این کوچه ۲۰۰ ساله تهران را بشناسید، عکس

این کوچه ۲۰۰ ساله تهران را بشناسید، عکس به گزارش یاری کالا باشگاه خبرنگاران نوشت: درگذشته مهاجران عرب و ایرانیانی که قبلا ساکن عراق بودند، در بازارچه مروی به تجارت می پرداختند.


کوچه مروی با قدمتی ۲۰۰ ساله از قدیمی ترین معابر شهر تهران و از کوچه های تاریخی خیابان ناصر خسرو به شمار می رود؛ نام کوچه از مالک قدیمی املاک این منطقه گرفته شده است. محمد حسن خان مروی از خوانین قاجار و حاکم مرو در دوره فتحعلی شاه بود که املاک زیادی را در غرب عودلان خریداری کرد که امروز محدوه کوچه مروی است. او مسجد و مدرسه ای را با نام مسجد مروی بنا و باغی در کنار آن وقف کرد که بعدها دبیرستان مروی در آن راه اندازی شد. درگذشته مهاجران عرب و ایرانیانی که قبلا ساکن عراق بودند، دراین بازار به تجارت می پرداختند. بنا بر این جلوه های فرهنگ و زندگی عربی را می توان در این کوچه و اطراف آن مشاهد کرد. در دهه ۸۰ شمسی، کوچه مروی بیش از بیش مورد توجه سازمان زیبا سازی شهر تهران قرار گرفت و بدین جهت بازسازی و احیا این کوچه تاریخی شروع شد.
کوچه مروی حالا تبدیل به پیاده راهی برای گردشگران شده. مغازه های این کوچه نماسازی و کوچه نیز سنگفرشی شده است. کوچه مروی امروزه تبدیل به بورس لوازم آرایشی تهران شده است. معرف ترین فلافلی تهران ابتدای کوچه مروی از سمت ناصر خسرو قرار گرفته است و روبه روی کوچه و در آن سوی خیابان ناصر خسرو، عمارت شمس العماره می درخشد. ۴۷۲۳۳


منبع:

1400/10/21
23:37:34
0.0 / 5
369
تگهای خبر: بازار , تجارت , سازمان , فرش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان