در پایان سال ۹۹؛

ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان مرکزی به 240 هزار میلیارد رسید

ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان مرکزی به 240 هزار میلیارد رسید به گزارش یاری کالا مرکزی معاون برنامه ریزی امور اقتصادی جهادکشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: برمبنای قیمت های اعلامی در آخر سال 99، ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان 240 هزار میلیارد ریال بوده است.کتانفروش در نشست خبری که با حضور رییس و تعدادی از معاونان و مدیران جهاد کشاورزی استان مرکزی در آستانه فرا رسیدن ایام الله دهه فجر و در امتداد ارائه گزارش عملکرد یکساله این سازمان در بخش های مختلف و گفت و گو با خبرنگاران ایسنا در دفتر این خبرگزاری برگزار شد، اظهار نمود: برمبنای قیمت های اعلامی در آخر سال ۹۹، ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان ۲۴۰ هزار میلیاردریال است، در آخر هر سال باتوجه به میزان تولیدات و قیمت ها ارزش تولیدات به روز شده و محاسبه می شود.

وی اضافه کرد: حدود ۱۸ و نیم درصد از اشتغال استان در بخش کشاورزی است که ۸ و نیم درصد این اشتغال در نقاط شهری و ۵۰.۶ درصد در نقاط روستایی است، خیلی از شهرها کشاورزی پایه هستند و اقتصاد آنها به کشاورزی وابسته است.

معاون برنامه ریزی امور اقتصادی جهادکشاورزی استان مرکزی با اشاره به این که ۳۰ پروژه در دهه فجر بهره برداری می شود، اشاره کرد: با اجرای این طرح ها حدود ۴۵۳ اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می شود که ۱۸۶۱ خانوار و ۶۹ روستا از این طرح ها بهره مند می شوند.

کتانفروش افزود: بخش عمده ای از اعتبار این طرح ها از طرف سرمایه گذار و قسمتی از سوی دولت و از محل اعتبارات استانی؛ تسهیلات و اعتبارات تملک دارایی استان تامین می شود که امسال ۲۹۴ میلیاردریال اعتبارات مصوب استان مرکزی است. این منابع در قالب ۱۱ برنامه و ۱۶ طرح مصوب می شود. خط اعتباری مکانیزاسیون و اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ نیز از دیگر موارد تامین اعتبار هستند.

وی افزود: در سال ۹۹ تعهد اشتغال بخش کشاورزی استان ۱۸۶۶ مورد و امسال ۱۹۹۴ مورد بوده که در آخر سال گذشته ۱۶۹۴ اشتغال و امسال تا حالا ۸۲۵ اشتغال محقق شده است.

معاون برنامه ریزی امور اقتصادی جهادکشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: سال قبل در بسیاری موارد تحریم به نفع بخش کشاورزی بوده و بسیاری از تولیدات قابلیت صادرات داشت. در بخش کشاورزی برای تولید متکی به منابع داخلی هستیم و این مهم در وضعیت تحریم به نفع کشاورزی است. در تمام این سالها نرخ رشد بخش کشاورزی مثبت بوده است.

استان مرکزی جز ۳ استان برتر کشور در زمینه رفع تداخلات است

علی ابراهیمی، مدیر امور اراضی جهادکشاورزی استان مرکزی نیز بیان کرد: مدیریت امور اراضی مجری ۱۰۰ نوع قانون است که شامل قوانین و مقررات مختلفی می شود، سه مورد از این قوانین بیشتر در حیطه وظایف این مدیریت قرار دارد.وی با اشاره به توجه دولت به توسعه انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد: در سنوات گذشته بیش از ۶۰۰ هکتار از اراضی شناسایی و استعدادیابی شد و نزدیک به ۳۰۰ هکتار اراضی نیز واگذار شد اما به سبب تحریم و عدم ورود پنل و عدم توجه سرمایه گذاران، این واگذاری ها منتج به نتیجه نشد.

ابراهیمی بیان کرد: خوشبختانه امسال شرایط بهتر شده و بیش از ۱۸۰ هکتار از اراضی شهرستان محلات و خمین به شرکتی درباب انرژی پاک و راه اندازی نیروگاه خورشیدی واگذار شده که امیدواریم بتوانیم دراین زمینه فعالیت خوبی داشته باشیم.

وی افزود: تولید کاغذ از سنگ و ضایعات نیز در دستور کار قرار دارد و در صورتی که این صنایع تحت عنوان صنایع سبز وارد عرصه شوند، به محیط زیست کمک می شود.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: درباب حفظ اراضی کشاورزی و زراعی بعنوان قانون دیگر، هرگونه ساخت و ساز بدون مجوز در اراضی کشاورزی و باغی تغییر کاربری محسوب شده و جرم است که در این شرایط در قالب ۲ پروسه تبصره ۱ ماده ۱ و تبصره ۴ ماده ۱ قانون حفظ کاربری، مجوزهای قانونی برای مردم صادر می شود تا در قالب قانون اقداماتی را انجام دهد.

ابراهیمی عنوان کرد: برخی بروکراسی های اداری مانع دریافت مجوز از طرف متقاضیان می شود که عمده مسئله در این خصوص مالکیت است و با کوشش های صورت گرفته، استان مرکزی بعنوان پایلوت، اقدامی را شروع کرد در خصوص این که در مواردی که امکان صدور سند مالکیت برای شخص وجود ندارد با قراردادهای اجاره رسمی ۲۰ ساله این مهم را بعنوان مالکیت شخص بپذیریم و پروسه تغییر کاربری را انجام داده و در کنار آن احکام قضایی را بپذیریم.

وی درباب صدور اسناد اراضی کشاورزی اشاره کرد: یکی از اشکالات مردم، مشکل با منابع طبیعی است در خصوص این که خیلی از اراضی از طرف سازمان جنگلها ملی اعلام شده بود که در نهایت در اجرای قانون افزایش راندمان و ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید، رفع تداخلات و صدور اسناد اراضی عنوان شد و سازمان جهادکشاورزی مکلف شد که در این بخش فعالیت داشته باشد. امسال استان مرکزی جزو ۳ استان برتر کشور در زمینه رفع تداخلات است.

ابراهیمی افزود: امسال در زمینه رفع تداخلات، قرارداد ۸۰ هزار هکتار منعقد شد و به پایان رسید و برای ۱۰۰ هزار هکتار دیگر تامین اعتبار صورت گرفته و بتازگی هفته گذشته با تامین اعتبار ۱۰۰ هزار هکتار دیگر جهت عقد قرارداد رفع تداخلات موافقت شده و در مرحله فراخوان و مزایده قرار دارد.وی اضافه کرد: امسال ۸۰ هزار هکتار قرارداد کاداستر نیز منعقد شده که پس از حدنگاری و اختتام کار صدور سند این اراضی نیز صورت خواهد گرفت. سازمان جهادکشاورزی مسئول برخورد با ساخت و سازهای بدون مجوز نیست بلکه سازمان فقط در ارتباط با حفظ کاربری اراضی کشاورزی برخورد می کند و حمایت سایر دستگاهها در این عرصه لازم و لازم است.

سرهنگ حاتمی، فرمانده یگان حفاظت امور اراضی جهادکشاورزی استان مرکزی نیز در این خصوص اضافه کرد: امروزه امنیت زمین به خطر افتاده و چنانچه امنیتی نباشد هیچکدام از اهداف محقق نخواهد شد. استان مرکزی هم اکنون با ۶ خودروی گشت در سطح استان در حفظ و صیانت و امنیت اراضی فعالیت می کند که تا حالا در زمینه پیشگیری و مقابله عملکرد یگان حفاظت اراضی، استان جزو استانهای ۸ تا ۱۰ است.وی افزود: ۱۱۲۶ مورد شناسایی امسال انجام و به هرکدام اخطار داده شده و از این تعداد ۴۵۰ مورد تخریب و ۳۵ مورد صدور احکام قضایی صورت گرفته است.

حاتمی بیان کرد: شناسایی حدود ۱۷ مورد بنگاه های غیرمجاز، قطع انشعابات و صیانت از اراضی همچون اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد. برای ایجاد امنیت قضایی ابتدا باید امنیت اراضی مورد توجه قرار گیرد.منبع:

1400/11/14
13:04:27
0.0 / 5
389
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان