ابهاماتی از مبداء تا مقصد

کالای اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ خاک شد!

کالای اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ خاک شد! یاری کالا: دو دستگاه تریلی حاوی کنجاله سویا که از بندر خارج و درنهایت با بار خاک به مقصد رسیده، توقیف شده است ولی ابهامات پرونده محموله ای که با ارز 4200 تامین ارز شده مشخص نیست؛ گمرک نیز اعلام نموده که محموله کنجاله را با تائید وزارت جهاد ترخیص کرده ولی مسئولیتی برای رهگیری پس از آن ندارد.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، اعلامی که بتازگی دادستانی در ارتباط با توقیف یک محموله کالای اساسی داشت، بار دیگر از پرونده فساد در واردات کالای اساسی پرده بر داشت. جباری-دادستان عمومی و انقلاب گالیکش(استان گلستان)- گفته که دو تریلی خاک که به اسم کنجاله سویا وارد گلستان شده بود، توقیف شده است، طبق بارنامه این دو تریلی، ۵۰ تن کنجاله سویا از بنادر جنوبی خارج ولی در مقصد که گلستان بوده، خاک تحویل شده است.

این محموله برای یکی از دو شرکت دولتی واردکننده کالای اساسی بوده و باید در سیلوی دولتی شهر مقصد تخلیه و در قالب سهمیه کنجاله سویا و با تعرفه دولتی بین دامداران استان توزیع می شده ولی در نهایت کنجاله ای در کار نبوده است.

دستور دادند سامانه رهگیری گمرک پس از ترخیص غیر فعال شود/ترخیص با تائید وزارت جهاد بود

اینکه از ابتدا در اظهار کالا تا ترخیص و مسیر حرکت به سمت مقصد چه اتفاقی افتاده که محموله از سویا به خاک تغییر پیدا کرده، معین نیست و به توضیح دستگاه های مرتبط همچون وزارت جهاد و وزارت صمت نیاز دارد، این در حالیست که پیگیری از گمرک نشان میدهد که ترخیص صورت گرفته، کنجاله سویا بوده است.

آن طور که لطیفی-سخنگوی گمرک ایران- به ایسنا گفته، جزییات این جریان فعلا به گمرک اعلام نشده است ولی بررسی ها نشان میدهد که محموله مورد نظر از زمان اظهار تا ترخیص، کنجاله سویا ثبت شده و با تائید وزارت جهاد و دستگاه های ذی مدخل مجوز ترخیص گرفته است، به عبارتی بار تریلی های مدنظر که از گمرک و بندر خارج شده، سویا بوده است.

وی اظهار داشت که حدود دو سالی است که طبق مصوبه وزارت کشور و با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط، سامانه ای که بعد از ترخیص کالا از گمرک، رهگیری از زمان ترخیص به بعد را دنبال می کرده، غیر فعال شده و سامانه جامع انبارهای وزارت صمت برای تکمیل پروسه نظارتی جایگزین شده است، بدین سبب این سازمان هیچ مسئولیتی درباره پیگیری های محموله پس از ترخیص ندارد.

سخنگوی گمرک تصریح کرد که جریان ترخیص تا وصول کالا در سامانه جامع تجارت قابل رهگیری است و از زمان اظهار کالا با تائید وزارت صمت امکان ترخیص کالا فراهم می شود.

مرغداران دنبال کنجاله می گردند ولی...

کنجاله سویا همچون نهاده های دامی است که به همراه ذرت و جو بیش از ۵۰ درصد واردات کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را همیشه به خود مختص کرده است ولی به دفعات مرغداران و دامداران از عدم شارژ سامانه بازارگاه برای تامین این اقلام به ویژه کنجاله سویا انتقاد کرده اند. بتازگی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفته بود که یکی از شرکت های متعلق به سازمان تعاون روستایی، نهاده دامی را فروردین ماه در سامانه بازارگاه به گاوداران فروخته و پول آنرا نیز دریافت کرده، ولی هنوز به آنها تحویل نداده است.

روغن وارداتی با ۴۲۰۰ هم پوچ درآمد

این نخستین ماجرای فساد در ارز ۴۲۰۰ نیست که حتی در رسانه ها مطرح می شود؛ اعلام معاون وقت فنی گمرک، در سال قبل نیز نشان داده بود که یک شرکت معتبر با وجود این که برای واردات روغن ثبت سفارش دریافت کرده و برای آن هشت تا ۱۶ میلیون یورو تامین ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی انجام داده بود، هیچ روغنی وارد نکرده و محموله مربوطه روغن نبوده است و در صورتیکه در جریان رفع تعهد ارزی بود با ورود مراجع نظارتی متوقف گردید.

چالش های لایتناهی سامانه های حوزه تجارت

به هر صورت این قسمتی از گزارش هایی درباره تقلب در واردات کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی است که در این جریان، عدم نظارت و رهگیری مناسب و ایرادات سامانه های مربوطه در زمینه تجارت سهم قابل توجهی دارند که مسئولان نیز به آن اذعان داشته اند، اما ظاهرا اقدام جدی برای ساماندهی این سامانه ها و اعمال نظارت دقیق بر آنها صورت نگرفته است، نقصی که می تواند پس از حذف ارز ترجیحی نیز همچنان چنین پرونده هایی را در زمینه تجارت باز کند.

دولت از ماه گذشته و بنا به اختیارات قانون بودجه ۱۴۰۱، نسبت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در واردات کالای اساسی اقدام نموده است. در سال گذشته حدود ۳۰.۹ میلیون تن کالای اساسی در ۲۵ گروه کالایی با ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار وارد ایران شد، از این مقدار ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار مربوط به هفت قلم کالای اساسی وارداتی با ارز ترجیحی بود که نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن ۳۳ درصد در وزن و ۷۵ درصد در ارزش افزایش داشت.

منبع:

1401/03/30
23:45:14
0.0 / 5
197
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان