ضعف زنان پارلمان شهری تهران در تصمیم گیری ها

ضعف زنان پارلمان شهری تهران در تصمیم گیری ها زنان عضو شورای شهر تهران حدودا هیچ نکته یا موضعگیری اثرگذاری در جریان مسایل مربوط به تهران ندارند. آنها بر صندلی خود می نشینند، اکثرا سکوت می کنند و فقط رای می دهند و می روند.


سه شنبه هفته گذشته لایحه بودجه ۵۶هزار و ۸۰۰میلیاری سال۱۴۰۱ شهرداری تهران با کاهش ۶هزار و ۸۰۰ میلیاردی در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران با حواشی بسیار، بررسی و تصویب گردید. فارغ از مسایلی که جلسه تصویب بودجه شهرداری تهران به دنبال داشت و همگان تقابل آشکار مهدی چمران رییس شورا با علیرضا زاکانی شهردار تهران را دیدند، نکته آزاردهنده ای در نشست شورای شهر به چشم می خورد. آنچه که در این فرصت مورد نظر است سکوت لایتناهی زنان اعضای شورای ششم است که گویا پایانی ندارد. زهرا شمس احسان با تذکراتی جسته و گریخته که تنها به قرائت برگه بسنده می کند و آمارهای گاهی قابل تاملی همچون وجود ۲۶هزار فضای نامن در شهر تهران را گزارش داده، که واکنش رییس پلیس تهران سردار رحیمی را به دنبال داشت و سردار رحیمی این آمار را رد کرده است.
نرگس معدنی پور باسابقه طولانی حضور در شهرداری تهران، بعنوان رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا نیز رویه سکوت خودرا ادامه داده است. تا آنجا که در جلسه سه شنبه ۱۲ بهمن و بررسی لایحه بودجه، بعد از مخالفت و اعتراض ناصر امانی و جعفر تشکری هاشمی دو عضو شورای شهر، انتظار می رفت معدنی پور بعنوان رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی بعد از این هجمه و ادعای بررسی کارشناسی و یک هفته ای کمیسیون های شورا در بررسی بودجه، تریبون خودرا روشن و دلیلهای این افزایش را عنوان کرده و به دفاع از این افزایش بپردازد، اما او کوچکترین عکس العملی به اعتراض همکاران خود نشان نداد. در این بین، تنها سوده نجفی به سبب حضور در هیئت رئیسه شورا، تریبون خودرا برای قرائت دستورات جلسه روشن می کند و نیز از همین فرصت حضور در هیئت رئیسه برای قرائت تذکر خود نیز استفاده می نماید. ولی باز هم سخنان او مورد انتقادات فراوانی است. مثلادر جلسه یکشنبه ۱۰ بهمن شورای شهر، زمانی که مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل شهرداری به بررسی موضوع عوارض پارک حاشیه ای می پرداخت، سوده نجفی ناگهان تریبون خودرا روشن کرد و با لحنی عجیب از ورود آقایان به واگن بانوان در مترو گلایه نمود و گفت این دومین بار است که تریبون من برای این مساله روشن می شود. سوالی که همزمان خیلی از رسانه ها بعد از این تذکر نجفی به آن پرداختند این بود که آیا دغدغه عضو شورا که به مدت ۴ سال با هزینه هایی برای شهر و شهروندان در شورای اسلامی شهر حضور دارد، نمی تواند حل ریشه ای و افزایش تعداد واگن ها و نیز به روز رسانی آنها باشد؟ تا جلوگیری از ورود آقایان به واگن بانوان؟
این قبیل موضعگیری های نجفی تازگی ندارد. گویا خانم نجفی هنوز نمی داند بودجه حوزه سلامت در زیرمجموعه حوزه اجتماعی فرهنگی جای دارد و در صحن شورا در جلسه تقدیم لایحه بودجه شهرداری به شورا توسط علیرضا زاکانی باز تریبون خود روشن کرد و از نبود بودجه سلامت انتقاد کرد! واضح و روشن است که با گذشت ۶ ماه از حضور شورای ششم در شهر تهران و حضور ۴ زن در این شورا، هنوز زنان این شورا در بی عملی و انفعال صرف به سر می برند و تنها به بازدیدهایی به شکل انفرادی و ثبت آن در صفحات شخصی خود بسنده می کنند.
بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران میتوانست به صورتی قدرت کارشناسی زنان پارلمان شهری تهران را نشان دهد که متاسفانه اینطور نشد. *فعال رسانه ای حوزه شهری 47231

1400/11/21
23:08:28
0.0 / 5
314
تگهای خبر: دام , شهرداری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان