نگاهی به صادرات و واردات محصولات فولادی در ۸ ماهه سال جاری

نگاهی به صادرات و واردات محصولات فولادی در ۸ ماهه سال جاری به گزارش یاری کالا طبق آمار، طی هشت ماهه سال جاری صادرات فولادی ها نسبت به مدت مشابه سال قبل در شمش، مقاطع طویل، محصولات و آهن اسفنجی رشد ۲۷ تا ۱۰۵ درصدی را تجربه کرده و در مقابل اما میزان واردات مقاطع تخت و محصولات فولادی در این زمان کاسته شده است.،


بر مبنای آماری که از جانب انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایسنا قرار گرفته است، از آغاز سالجاری تا آخر آبان ماه چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع شمش فولادی (شامل اسلب، بلوم و بیلت) صادر گردیده است که به نسبت سه میلیون و ۷۸۷ هزار تن صادر شده در هشت ماهه سال قبل افزایش ۲۷ درصدی داشته است. به صورت دقیق تر میتوان گفت طی هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، صادرات بیلت و بوم از دو میلیون و ۸۷۳ هزار تن با رشد ۱۲ درصدی به سه میلیون و ۲۲۰ هزار تن و صادرات اسلب از ۹۱۷۴ هزار تن با رشد ۷۳ درصدی به یک میلیون و ۵۸۰ هزار تن رسیده است.
در مجموع هشت ماه نخست سال جاری دو میلیون و ۱۸۷ هزار تن محصولات فولادی صادر گردیده است که ۵۰۸ هزار تن بیشتر از میزان صادرات در مدت مشابه سال قبل (یک میلیون و ۶۷۹ هزار تن) است و بدین ترتیب ۳۰ درصد رشد داشته است.
همینطور از آغاز سالجاری تا آخر آبان ماه، یک میلیون و ۷۸۰ هزار تن انواع مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، انواع ورق، نبشی و غیره) صادر شده. این آمار در مدت مشابه سال قبل یک میلیون و ۲۲۸ هزار تن ثبت شده و بر این اساس سال جاری میزان صادرات آن ۴۵ درصد افزایش داشته است.
در این زمان صادرات تیرآهن و میلگرد ۵۹ درصد نسبت به هشت ماهه ۱۳۹۹ بیشتر شده و از ۹۸۳ هزار تن به یک میلیون و ۵۵۹ هزار تن رسیده است اما صادرات تیرآهن ۲۰ درصد افت داشته است. در صورتی که طی هشت ماهه سال قبل ۱۲۰ هزار تن تیرآهن از ایران صادر شده بود سال جاری این عدد به ۹۶ هزار تن رسیده است. در میزان صادرات نبشی، ناودانی و سایر مقاطع هم عدد ۱۲۵ هزار تن حفظ شده است.
طبق معمول، بیشترین درصد افزایش صادرات متعلق به آهن اسفنجی است که با رشد ۱۰۵ درصدی در هشت ماهه ۱۴۰۰ به نسبت مدت مشابه سال قبل به ۸۲۷ هزار تن رسیده است. از آغاز فروردین تا آخر آبان ماه ۱۳۹۹، میزان صادرات آهن اسفنجی ایران ۴۰۳ هزار تن ثبت شده است.
در این میان تنها میزان صادرات کل مقاطع تخت فولادی در هشت ماه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شده است. در صورتی که در مجموع هشت ماه ابتدایی سال قبل ۴۵۱ هزار تن مقاطع تخت (شامل ورق گرم، ورث سرد و ورق پوششدار) صادر شد، در مدت مشابه سال جاری این عدد ۱۰ درصد کمتر شده و میزان صادرات به ۴۰۷ هزار تن رسیده است.
صادرات ورق گرم از ۳۷۱ هزارتن به ۳۱۷ هزار تن و ورق سرد از ۲۵ هزار تن به ۱۳ هزار تن رسیده که به ترتیب ۱۵ و ۴۸ درصد کمتر شده است اما صادرات ورق پوششدار از ۵۵ هزار تن به ۷۷ تن رسیده و براین اساس ۴۰ درصد افزایش صادرات را تجربه کرده است.

محصولات فولادی باوجود کاهش میزان واردات نسبت به سال قبل همچنان بیشترین میزان واردات را دارد...
در مقابل در بحث واردات فولادی ها، در مجموع هشت ماهه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، تنها میزان واردات مقاطع طویل فولادی افزایشی ثبت شده است. این درحالیست که واردات مقاطع تخت فولادی ۱۵ درصد و محصولات فولادی ۱۳ درصد کمتر شده است. کشور همچنان از واردت آهن اسفنجی بی نیاز است و میزان واردات شمش فولاد نسبت به سال قبل تغییر نکرده است.
بیشترین میزان واردات فولادی طی هشت ماهه سال جاری محصولات فولادی معادل ۵۳۳ هزار تن بوده است که البته نسبت به مدت مشابه سال قبل (۶۱۱ هزار تن) ۱۳ درصد کاهش را تجربه کرده است.
بعد از آن میزان واردات مقاطع تخت فولادی هم در هشت ماهه سال جاری معادل ۴۷۴ هزار تن ثبت شده است که از میزان واردات آن در مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کمتر است. در مجموع هفت ماهه سال قبل ۵۵۶ هزار تن مقاطع تخت فولادی صادر شده بود.
در مقاطع تخت فولادی، برخلاف آنکه واردات ورق گرم ۶۲ درصد کمتر شده و به ۸۹ هزار تن در مجموع هشت ماهه سال جاری رسیده است، واردات ورق سرد ۱۷ درصد و ورق پوششدار یک درصد بیشتر شده است. ورق سرد ۱۹۷ هزار تن و ورق پوششدار ۱۵۲ هزار تن در مدت مذکور سالجاری وارد کشور شده است.
اما طبق آمار از آغاز سال جاری تا آخر آبان ماه مجموع مقاطع طویل فولادی وارد شده نسبت به همین مدت پارسال هفت درصد افزایش پیدا کرده و از ۵۵ هزار تن به ۵۹ هزار تن رسیده است.
به صورت دقیق تر در مجموع هشت ماهه سال جاری ۱۱ هزار تن تیرآهن و ۲۱ هزار تن میلگرد وارد شده که به ترتیب ۵۷ درصد و ۱۷ درصد بیشتر از میزان واردات آنها در هشت ماهه ۱۳۹۹ است؛ اما واردات نبشی، ناودانی و سایر مقاطع ۱۰ درصد کاهش داشته و به ۲۷ هزار تن رسیده است.
واردات شمش فولادی (فولاد میانی شامل اسلب، بیلت و بوم) در مدت مذکور سالجاری برابر میزان واردات آن در هشت ماهه سال ۱۳۹۹ و معادل ۴۰۰۰ تن ثبت شده است. در این زمان قریب به ۲۰۰۰ تن بیلت و بوم وارد شده که نسبت به ۳۰۰۰ تن وارداتی سال قبل ۳۳ درصد کمتر و همینطور ۲۰۰۰ هزار اسلب وارد شده که نسبت به ۱۰۰۰ تن وارداتی سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
همانطور که اشاره شد، کشور از واردات آهن اسفنجی بی نیاز است و همچنان واردات این محصول معدنی صفر است.1400/10/09
17:53:55
0.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان