، به این مسئله اقرار کنند که در شکل گیری مدیریت یکپارچه شهری ناتوان بوده اند تا با حضور کرونا و الان یعنی عادی شدن حضور شهروندان، مشکلاتی مثل کمبود ناوگان اتوبوسرانی و مترو عیان شود. این که مدیریت شهری فعلی با تشکیل قرارگاه های مختلف اهتمام دارد تا به صورتی دستگاهها و نهادهای مسئول را در کنار یکدیگر جمع کند، یعنی به صورتی تحقق مدیریت واحد شهری در کوتاه مدت که کاش در دوره های قبل تر مورد توجه قرار می گرفت. 23302

1401/04/18
08:03:42
0.0 / 5
280
تگهای خبر: ارز , بازار , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان