مدیر جهاد كشاورزی خوشاب:

50 هکتار از اراضی پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم دارد

50 هکتار از اراضی پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم دارد به گزارش یاری کالا خراسان رضوی مدیر جهاد کشاورزی خوشاب اظهار داشت: سطح زیر کشت پسته این شهرستان ۱۲ هزار و ۲۵۰ هکتار است که ۵۰ هکتار آن دارای پروانه استاندارد محصول سالم می باشد.ابراهیم رودسرابی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: با پیگیری های انجام شده ۱۲۰ هکتار از باغات پسته خوشاب تا آخر سال پروانه استاندارد محصول سالم دریافت خواهد نمود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون از کل اراضی پسته خوشاب ۸۲۵۰ هکتار آن بازده است، اظهار داشت: در سال زراعی جاری ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن پسته در این شهرستان ساخته شده است. محصول ساخته شده علاوه بر مصرف داخلی شهرستان به شهرستان ها و استانهای مجاور به تهران و کشورهای تایلند، چین و مالزی هم صادر می شود.

رودسرایی با عرضه تعریف دقیق محصول سالم کشاورزی اضافه کرد: محصول سالم محصولی است که دارای حد استاندارد مواد شیمیایی شامل سموم و کودها بوده و عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بیش از اندازه مجاز باشد. از سوی دیگر مصرف محصول ناسالم سبب به خطر افتادن سلامت انسان و دام شده و مشکلات عدیده ای را به همراه دارد.

رودسرابی بیان نمود: باغداران برای دریافت مجوز محصول سالم باید در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی(سماک) ثبت نام کنند و بعد از بارگذاری پروانه بهره برداری، مدارک شناسنامه ای و مدارک مالکیت آب و زمین و همینطور تایید کارشناس مدیریت کنترل کیفیت، نمونه برداری از محصول و آزمایش جهت بررسی عاری بودن محصول از مواد شیمیایی بیش از اندازه مجاز انجام می شود و در نهایت در صورت تایید تمام موارد ذکر شده، مجوز استاندارد محصول سالم صادر می شود.

وی ضمن اشاره به مزایای دریافت مجوز استاندارد تصریح کرد: بعد از دریافت این مجوز محصول مورد نظر به علت کیفیت بالا با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی در بازار به فروش می رسد.

مدیر جهاد کشاورزی خوشاب اظهار داشت: این شهرستان با ۳۶ هزار هکتار کشتزار و باغ، ۲۲۵ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، ۲۶۵ رشته قنات و ۲ رودخانه دائمی یکی از قطب های کشاورزی در غرب خراسان رضوی به حساب می آید.

منبع:

1400/10/28
16:05:53
0.0 / 5
652
تگهای خبر: استاندارد , بازار , دام , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان