تامین امنیت غذایی با تولید ۵ محصول در زمینه ارتقای خوراک دام و طیور

تامین امنیت غذایی با تولید ۵ محصول در زمینه ارتقای خوراک دام و طیور یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به تولید پنج محصول برای ارتقای خوراک دام و طیور شده و توانسته است قسمتی از نیازهای این صنعت را پاسخ دهد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، وارداتی بودن بخش عمده ای از نیاز صنایع دام و طیور، لزوم ورود توانمندی های داخلی به این عرصه را بیشتر نمایان کرده است. صنعت دام و طیور با گردش مالی سالانه بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان یکی از صنایع مهم در امنیت غذایی کشور است، بنا بر این باید با کمک توانمندی های داخلی راهی برای تامین نیازهای این صنعت ایجاد شود. راهی که از مسیر زیست بوم فناوری و نوآوری می گذرد.
یکی از شرکتهای دانش بنیان با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با اتکا به تخصص و توان جوانان ایرانی مبادرت به تولید ۵ محصول در زمینه مکمل ها، کنسانتره و افزودنی های خوراک دام و طیور کرده است. محصولاتی که در ایام اوج تحریم ها می توانند پاسخ گوی نیاز کشور باشد. محصولاتی چون توکسین بایندر، بلوس کلسیم، محرک رشد گیاهی، مکمل و کنسانتره های ویژه دام وطیور و مکمل ضد کتوز که این دستاوردها به کاهش واردات و رونق بازار داخلی این محصولات منجر می شود.
توکسین بایندر
توکسین های موجود در اقلام خوراکی، علاوه بر کاهش ارزش غذایی خوراک سبب اثرات منفی بر عملکرد، تولید مثل و همین طور کاهش عمر اقتصادی دام ها می شوند. این سموم تخریب بافت های کبدی و کلیوی را به همراه دارند و موجب کاهش هضم و جذب غذا می شوند. بنا بر این برای کاهش این اثرات، استفاده از توکسین بایندر لازم است.
در ایران سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن خوراک دام و طیور مورد نیاز است و بیشتر این نیاز بصورت وارداتی تامین می شود. اما این شرکت برای کاهش این واردات گران قیمت، مطالعات خودرا در حوزه شناسایی تمامی مواد و ترکیبات مؤثر بر کاهش اثرات توکسین انجام داد. سپس از بین ترکیبات موجود، بنتونیت، زغال فعال، دیواره مخمر، باکتری های اسید لاکتیک، بتایین، اسانس گیاهی و ویتامین E و سلنیوم را انتخاب نمود.
بلوس کلسیم

بیشتر گاوها در دوره شیردهی دوم یا بالاتر، تحت تاثیر هیپوکلسیمی گذرا قرار می گیرند. بطور معمول هیپوکلسیمی تحت درمانگاهی در مقایسه با موارد تب شیر درمانگاهی هزینه های بالاتری به دامداری های گاو شیری تحمیل می کنند.
توانایی مکمل های دهانی کلسیم در پشتیبانی از غلظت کلسیم خون متفاوت هستند، اما همه اشکال آن مکمل های مناسبی برای گاوهای شیری نیستند. مکمل های دهانی کلسیم روش بهتری برای پشتیبانی از گاوهایی است که علایم اولیه تب شیر را نشان می دهند، اما هنوز زمین گیر نشده اند.
درمان پیشگیرانه با بهره گیری از کلسیم دهانی پیرامون زایش می تواند خطر مشکلات بعد از زایش را کاهش و تولید شیر را در گاوهای شیری هدف افزایش دهد. این شرکت دانش بنیان با تولید این محصول به گاوداران کمک کرده است.
این محصول ۲۰۰ گرم وزن دارد و ۴۰ گرم کلسیم را در مدت کمتر از یک ساعت در اختیار گاو قرار می دهد. متعاقب مصرف این بلوس ظرف مدت کمتر از یک ساعت غلظت کلسیم خون به سطح طبیعی می رسد.
محرک رشد گیاهی
محصول دیگر این شرکت دانش بنیان، محرک رشد گیاهی است. در صنعت طیور استفاده از جایگزین های آنتی بیوتیک و به خصوص گیاهان دارویی مورد توجه قرار دارد. اسانس های گیاهی فرار هستند و قیمت بالایی دارند، امااین شرکت موفق به تولید اسانس های نانو کپسوله شده است. این ترکیب مقدار مصرف اسانس را به میزان ۹۰ درصد می کاهد و سبب کاهش تبخیر اسانس می شود.
این محصول در روده که محل هدف متخصصان تغذیه است، آزاد می شود و اثرات مثبت خودرا اعمال می کند. محصولات مختلفی در بازار از کشورهای مختلف وارد کشور شده اند، ولی قیمت آنها بالا است. اما این محصول ایران ساخت، با کارایی حدودا مشابه و قیمت پایین تری به بازار عرضه شده است.
مکمل و کنسانتره های ویژه دام وطیور
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، این شرکت باتوجه به تیم تحقیق و توسعه خود مبادرت به فرمولاسیون اقتصادی و ویژه برمبنای نوع مزارع و میزان تولید دام ها کرده است و در فصول مختلف باتوجه به وجود استرس های محیطی اهتمام در حفظ پتانسیل تولیدی دام و طیور دارد. برای مثال در فصل گرم برای حفظ باروری دام ها مکمل های ویژه باروری تولید می کند.
مکمل ضد کتوز
یکی از ناهنجاری های متابولیکی رایج در گاوهای شیری پرتولید کتوز است. بخش تحقیق و توسعه این شرکت درحال تکمیل پروسه تولید مکمل ویژه ضدکتوز است و به زودی محصول نهایی وارد بازار می شود.1400/10/19
20:12:14
0.0 / 5
485
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان