عضو سابق اتاق ایران:

ارز چند نرخی از اشتباهات مهلک دولتهای گذشته بود

ارز چند نرخی از اشتباهات مهلک دولتهای گذشته بود به گزارش یاری کالا عضو سابق اتاق بازرگانی ایران، رانت و فساد را نتیجه ارز چند نرخی می داند و اعتقاد دارد که حرکت به سمت ارز تک نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود.


جمشید عدالتیان شهریاری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: متاسفانه ما در سال ها و حتی دهه های گذشته بارها به غلط بودن برخی تصمیم های اقتصادی خود رسیده ایم و هربار بعد از چند سال مبادرت به اصلاح اشتباهات گذشته کرده ایم اما متاسفانه از این اشتباهات درس نگرفته و باردیگر مشکلاتی برای اقتصاد کشور به وجود آورده ایم. نظام چند نرخی ارز هم یکی از همین اشتباهات است.
وی با اشاره به اینکه خطر ایجاد رانت و فساد از اصلی ترین خصوصیت های نظام چند نرخی ارز است، توضیح داد: ما پیش از این هم گرفتار چند نرخی شدن ارز شده بودیم و در سالهای اخیر هم باردیگر با در نظر گرفتن ارز دولتی مشکلاتی در این عرصه به وجود آمده است. بطور قطع اصلاح این روند و حرکت به سمت ارز تک نرخی به سود اقتصاد ایران خواهد بود.
عضو سابق اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به ضرورت پشتیبانی از اقشار کم درآمد مردم در حوزه کالاهای اساسی، بیان نمود: با عنایت به مشکلاتی که مردم در سالهای اخیر با آن مواجه بوده اند، در این تردیدی وجود ندارد که دولت باید حمایت های لازم برای تأمین مایحتاج مردم را در دستور کار قرار دهد اما این که این حمایت ها به چه شکل صورت گیرد و چه روشی به کار گرفته شود که هزینه هایش از فایده اش بیشتر نشود سوال مهمی است که باید به آن پاسخ داده شود.
عدالتیان به مبحث حمایت نقدی از مردم اشاره نمود و اظهار داشت: در خیلی از کشورهای دنیا هم برای اقشار کم درآمد حمایت های این چنینی انجام می شود اما ما باید با عنایت به ساختار اقتصاد خودمان برنامه ریزی نماییم. متاسفانه با عنایت به بالا بودن نرخ تورم، ارزش نهایی یارانه نقدی در مدتی کوتاه از بین می رود و این مورد می تواند به نارضایتی مردم منجر شود.
وی افزود: برای مثال وقتی در سال ۱۳۸۹ یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی شروع به کار کرد، ارزش نهایی آن حدود ۴۵ دلار تخمین زده می شد اما امروز این یارانه ارزشی کمتر از دو دلار دارد و ازاین رو در حل کردن مشکلات مردم، تاثیرگذاری کمتری دارد. ازاین رو دولت باید تلاش کند در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، سیاست هایی در دستور کار قرار دهد که بیشترین کارایی و کمترین نارضایتی را به همراه داشته باشند.
منبع:

1400/10/24
12:14:32
0.0 / 5
457
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تورم , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان