وزیر صنعت، معدن و تجارت:

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نوعی اصلاح نظام یارانه ای در کشور است

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نوعی اصلاح نظام یارانه ای در کشور است وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید براینکه موضوعی به نام حذف ارز 4200 تومانی نداریم و مقرر است، به صورتی اصلاح نظام یارانه ای صورت گیرد، اظهار داشت: یارانه دارو حذف نخواهد شد بلکه به تدریج به سمتی می رود که این یارانه بوسیله شرکت های بیمه به مردم پرداخت گردد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به برخی مباحث در کشور درباب حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت: ما موضوعی به نام حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور نداریم، بلکه مقرر است یارانه ای که حالا به نهاده های دامی، تخم مرغ، لبنیات و... تخصیص پیدا می کند، به مصرف کننده پرداخت گردد.
وی افزود: در حقیقت مقرر است نوعی اصلاح نظام یارانه ای در کشور صورت گیرد، دولت در این اصلاحیه بجای پرداخت یارانه بصورت غیر مستقیم به نهاده ها، آنرا بصورت مستقیم به مردم پرداخت می کند.
یارانه بجای دارو، به مصرف کننده نهایی تخصیص پیدا می کند
فاطمی امین همین طور درباب گمانه زنی ها در مورد قطع یارانه تامین دارو در کشور، اظهار نمود: یارانه دارو حذف نخواهد شد بلکه به تدریج به سمتی پیش خواهد رفت که این یارانه بوسیله شرکت های بیمه به مردم پرداخت گردد و این مساله یعنی کماکان حمایتی که باید از بیماران خصوصاً اقشار خاص صورت گیرد، ادامه خواهد داشت.
وزیر صمت اشاره کرد: این مساله به مفهوم تغییر در نحوه پرداخت یارانه دارو است و به صورتی یارانه بجای پرداخت به دارو، به مصرف کننده نهایی تخصیص پیدا می کند.
وی همین طور در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا حالا زمان مناسبی برای اجرای اصلاح نظام یارانه ای در کشور است، اظهار داشت: دولت ۲ انتخاب پیش رو دارد، ابتدا این که روند موجود یعنی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را ادامه دهد و دیگر آنکه روند اصلاح را در پیش بگیرد.
فاطمی امین اظهار نمود: وضعیت موجود اقتصادی قابل ادامه دادن، نیست برای اینکه مشکلاتی را در بحث تامین بودجه و ایجاد کسری ایجاد کرده و خواهد آورد، بدین سبب روند فعلی باید اصلاح گردد اما اساسا اصلاح این پروسه با چالش هایی مواجه خواهد شد که لطمه های بسیار کمتری نسبت به ادامه وضعیت موجود را به همراه خواهد داشت.
وزیر صمت بیان کرد: برای مدیریت اصلاح نظام پرداخت یارانه ها در کشور یک کارگروه منسجم به ریاست مخبر معاون اول رییس جمهور تشکیل شده و این کارگروه طی هفته چندین جلسه برگزار می نماید. در این راستا تمامی دستگاهها با یکدیگر هماهنگ شده اند و پیش بینی های لازم در این مورد انجام شده است.
وی افزود: دولت پیش بینی های لازم را در مورد اصلاح یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور انجام داده تا این حد که اگر اصلاح قیمت نهاده های دامی اتفاق بیفتد، نقدینگی مرغداری ها، دامداری ها و عوامل تولید با مشکل مواجه نخواهد شد.
فاطمی امین اشاره کرد: وزارت جهاد کشاورزی بعنوان متولی این مساله پیش بینی کرده، نقدینگی نهاده واحدهای تولیدی تامین گردد تا گرفتار وقفه ای در کشور برای تامین کالاهای اساسی نشویم. خوشبختانه طی چند ماه گذشته ذخایر کشور درباب مواد اولیه همچون کنجاله، سویا، روغن خام و نهاده ها به خوبی فراهم شده و جای هیچگونه نگرانی در مورد کمبود کالا در کشور وجود ندارد.
اصلاح نظام یارانه ای به نحوی اجرا می شود که عمده مردم نفع ببرند
وزیر صمت با اعلان اینکه دولت این تصمیم را بر طبق بودجه سال ۱۴۰۰ اتخاذ نموده است، اظهار داشت: بر طبق بودجه سال جاری ۸ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی طی ۶ ماهه اول قرار داده شده بود و باید دولت در ۶ ماهه دوم به سمت اصلاح این روند حرکت می کرد بدین سبب ما نیز حالا بر طبق قانون، اصلاح نظام یارانه ای را در دستور کار قرار داده ایم.
وی با تاکید بر این که دولت آمادگی لازم برای انجام این کار را به وجود آورده است، بیان کرد: دولت هر زمان که احساس کند کار آماده شده، تغییر قیمت ها اتفاق خواهد افتاد تا با اجرای دقیق دستگاه های نظارتی و وجود ذخایر کالایی این کار با موفقیت صورت گیرد.
فاطمی امین خطاب به مردم اظهار نمود: مردم نگران نباشند و با ما همراهی کنند برای اینکه دولت پیش بینی های لازم را بطور کامل انجام داده و حتی نحوه پرداخت مبالغ نقدی و اقشار هدف را نیز مشخص کرده است، این طرح به صورتی اجرا می گردد که عمده مردم از این اقدام نفع ببرند.
وزیر صمت در آخر اشاره کرد: این مساله بدان معناست که دولت زمانی طرح اصلاح نظام یارانه ای را در کشور اجرائی می کند که استقبالی نسبت به آن وجود داشته باشد، البته احتمال بروز برخی نقصها در ابتدای کار وجود دارد که می توان آنرا با همدلی و همراهی حل و فصل کرد.1400/10/10
12:05:57
0.0 / 5
263
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان