تخلفات در پیش فروش آپارتمان ها

تخلفات در پیش فروش آپارتمان ها به گزارش یاری کالا فارس نوشت: سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران اظهار داشت: دریافت شناسنامه فنی، از تخلفات و دعواهای مربوط به پیش فروش ساختمان جلوگیری می کند.نقی عربی سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران درباب مشکلات حقوقی و قانونی موجود در پیش فروش آپارتمان ها، اظهار داشت: باتوجه به جهش قیمت مسکن درسال های اخیر، انعقاد قراردادهای پیش فروش ساختمان بالا رفته است اما این مسئله به علت خلاءهای قانونی موجود، منجر به دعواهای حقوقی و کیفری زیادی شده است.
وی اشاره کرد: بعضاً اشخاصی با این تصور که خرید یک واحد نیم ساخته از نظر اقتصادی به صرفه است، مبادرت به پیش خرید می کنند، اما پس از مدتی متوجه می شوند که اصلاً خانه ای در کار نبوده و فروشنده کلاهبرداری کرده است.
عربی با اشاره به قانون مصوب سال ۸۹ مجلس شورای اسلامی درباب پیش فروش آپارتمان گفت: این قانون مشتمل بر ۲۵ ماده و ۴ تبصره برای پیش فروش آپارتمان هایی که هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده اند، مصوب شده است. در ماده ۲۲ این قانون آمده که "شهرداری ها مکلفند هنگام صدور پروانه ساختمانی برای هر واحد، شناسنامه فنی مستقل با ذکرمشخصات کامل و ملحقات با شماره مسلسل، صادر و به متقاضی تسلیم کنند، همین طور "براساس ماده ۱۰ بخشنامه اجرائی قانون پیش فروش ساختمانی مصوب سال ۱۳۹۳ نیز" شهرداری ها و سایر مراجع قانونی ذی ربط مکلفند هنگام صدور پروانه ساختمانی، ظرف یک هفته تعداد واحدهای منظور در پروانه را به واحدهای ثبتی محل وقوع ملک اعلام کنند.
سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهر تهران افزود: شهرداری تهران نیز در دی ماه سال ۹۵، نسبت به طراحی و عملیاتی کردن صدور شناسنامه فنی منضم به قانون پیش فروش همراه با پروانه اقدام نمود. شناسنامه فنی شامل اطلاعات عمومی ساختمان، مشخصات ملک، تعداد طبقات و واحد ها، مشخصات کلی معماری، سازه، تأسیسات و نقشه محل جانمایی واحد مد نظر به همراه توضیحات است که در فرم ها گنجانده می شود و فرم های مربوطه بعد از صدور به تایید معاون شهرسازی و معماری منطقه، مالک و مهندس ناظر می رسد.
وی اضافه کرد: درصورت تغییرات احتمالی در پروانه و مشخصات فنی ساختمان، این تغییرات در فرم های جدید، اعمال و فرم های قبلی باطل و اسناد جدید صادر می شود تا مشکلی در این خصوص به وجود نیاید که در این صورت مالک و یا سازندگان باید نسبت به اطلاع رسانی به خریدار اقدام نمایند.
عربی با تاکید بر ضرورت یادگیری مسائل حقوقی و قوانین مربوط به پیش فروش آپارتمان توسط مردم، اظهار داشت: استناد به اسناد بالادستی که توسط شهرداری صادر گردیده است، در پروسه عقد قراردادهای پیش فروش آپارتمان می تواند از بروز این مسائل پیشگیری کند. برای این امر باید در تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان، طرفین دقت داشته باشند و تمام مراحل باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد، چونکه عقد قرارداد و قولنامه فقط در دفاتر مشاوران املاک کافی نیست.
وی توضیح داد: به سبب قانون مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی (قانون پیش فروش ساختمان)، تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان در دفاتر مشاوران املاک باید با ارائه سند پیش فروش آپارتمان و متعاقباً در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد.
عربی با اشاره به ضرورت اطلاع رسانی درباب قوانین پیش فروش آپارتمان اظهار داشت: شهرداری تهران در این خصوص، بنرهای اطلاع رسانی را در معاونت های شهرسازی و معماری مناطق و دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران نصب کرده است اما مسئله اینجا است که به علت ملزم نبودن مشاورین املاک به تنظیم قراردادها باتوجه به اسناد پیش فروش، همچنان شاهد مسائل و مشکلات عدیده ای دراین زمینه هستیم.
سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه با اشاره به صدور اسناد شناسنامه فنی منضم به پیش فروش ساختمان بیان کرد: باتوجه به پروسه یکپارچه سازی و بروزرسانی صدور مجوزها توسط دولت و ایجاد سامانه های مرتبط، انتظار می رود که اتحادیه مشاورین املاک نیز با به روزکردن زیرساخت های سامانه های خود، امکان دسترسی به شناسنامه فنی و اطلاعات سند پیش فروش ساختمان را فراهم آورد تا در زمان عقد قرارداد با استناد به اسناد موجود اقدام گردد.
عربی با اعلان اینکه به روزآمد کردن پروسه ارتباط بین سازمان ثبت املاک و اسناد رسمی و اتحادیه مشاورین املاک با سامانه های شهرداری برای رفع مشکلات موجود ضروریست، گفت: مقرر شده است که شهرداری تهران تا شهریور ماه سال جاری برای تسریع در مسائل پیش فروش ساختمان و کاستن مشکلات احتمالی، یک نسخه از برگه صدور پروانه ساختمانی را به وزارت راه و شهرسازی و یک نسخه دیگر را به سازمان ثبت ارائه نماید.
وی در آخر تأکیدکرد: اتحادیه مشاورین املاک و دفاتر اسناد رسمی باید بصورت جدی پای کار بیایند و با برخط کردن سامانه های خود، از بروز تخلفات احتمالی و سو استفاده ها ممانعت کنند تا دیگر شاهد نابسامانی های موجود دراین زمینه نباشیم. شهرداری تهران نیز با وجود این که تا حالا به وظایف قانونی خود طبق قانون عمل کرده است، این آمادگی را دارد تا برای کاستن از تخلفات احتمالی همکاری لازم را با دستگاه های متولی داشته باشد. بیشتر بخوانید: مجازات پیش فروش ساختمان بدون سند رسمی
۲۳۳۲۳۳


منبع:

1401/04/08
11:47:40
0.0 / 5
422
تگهای خبر: اقتصاد , حقوق , خدمات , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان