سخنگوی وزارت صمت خبر داد

اولین گام حذف قرعه کشی خودرو برداشته شد

اولین گام حذف قرعه کشی خودرو برداشته شد یاری کالا: طبق اعلام سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در نخستین گام حذف قرعه کشی خودرو؛ 15 طرح فروش خودرو بدون انجام قرعه کشی اما بوسیله سامانه یکپارچه تخصیص عرضه می شود.


امید قالیباف به ایسنا، اظهار داشت که این ۱۵ طرح فروش در نخستین دوره عرضه سامانه یکپارچه تخصیص خودرو دارای متقاضیانی کمتر از ظرفیت اعلام شده بودند و در نتیجه برای فروش آنها قرعه کشی برگزار نخواهد شد.
سخنگوی وزارت صمت اعلام نمود: متقاضیان برای خرید این خودرو ها می توانند به سایت های فروش خودروسازان مراجعه و نسبت به خرید محصول مورد نظر اقدام نمایند.

وی ضمن تاکید بر این که به تدریج و با افزایش تولید خودرو ها، سایر طرح های فروش خودرویی نیز از شمول قرعه کشی خارج خواهند شد، اظهار نمود: سامانه یکپارچه تخصیص خودرو نقش مهمی در کاهش التهابات بازار خودرو و حذف واسطه ها داشته است؛ بطوریکه قبل از این در ازای عرضه ۲۰ هزار خودرو توسط یکی از خودروسازان حدود ۱۱ میلیون نفر برای قرعه کشی ثبت نام کردند اما در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به ازای ۱۷۶ هزار خودرو، چهار میلیون نفر ثبت نام کردند؛ این مساله نشان میدهد سامانه یکپارچه تخصیص خودرو توانسته است در تنظیم بازار موفق عمل کند.
فروش پنج محصول گروه خودروسازی سایپا در قالب پیش فروش یکساله و چهار محصول در قالب پیش فروش مشارکت در تولید، از امروز (پنجشنبه) و برای محصولات ایران خودرو و دیگر خودروسازان از هفته آتی شروع خواهد شد.
یادآوری می شود که قبل تر، این مقام مسئول اشاره کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با وعده حذف قرعه کشی روی کار آمد؛ بدین سبب حذف پروسه قرعه کشی خودرو سیاست حتمی و قطعی وزارت صمت است. هم راستا با افزایش تولید خودرو، تا اختتام شهریورماه ۵۰ درصد مدل دیگر از پروسه قرعه کشی خارج خواهد شد. تا آخر سال هم تمام خودرو ها قابلیت واگذاری بدون قرعه کشی را خواهند داشت.
قالیباف در این زمینه اظهار نمود که نکته قابل توجه این است که با توجه به این که فشار تقاضا برای برخی خودرو ها کمتر و برای برخی بیشتر است، خودروهایی که متقاضی کمتر دارند، زودتر به حذف قرعه کشی می رسند و خودروهایی که میزان تقاضای بیشتری دارند، قدری دیرتر؛ اما این مساله بدان معنا نیست که وزارت صمت حذف قرعه کشی را دنبال نخواهد کرد. زمان مورد نیاز برای حذف قرعه کشی برای خودرو های پرتقاضاتر، بیشتر خواهد بود. حداکثر تا آخر سال جاری یا نهایتاً اوایل سال آینده (برای مدل خودرو های بسیار پرطرفدار) می توانیم خودرو ها را بدون قرعه کشی عرضه نماییم.
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: خودروسازان به تدریج بدون پروسه قرعه کشی عرضه خواهند کرد، اما اساسا فروش و تخصیص بوسیله سامانه یکپارچه خواهد بود و قرار نیست سامانه یکپارچه به عنوان تنظیم گر بازار خودرو، غیرفعال شود.
لیست خودروهایی که بدون قرعه کشی به فروش می رسند به شرح زیر است:

منبع:

1401/04/03
10:54:26
0.0 / 5
200
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان