مسئولان بهشت زهرا:

فعلا پذیرش ۱۷۰ تا ۲۰۰ فوتی در تهران

فعلا پذیرش ۱۷۰ تا ۲۰۰ فوتی در تهران یاری کالا: سعید غضنفری، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا می گوید وضعیت این آرامستان هنوز وارد مرحله بحرانی مثل پیک چهارم و پنجم نشده است.الهه محمدی: هفته پیش رسانه ها خبر از بازگشت بهشت زهرا به روزهای سیاه دادند؛ خبری که برآمده از بالا رفتن آمار مبتلاشدن و مرگ و میر بر اثر سویه جدید کرونا بود. گرچه این خبر جدیدی نیست؛ اردیبهشت ماه همین امسال بود که رکورد کفن و دفن میت در ۵۰ سال اخیر در بهشت زهرای تهران شکسته شد و تصاویری که در مرداد و شهریور ماه از این گورستان مخابره می شد نشان از وقوع فاجعه داشت. با قرار گرفتن بهشت زهرا در ایام بحرانی، پرسنل بهشت زهرا در دو شیفت خدمت رسانی می کردند و مسئولان این سازمان در پی رفع و رجوع کارهای متوفیان بودند.
حالا اما سعید غضنفری، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در گفتگو با خبرآنلاین می گوید وضعیت این گورستان هنوز وارد مرحله بحرانی نشده است: «ما حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ متوفی در روز داریم و از این تعداد حدود ۱۵ الی ۲۰ متوفی کرونائی هستند.»
روح الله محسنی، سرپرست معاونت عروجیان سازمان بهشت زهرا هم در گفتگو با خبرآنلاین می گوید هم اکنون از ۵۰ درصد نیروهای تطهیر و کفن و دفن استفاده می شود و اگر وارد مرحله بحرانی کرونا شویم شیفت ها کامل خواهند شد.

فعلا در نقطه مطلوبی هستیم
از ابتدای اسفند ۱۳۹۸ که کرونا پایش را به ایران گذاشت تا الان که به دومین سال شیوع این ویروس در کشور نزدیک می شویم، پرسنل بهشت زهرا روزهای شلوغ و عجیب و غریبی را پشت سر گذاشتند. کسانی که از همان ساعات اولیه در کنار مردم داغدار حضور داشتند و در شرایطی که در خیلی از سازمان ها و دستگاهها دور کار و یا تعطیل شدند، آنها چند شیفته به سر کار می رفتند. سعید غضنفری، که چهار ماه است بر صندلی مدیرعامل سازمان بهشت زهرا تکیه زده، در گفتگو با خبرآنلاین از اقدامات این سازمان در ایام کرونائی می گوید: «الحمدلله سازمان بهشت حضرت زهرا (س) در چند مرحله پیک کرونا با مدیریت همکاران در ادوار مختلف، ایثار پرسنل و کارکنان زحمتکش، موفق و سربلند عمل کرد تا جایی که روزانه در دوشیفت انجام وظیفه می کردند و حتی نیاز به شیفت سوم نشد.»
او می گوید در چهار ماهی که به این سازمان آمده، در قدم اول ترمیم، استراحت و آرامش پرسنل را در دستور کار قرار داده است: «شیفتی شدن در حالت ۲۴ ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت پرسنل به بازسازی جسمی و روانی آنها کمک کرد و الحمدلله الان در نقطه مطلوبی قرار گرفتیم و همگی آمادگی خدمت موثر را دارند. البته دعا می نماییم این بلا و گرفتاری مثل قبل تکرار نشود.»
غضنفری ادامه می دهد: «در حوزه امکانات هم تدابیر لازم برای پشتیبانی دیده شده و هیچ مشکلی وجود ندارد. ما خدمت بی منت به مردم داغدار و صاحبان متوفی را اصل قراردادیم و کم کردن هزینه های مترتب بر امور متوفی در دستور کار قرار گرفت که مهمترینش رایگان شدن فضای پارکینگ عروجیان این سازمان بود که روزانه حدود ۱۵۰۰ خودور از آن بهره می برند. همین طور درحال نوسازی ناوگان حمل و نقل متوفی هستیم و طبق دستور شهردار محترم و تصویب هیات مدیره، ۴۰ درصد از ناوگان حمل پیکر متوفی ها ان شاالله به زودی و در یک بازه زمانی ۶ ماهه نوسازی و تملک خواهد شد. مقدمات این مهم درحال انجام و پیشرفت است.»


حدود ۱۵ الی ۲۰ متوفی کرونائی در تهران
درحالیکه شیوع سویه امیکرون در کشور اوج گرفته و وارد پیک ششم شده ایم، نگرانی ها از افزایش مرگ و میرها و دیدن تصاویری از روزهای بحرانی در گورستان ها هم زیادتر شده است. اما سعید غضنفری می گوید وضعیت بهشت زهرای تهران ابدا با وضعیت پیک پنجم قابل قیاس نیست و حالتی نرمال دارد: «حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ متوفی در روز داریم. از این تعداد حدود ۱۵ الی ۲۰ متوفی کرونائی هستند. مابقی بر اثر مرگ طبیعی مثل بیماری، سکته، تصادف، حادثه و... فوت می کنند. تعدادی هم که نوزاد و جنین هستند. قسمتی از این تعداد لزوما در تهران مدفون نمی شوند و به شهرستان ها اعزام می شوند. یعنی چیزی حدود ۵۰ تا ۷۰ متوفی در روز.»
او می گوید امسال در کل آمار فوت شدگان نسبت به سال ۹۹ افزایش داشته که پیک های کرونا در این افزایش بی تاثیر نبوده است. غضنفری از مردم می خواهد در بهشت زهرا زیاد حضور پیدا نکنند: «واقعا این حجم رفت و آمد تبعات زیادی دارد. همچون این که ممکنست موجب افزایش آمار و مبتلاشدن به کرونا شود. مردم به حداقل ها اکتفا کنند و موجب به زحمت افتادن کادر درمان، معالج و همکاران ما نشوند. ما قدم هایشان را رو روی چشم می گذاریم اما اجازه بدهند از این دوره های سخت پیش رو عبور نماییم.»

نیروهای بهشت زهرا خسته اند، از آنها به درستی تقدیر نشد
«ما وارد پیک ششم شده ایم اما هنوز مثل دوران پیک چهارم و پنجم نشده و امیدوار هستم نشویم»؛ این قسمتی از اظهارات روح الله محسنی، سرپرست معاونت عروجیان سازمان بهشت زهرا در گفتگو با خبرآنلاین است. او می گوید اگر آمار واکسیناسیون بالا نبود الان با قدرت شیوع امیکرون فاجعه اتفاق افتاده بود: «از ۱۰ روز پیش آمار مبتلاشدن به کرونا درحال صعودی شدن است و به همان میزان در سازمان بهشت زهرا هم آمار فوت شدگان کرونا درحال بالا رفتن است. اما این آمار را هنوز بعنوان خطر در سازمان احساس نمی نماییم. چون سازمان شرایط اوج پیک چهارم و پنجم را گذرانده و از آن شرایط هم سربلند بیرون آمده است.»

بیشتر بخوانید: آمار مرگ و میر کرونا در تهران/ بازگشت بهشت زهرا به روزهای سیاه ماجرای قطعه قطعنامه ۵۹۸ در بهشت زهرا باز هم تکرار می شود؟ / خسروی: احتمال سقوط قیمت ملک وجود دارد
او می گوید هم اکنون میانگین آمار فوت شدگان تهران ۱۷۰ تا ۲۰۰ نفر است و تعداد فوت شدگان کرونا بین عدد ۲۰ تا ۳۰ درحال جابجایی است: «درصورتیکه در دو هفته پیش، تعداد فوت شدگان کرونائی بهشت زهرا به ۴ نفر در روز رسیده بود. یعنی دقیقا متناسب با آمار کشوری، آمار بهشت زهرا هم صعود و نزول دارد.»
محسنی ادامه می دهد: «از زمان شروع کرونا سازمان بهشت زهرا وضعیت عملیاتی جدید به خودش گرفت. میانگین اموات تا قبل از کرونا حدود روزی ۱۷۰ نفر بود، اما در اردیبهشت امسال تعداد مجموع اموات کرونائی و غیرکرونایی به ۴۴۰ نفر هم رسید. اما در همان شرایط بهشت زهرا با تدابیری که داشت توانست از این برهه به خوبی بیرون بیاید. اگر هم باردیگر به آن شرایط یا مشکل تر از آن برگردیم، ما هیچ خطری احساس نمی نماییم. یعنی ما الان آمادگی به کارگیری نیروهایمان در یک یا دو شیفت را داریم، ظرفیت پذیرش و انجام عملیات تطهیر و... را داریم که ظرف کمترین زمان به کار ببندیم.»


او می گوید در قسمت تطهیر و خاکسپاری بهشت زهرا حدود ۳۲۰ نفر درحال خدمات رسانی هستند: «الان نیروهای ما بصورت یک شیفت درحال انجام وظیفه هستند اما در زمان کرونا دو شیفت شده بود. در سالن تطهیر ما از یک ماه پیش نیروهای ما بصورت یک روز کار یک روز استراحت هستند، یعنی ۵۰ درصد نیروهای ما باتوجه به سختی کار در هر روز درحال کار هستند. اگر آمار فوت شدگان بالا برود، نخستین کارمان این خواهد بود که نیروهایمان را بصورت هر روز کار درآوریم.»
طبق گفته های محسنی، کانون تطهیرکنندگان داوطلب در سازمان بهشت زهرا پذیرای تعداد قابل توجهی از افراد داوطلب است که ثبت نام شده و آموزش دیده اند که در مواقع بحران به کار گرفته شوند هم اکنون هم به خاطر پایین آمدن کرونا بصورت معدود از این افراد استفاده می نمایند.
او هم می گوید خیلی از ملاحظات بهداشتی در مراسم هایی که در بهشت زهرا برگزار می گردد از طرف مردم رعایت نمی گردد و از مردم می خواهد در بهشت زهرا حضور زیادی نداشته باشند: «سازمان بهشت زهرا با بهره گیری از امکانات موجودش شرایط کرونا را پشت سر گذاشت. یعنی با به کارگیری بهینه از نیروی انسانی و ادواتی که در اختیار دارد. در حقیقت پرسنل سازمان بهشت زهرا به صورتی جهاد کردند. سرزیر فوت شدگان همه بیمارستان های تهران به یک آرامستان ختم می شود. الان پرسنل سازمان بهشت زهرا گرفتار خستگی شده اند و این خستگی هنوز با یک خدمت ویژه و درخورد پاسخ داده نشود. تقدیرهای کلامی و ریالی صورت گرفته اما این تقدیرها در خورد خدمات پرسنل سازمان بهشت زهرا نبوده است. این نیروها باید دلگرم شوند و برای ادامه کارشان انگیزه داشته باشند.»
محسنی از مسئولان مربوطه یک خواسته هم دارد: «یک خواسته مهم کارد بهشت زهرا بحث مسکنشان است. آنها انتظار داشتند از رهگذر خدماتی که در دو سال قبل و شیوع ویروس کرونا داشتند و نگذاشتند که هیچ دغدغه ای در میان جامعه ایجاد شود، از بابت مسکنشان خیالشان راحت شود. مسئولان شهرداری، بنیاد مسکن، هیات دولت و... باید همت کنند و برای برطرف نمودن قسمتی از خستگی ای که به نیروها وارد شده، کار عملی انجام دهند.»

۴۷۲۳۵


منبع:

1400/11/20
22:25:35
0.0 / 5
358
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بهداشت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان