درباره آمار و ارقام ترخیص کاران کالا بخوانید

درباره آمار و ارقام ترخیص کاران کالا بخوانید یاری کالا: طبق آخرین آمار رسمی از وضعیت فعالیت موسسه های ترخیص کالا در ایران، در سال 1398 بیش از 1000 موسسه دراین زمینه فعالیت داشته اند که ارزش افزوده آنها نسبت به قبل با افزایش 2.1 برابری همراه بوده است.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران برای نخستین بار نتایج طرح آمارگیری از موسسات ترخیص کالا در سال ۱۳۹۸ را منتشر نموده که آنرا در سال قبل اجرا کرده بود.

فعالیت ۱۰۴۲ موسسه ترخیص کالا در ایران

بر اساس این گزارش، در دوره مورد بررسی تعداد ۱۰۴۲ موسسه ترخیص کالا در کل کشور به فعالیت داشته اند.

متوسط حقوق کارکنان؛ ۲.۸ میلیون تومان

تعداد کارکنان این کارگاه ها (موسسات ترخیص کالا)، ۴۶۷۳ نفر بوده است که نشان میدهد بطور متوسط در هر کارگاه، حدود چهار نفر مشغول به کار بوده اند. از این تعداد کارکن، ۷۵.۲ درصد کارکن مزد و حقوق بگیر و ۲۴.۸ درصد کارکن بدون مزد و حقوق بوده اند.

در دوره مورد بررسی، جبران خدمات کارکنان موسسات ترخیص کالا ۱۱۸.۷ میلیارد تومان است که نشان می دهد، پرداختی ماهانه به هر کارکن مزد و حقوق بگیر این کارگاه ها بطور متوسط، ۲.۸ میلیون تومان بوده است.

مصارف ترخیص کاران چقدر است؟

اما ارزش مصارف واسطه سال ۱۳۹۸ موسسات ترخیص کالا، ۷۱.۹ میلیارد تومان بوده است. از این رقم ۴۱.۲ درصد بابت پرداختی به گمرک، ۷.۹ درصد پرداختی بابت بازرسی کالا، ۱.۹ درصد پرداختی بابت نوشت افزار، کاغذ و فرم های چاپی، روزنامه، نشریات و مطبوعات و لوازم بسته بندی، ۶.۳ درصد پرداختی بابت آب، برق، گاز طبیعی و سایر سوخت ها، ۶.۱ درصد پرداختی بابت هزینه های حمل و نقل و ارتباطات، ۱.۷ درصد پرداختی بابت بیمه های تجاری (سرقت و آتش سوزی و... )، ۲۲.۹ درصد پرداختی بابت اجاره ساختمان، ۲.۲ درصد پرداختی بابت تعمیرات جزیی اموال سرمایه ای و ۹.۸ درصد مربوط به سایر مصارف واسطه بوده است. براین اساس بطور متوسط ارزش مصارف واسطه هر یک از این کارگاه ها، بیش از ۶۹ میلیون تومان بوده است.

میانگین دریافتی؛ ۲۹۲ میلیارد تومان

ارزش ستانده های سال ۱۳۹۸ موسسات ترخیص کالا، بیش از ۲۹۲.۱ میلیارد تومان بوده است. از این رقم، ۷۳.۸ درصد "کارمزد دریافتی بابت ترخیص کالا"، ۹ درصد دریافتی بابت "انبارداری، بارشماری و سنجش بار، بازرسی و بست بندی کالا"، ۱۵.۱ درصد دریافتی بابت "حمل ونقل" و ۲.۱ درصد مربوط به سایر ستانده ها بوده است. بر این اساس بطور متوسط ارزش ستانده های هر یک از این کارگاه ها، حدود ۲۸۰.۴ میلیون تومان بوده است.

ارزش افزوده ترخیص کاران؛ ۲۲۰ میلیارد تومان

بر پایه اطلاعات حاصل از اجرای این طرح در دوره ی مورد بررسی، ارزش افزوده موسسات ترخیص کالا، ۲۲۰.۲ میلیارد تومان بوده که نشان میدهد ارزش افزوده هریک از این کارگاه ها، ۲۱۱.۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به نتایج اجرای دوره ی قبل (سال ۱۳۹۴)، ۲.۱ برابر شده است.

مرکز آمار ایران در آبان ماه سال ۱۳۹۹، «طرح آمارگیری از موسسات ترخیص کالا» از مجموعه «طرح های آمارگیری از کارگاه های حمل و نقل کشور» را با هدف تامین داده های مورد نیاز تهیه حساب های ملی و منطقه ای سال ۱۳۹۸ بخش حمل و نقل در فعالیت مربوط به این کارگاه ها به اجرا در آورد. قبل از این نیز، در سالهای ۱۳۸۳، ۱۳۸۷، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۴ طرح آمارگیری از موسسات ترخیص کالا را اجرا کرده بود.

منبع:

1401/02/18
23:52:45
0.0 / 5
251
تگهای خبر: ارز , حقوق , خدمات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان