زبدگان شهر تهران و پل چیتگر

زبدگان شهر تهران و پل چیتگر آقای شهردار، دستور بررسی دقیقتر بفرمایید!چندی پیش طرح تشکیل زبدگان شهر را در برنامه تلویزیونیو سپس در همین سایت با آدرس زیر مطرح کردم: زبدگان شهری، اقدامی فوری!
‏انشا الله با حمایت فرهیختگان علمی کشور که در مسایل شهری دارای تخصص و تجربه علمی و عملی می باشند فعلا به طور موردی و مشورت تلفنی تا تشکیل جمعی و رسمی این تشکل مردم نهاد که امیدوار هستم در نهایت توانایی کمک به امور تخصصی شهر تهران و دیگر شهرهای کشور را از این طریق در قالب یادداشت های تخصصی و سپس درخواست های رسمی تقدیم شهر نمایم ؟ پس تا فراهم آمدن ساز و کار این کانون و انجمن علمی/تخصصی در همین صورت فعلی در قالب یادداشت هایی بعد از مشورت با دانشمندان شناخته شده حوزه مربوطه شهری امیدوار هستم بتوانیم بازوی علمی شهر، شهردار محترم و شورای شهر را فراهم نماییم.
از این پس اگر عمری باشد در یادداشتهایم که مربوط به شهرهای عزیز کشورمان می باشد، ابتدا با عبارت بطورمثال «زبدگان شهر تهران» یا «زبدگان شهر اهواز و...» شروع خواهم نمود تا با دیگر مسایل مخلوط نگردد. در این راستا تا رسمی شدن این نهاد، با افراد خبره در حوزه های مختلف شهری گفتگو و در نهایت پیشنهادات را در اینجا تقدیم خواهم نمود، باشد کمک بزرگ فرهیختگان علمی کشور برای پایتخت و دیگر شهری عزیزمان مفید باشد !
در همین وادی بتازگی خبری در اخبار درباب باز کردن تعداد بیشماری پیچ و مهره از صفحات فلزی و دزدی صفحات سنگین فلزی پل چیتگر در تهران منتشر گردید که کمی البته تا حدود زیادی غیرممکن و غیر باور بود ! اصل خبر اینجا: سرقت آهن آلات پل فلزی چیتگر

در همین راستا با مشورت با چندی از دانایان علم سازه، پل و نیروهای انتظامی و پیمانکاران آشنا به موضوع، به این نتیجه رسیدم که:
الف) یا پل مشکل اساسی دارد که به این بهانه از سرویس دهی خارج شده است
ب) یا این دزدی حدودا غیرممکن در قالب شرکت های آشنا و داخلی صورت گرفته است
«جمع بندی فنی زبدگان شهر بشرح زیر تقدیم می شود، باشد کمکی باشد ؟
- به نظر احیانا پیچ و مهره های بکار رفته توسط پیمانکار در پروژه از استاندارد تعریف شده در طراحی برخوردار نبوده و بعد از بارگذاری بریده شده اند و با تدبیر شهرداری برای جلوگیری از فاجعه انسانی با امکانات و تجهیزات مجهز پیچ ها را تعویض و برای جلوگیری از بحث های حاشیه ای بگردن دزدها گذاشته اند !
- چون مدتی هم است که دزدی قطعات فلزی، تابلو، علائم و دریچه های فاضلاب زیاد شده است امکان بهره برداری از این مساله و موقعیت وجود دارد ؟
- از طرفی بازکردن پیچ در یک اتصال پل که هم تحت تنش مونتاژ و هم تنش بارگذاری است نیاز به تجهیزات پر هزینه ای برای آزاد کردن پیچ دارد که به هیچ وجه با قیمیت چند صد کیلوگرم ورق و پیچ قابل قیاس نیست.
- اگر هم واقعا چنین اتفاقی رخ داده بدون شک عواملی با خودروهای وابسته به شهرداری در این مساله شرکت داشته اند ! »
پس بدینوسیله سفارش می شود شهردار محترم تهران دستور بفرمایند ضمن بررسی دقیقتر و علمی این اتفاق نادر، شهردار منطقه با مدراک و ادله قوی درباب پایداری پل، دزدی پلیت های فوق سنگین حدودا غیرممکن و در نهایت پایداری پل پس از اتصالات پلیت های جایگزین به طور عجله ای و فورس ماژور مدارک لازم را ارائه شهر و شهروندان بفرمایند
*استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران و موسس انجمن زبدگان شهر در کشور

1400/11/11
13:07:28
0.0 / 5
337
تگهای خبر: استاندارد , خودرو , دام , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان