معاون جهاد كشاورزی خراسان رضوی خبر داد

تفاهم روسیه و ایران جهت تایید سموم مصرفی محصولات کشاورزی کشورمان

تفاهم روسیه و ایران جهت تایید سموم مصرفی محصولات کشاورزی کشورمان خراسان رضوی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: درباره مساله بازگرداندن کشاورزی صادارتی ایران از کشورهای دیگر معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با طرف روسی جلساتی برگزار کرده و به تفاهماتی نیز رسیده اند تا سموم مصرفی در ایران مورد تائید آن کشور قرار گیرد.غلامحسین ساربان در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه میزان استفاده از سم در تولیدات کشاورزی در اتحادیه اروپا سه برابر بیشتر از بخش کشاورزی خراسان رضوی است، اظهار نمود: در خراسان رضوی به ازای هر هکتار ۷۰۰ گرم سم مصرف می شود اما متاسفانه مشکل ما در افراط و تفریط است. در حقیقت عده ای سم مصرف نمی کنند و عده ای هم مصرف بالایی دارند.

وی درباب دلیلهای بازگشت محموله های صادراتی سیب زمینی ایران اظهار داشت: تعدادی از صادرکنندگان تجربه کافی ندارند و ابتدا محموله را به کشوری که قوانین سخت گیرانه ای ندارد، صادر می کنند ولی بعد از صادرات محصول خود از آن کشور به یک کشور دیگر مانند ازبکستان کالای شان برگشت داده می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اضافه کرد: بعنوان نمونه برخی فعالان اقتصادی ابتدا محموله صادراتی خودرا به ترکمنستان که قوانین سخت گیرانه ای ندارد، صادر می کنند ولی بعد از صدور مجدد محصول بوسیله این کشور به ازبکستان کالا برگشت می خورد. نمونه دیگر برگشت خوردن فلفل های صادراتی از روسیه است. علت این مساله نیز این است که فاکتورهای ارزیابی کشور روسیه تغییر کرده است. در حقیقت سمومی که در فلفل ها به کار گرفته شده در کشور مقابل ثبت نشده و بنا بر این این مساله مورد تائیدشان نیست؛ پس کالا را بازگشت می دهند.

ساربان اضافه کرد: در مجموع به سبب این که قسمتی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورهای پیشرفته فاکتورهای مصرف و کدکس مواد غذایی خودرا تغییر داده اند، در نتیجه صادرات تعدادی از محصولات کشاورزی کشورمان گرفتار مشکل شده و بازگشت داده شده است.

وی بیان کرد: تا حالا برای صادارت محصولات کشاورزی در این مقیاس مشکلی ایجاد نمی شد برای اینکه سرانه مصرف سم در کشور پایین است. علت این مصرف پایین نیز این است که بیشتر سموم مورد استفاده وارداتی است و ما تولیدکننده آن نیستیم؛ بنا بر این مصرف سم بسیار پائین است. تنها گاهی نمونه های افراطی از مصرف سم در کشت برخی محصولات مشاهده می شود. باید توجه داشت در تمام دنیا سم و کود مصرف می شود ولی میزان مصرف آن باید به شکلی باشد که باقی مانده سم و کود در محصول تولید شده پایین تر از سقف مجاز مصرف انسانی باشد. به همین جهت لازم است محصولات کشاورزی قبل از صادرات آزمایش شود.

ساربان اضافه کرد: هم اکنون محصولات تولیدی کشور مشکلی ندارد؛ تنها مساله تغییر کدکس مواد غذایی کشورهای مقابل است؛ بعنوان مثال باقی مانده سموم در محصولات ما برای اتحادیه اروپا به ویژه زعفران از ۴۰ ppb به ۱۰ ppb کم شده و همین موضوع سبب می شود برخی محصولات صادراتی در ارزیابی های کشورهای اروپایی بیش از اندازه مجاز سم داشته باشد.

وی اشاره کرد: باید توجه داشت خیلی از محصولات صادراتی را می توان بدون سم تولید و صادر کرد اما نکته مهم این است که سم چه زمانی، چه مقدار و چگونه مصرف شود. کشاورزان باید در این خصوص آشنایی و آگاهی لازم را داشته باشند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اعلان اینکه نحوه استفاده از سموم قوانین خاص خودرا دارد، اظهار داشت: تمام سمومی که مصرف می شود، دوره کارنس(حداقل زمانی که بین آخرین سمپاشی تا برداشت محصول لازم است رعایت شود تا بقایای سم مورد تجزیه عوامل طبیعی قرار گرفته و مقدار آن در سطح میوه ها و سبزیجات کاهش یابد) دارد؛ بر طبق این موضوع اساسا زمانی که از سمی استفاده می شود، تا مدتی نباید محصول جمع آوری و صادر شود.

ساربان با اشاره به این که پنج درصد از محصولات خراسان رضوی بصورت ارگانیک تولید می شود، اظهار نمود: هم اکنون در ۱۷ هزار هکتار از جنگل های پسته وحشی و همین طور در ۷۰۰۰ هکتار از زمینهای کشت کنجد بصورت دیم، هیچ سم و کودی استفاده نمی گردد. این محصولات بصورت طبیعی تولید شده و ارگانیک است.

وی بیان کرد: نباید از یاد برد که به جهت اینکه غذای مردم دنیا و ۸۰ میلیون جمعیت کشور تامین گردد، لازم است سم و کود مصرف شود اما مهم صحیح و در زمان مناسب مصرف کردن آنست. بدون شک محصولات تولید شده با این روش استاندارد و سالم خواهد بود و برای تغذیه انسان مشکلی ندارد.
1400/10/15
10:09:16
0.0 / 5
347
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان