5 مورد از مصالح ساختمانی پرکاربرد و عالی که همه باید بشناسند

5 مورد از مصالح ساختمانی پرکاربرد و عالی که همه باید بشناسند رابیتس محصولی برای راحتی و ایمنی بیشتر در بخش نازک کاری، میلگرد ساده برای ایجاد مقاومت بالاتر، میلگرد آج دار محصولی برای تقویت سازه ها، توری مش برای تقویت سقف ها و البته پروفیل که در جای جای ساختمان از آن استفاده می شود.


صنعت ساختمان سازی در حال حاضر یکی از صنایع پیش رو در کل جهان است و هر ساله نیز شاهد به وجود آمدن مصالح پیشرفته تر و به روز تر در این صنعت هستیم. از دیوارهای آماده به سازه های آماده رسیدیم و اکنون نیز شاهد استفاده از خانه های آماده هستیم. اما در این مقاله سعی داریم تا 5 مصالح ساختمانی که طول عمر زیاد داشته و هنوز هم به دلیل کیفیت و کاربردهای بسیار زیاد جایگزینی برای آنها تعریف نشده را به شما معرفی کنیم. محصولاتی که امکان عدم استفاده از آنها در ساختمان سازی وجود ندارد. رابیتس محصولی برای راحتی و ایمنی بیشتر در بخش نازک کاری، میلگرد ساده برای ایجاد مقاومت بالاتر، میلگرد آج دار محصولی برای تقویت سازه ها، توری مش برای تقویت سقف ها و البته پروفیل که در جای جای ساختمان از آن استفاده می شود.

 

البته شایان ذکر است که این مصالح در صنایع دیگری نیز استفاده می شوند و استفاده از آنها تنها محدود به ساختمان سازی و این صنعت نیست. اما با این حال به دلیل کاربرد بسیار بالا در این صنعت، معمولا از آنها به عنوان مصالح ساختمانی یاد می شود. از این رو تمرکز اصلی ما نیز معطوف به این صنعت خواهد بود. هر چند شما می توانید از اطلاعات موجود در این مقاله برای بررسی آنها در سایر صنایع و کاربردهای مورد نظر خود نیز استفاده کنید. همراه شما هستیم.

 

اهمیت شناخت مصالح ساختمانی پرکاربرد

چرا شناخت مصالحی مانند رابیتس یا توری مش و حتی انواع میلگرد ساده و میلگرد آج دار اهمیت دارد؟ پروفیل ها چه استفاده ای دارند که حتما باید ویژگی های آنها را بشناسیم؟ شناخت محصولات ساختمانی پرکاربرد از چندین جهت اهمیت دارد.

 • در درجه اول شما می توانید در زمان ساخت  و ساز دست روی بهترین و با کیفیت ترین محصولات بگذارید و از این بابت شرایط بهتری برای خود ایجاد کنید.
 • از جهت دیگر این امر باعث می شود تا فرایند کار رد بخش های مختلف ساده تر و ایمن تر شود.
 • هم چنین شناخت ویژگی های این مصالح باعث می شود تا در زمان خرید هر یک از آنها نیز بهترین عملکرد را داشته باشید.

رابیتس با شرایط مختلفی تولید می شود که هر یک از این مشخصات کاربردهای خاصی برای محصول نهایی ایجاد می نماید. میلگرد ساده نیز با کیفیت های مختلفی تولید می شود. هم چنین استانداردهای مربوط به میلگرد آج دار و حتی شرایط تولید توری مش نیز باید از قبل مورد ارزیابی قرار گیرد. پرو فیل ها نیز شرایط مشابهی دارند. از این رو بر آن شدیم تا به صورت کلی به بررسی تک تک این مصالح پرداخته و نکات کلیدی خوبی درباره آنها بیان کنیم.

 

رابیتس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اولین محصولی که قرار است به بررسی آن بپردازیم، رابیتس است. رابیتس یکی از محصولات ساختمانی است که از سال های بسیار دور در صنعت ساختمان سازی به کار گرفته شده و هنوز هم همان کاربردهای قبلی خود را دارا است. این محصول را می توانید با مشخصات و ویژگی های مختلفی در اختیار داشته و از آن برای کاربرد مورد نظر خود استفاده کنید. رابیتس به یک شبکه های توری اطلاق می شود که در ابعاد مختلفی از نظر عرضی و طولی ساخته می شود. این محصول ویژگی های مختلفی دارد که از آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کیفیت متریال اولیه مورد استفاده برای تولید آن را باید یکی از مشخصات اصلی رابیتس ها بدانیم.
 • اندازه چشمه های رابیتس را نیز باید یکی دیگر از ویژگی های این محصول بدانیم در زمان خرید حتما باید نگاه ویژه ای به آن داشته باشید.
 • تعداد ستون های رابیتس نیز یکی دیگر از مشخصات اصلی این حصول است. بنا به نوع کاربرد و شرایط کاری مورد نظر باید این ویژگی آن را انتخاب کنید.

به این ویژگی ها باید خرید رابیتس از مراجع معتبر  و شناخته شده را نیز اضافه کنیم. خرید این محصول از فروشگاه های تخصصی باعث می شود تا در عین حالی که محصولی ایده آل و با کیفیت بالا تهیه می کنید، هزینه های کمتر و مقرون به صرفه تری را نیز برای آن بپردازید. هم چنین خدمات مشاوره خرید را نیز در زمان تهیه این محصول در نظر داشته باشید.

از رابیتس برای کاربردهای زیادی استفاده می شود که اصلی ترین آن بالا بردن میزان گیرش گچکاری و بتن ریزی در قسمت های مختلف ساختمان اعم از سقف ها، ستون ها و دیوارها است. مخصوصا برای مواقعی که به دنبال طرح های خاص ناشی از گچ بری در ساختمان هستید، استفاده از رابیتس می تواند بهترین گزینه باشد. این محصول به دلیل زبری که ایجاد می نماید، میزان چسبندگی مصالحی مانند گچ و سیمان را افزایش داده و در نتیجه مقاومت بالایی برای ساخت نهایی در ساختمان ایجاد می نماید.

 

میلگرد ساده و کاربردهای آن در ساختمان سازی

بعد از معرفی ویژگی ها و مشخصات رابیتس نوبت به بررسی یکی دیگر از مصالح ساختمانی پرکاربرد یعنی میلگرد ساده می رسد. با میلگردها که آشنایی دارید. این محصولات با استانداردهای بسیار مختلف بین المللی ساخته و تولید می شوند و لازم است تا مقاومت ها و مشخصات خاصی داشته باشند. در این بین میلگردها به دو دسته میلگرد ساده و آج دار تقسیم می شوند. تفاوت این دو دسته میلگرد تنها در شکل ظاهری آنها نیست. از نظر ظاهری میلگردهای ساده دارای سطحی صاف هستند و هیچ آج و شیاری روی آنها قرار ندارد. میلگردهای آج دار نیز دارای آج ها و شیارهایی هستند که چسبندگی و اصطکاک بیشتری برای آنها ایجاد می نماید.

میلگرد ساده به دلیل شرایطی که دارد، قابلیت استفاده در بخش های اصلی سازه ای نیست. صاف بودن سطح آن و هم چنین مقاومت کششی پایین تر مانع از این استفاده می شود. اما در بخش های غیر سازه ای به راحتی می توان از کاربردهای آن استفاده نمود. این محصول را می توانید از بهترین فروشگاه های فروش محصولات ساختمانی تهیه کنید. نکته بسیار مهم درباره میلگرد ساده قیمت آن است که عوامل زیادی در تعیین آن تاثیر دارند. از این دست می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در درجه اول قیمت آهن در بازار جهانی در قیمت میلگرد ساده تاثیر خواهد داشت.
 • هم چنین میزان عرضه و تقاضا در بازار داخلی را نیز می توان از جمله عوامل موثر بر قیمت این محصول در نظر گرفت. هر چقدر به فصل بالا رفتن ساخت و ساز نزدیک تر شویم، تقاضا برای آن افزایش پیدا کرده و شاهد بالا رفتن قیمت میلگرد ساده نیز خواهیم بود.
 • قیمت دلار در بازار و شرایط اقتصادی جامع نیز از جمله عوامل موثر بر قیمت همه محصولات در ایران است.
 • قیمت حامل های انرژی و سوخت در کشور را نیز می توان عاملی موثر در تعیین قیمت نهایی میلگرد ساده دانست.

با دقت به همه این عوامل لزوم خرید این محصول از فروشگاه های معتبر و شناخته شده بیشتر از قبل نیز می شود.

 

توری مش و کاربردهای آن در ساخت و ساز

توری مش نیز از جمله محصولاتی است که در صنعت ساختمان سازی از آن استفاده زیادی می شود. این توری ها نقش بسیار کلیدی را برای بالا بردن مقاومت فضاهایی مانند دیوارها و یا حتی ستون ها می نمایند. بالا بردن میزان اصطکاک میان بتن باعث می شود مقاومت اعضای مختلف ساختمان حتی اعضای سازه ای بالاتر بروید. از این رو استفاده از توری مش بسیار زیاد شده و در حال حاضر کاربران زیادی در ساختمان سازی استفاده از این محصول را به عنوان یک اولویت در نظر می گیرند. البته استفاده از توری مش تنها محدود به ساختمان سازی نمی شود. بلکه برای سایر کاربردهای توری های صنعتی اعم از، مرکز کشی زمین ها کشاورزی و تعیین محدوده زمین های شهری و روستایی و یا برای ساخت قفس پرندگان نیز از این محصول استفاده می شود. تقریبا کاربردهای سایر انواع توری ها را می توان برای توری مش نیز برشمرد.

توری مش در برخی از کاربردها با میلگرد ساده تداخلاتی دارد اما با این حال استفاده از آن به دلیل شرایط کاربری ساده و سرعت بالا بسیار رایج شده است. در انتخاب و خرید توری مش باید به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • یکی از نکات مهم برای انتخاب این محصول دقت به اندازه چشمه های آن است. توری مش معمولا به شکل چشمه های مربعی شکل ساخته می شود. اندازه چشمه های آن هم روی قیمت نهایی و هم روی کیفیت و مقاومت این محصول تاثیر دارد. از این رو در این انتخاب دقت کنید. می توانید از مشاوره تخصصی برای انتخاب اندازه چشمه های توری مش استفاده کنید.
 • مفتول یا میلگرد مورد استفاده برای تولید توری مش را نیز باید به عنوان یک مورد مهم برای خرید آن در نظر گرفت.
 • هم چنین شرایط و کیفیت ساخت این محصول را نیز باید در نظر بگیرید. در غیر این صورت ممکن است دوست روی محصولاتی بگذارید که از نظر کیفیت اصلا در شرایط خوبی نیستند.

برای خرید توری مش نیز بهترین گزینه فروشگاهی است که به صورت تخصصی در زمینه فروش این محصولات عمل کرده و خدمات پس از فروش و مزیت های زیادی مانند قیمت بهینه را نیز برای شما به دنبال داشته باشد.

 

پروفیل چیست و ویژگی های آن کدام است؟

بعد از بررسی میلگرد ساده, توری مش و رابیتس نوبت به بررسی پروفیل می رسد. پروفیل نیز یکی دیگر از مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی می باشد که کاربردهای بسیار متنوعی داشته و از همان روز اول شروع ساختمان سازی تا آخرین روز ممکن است به انواع مختلف آن نیاز داشته باشید. برای اینکه پروفیل ها را بهتر بشناسید، لازم است تا تعریفی از این محصول ارائه کنیم.

پروفیل به محصولاتی اطلاق می شود که مساحت و سطح مقطع آنها در تمام طول خود ثابت باقی می ماند. پس ساده است که می تواند انواع بسیار متفاوتی داشته باشد. از ستون هایی با مقطع ثابت گرفته تا قابل های مورد استفاده برای ساخت پنجره ها و درب ها را می توان در دسته پروفیل ها قرار داد.

هم چنین پروفیل ها را از نظر جنس مورد استفاده برای تولید نیز می توان دسته بندی کرد. برای مثال پروفیل های آهنی، آلومینیومی و کامپوزیتی رایج ترین جنس های این محصول هستند که بیشتری استفاده را دارند.

پروفیل هم به عنوان عضو سازه ای اصلی  وهم به عنوان اعضای غیر سازه ای در ساختمان سازی کاربرد دارد. محاسبه و تعیین پروفیل مناسب برای هر بخش از ساختمان نیاز به مهارت بالا و دانش سازه ای لازم دارد. برای خرید پروفیل ها نیز نیاز به تجربه و مشورت دارید. اگر با متخصصین در این باره مشورت کنید، نتیجه بهتری به دست خواهید آورد.

 

میلگرد آج دار چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آخرین مورد از 5 محصول پرکاربرد ساختمانی که باید به تشریح آن بپردازیم، میلگرد آج دار است. میلگرد آج دار نیز نوعی میلگرد است که در کنار پروفیل می توان از آن در اعضای سازه ای ساختمان سازی استفاده نمود. آج دار بودن این دست از میلگرد ها باعث می شود تا بتوان از آنها به راحتی برای مسلح کردن بتن استفاده نمود. هر چند این آج ها دقیقا کارکرد مشابه رابیتس را در بخش غیر سازه ای دارند، اما نمی توان این دو را به جای هم استفاده کرد.

میلگرد آج دار تولید شده حتما باید طبق استانداردهای لازم تولید شده باشد. در غیر این صورت مقررات اجازه استفاده از آن را نمی دهد. به همین دلیل انتخاب فروشگاه مناسب و معتبر برای خرید میلگرد آج دار اهمیت بسیار زیادی دارد.

امروزه شرایط به گونه ای است که شما حتی برای خرید سنگین ترین محصولات ساختمانی اعم از پروفیل های مورد استفاده برای ستون های سازه ای یا میلگرد آج دار و یا حتی شاخه های زیادی از میلگرد ساده نیازی به حضور مستقیم در فروشگاه ها را ندارید. امکان خرید اینترنتی این شرایط را برای شما عزیزان فراهم آورده تا بدون نیاز به این مورد و با استفاده از خدمات عالی پس از فروش و به صورت تحویل در محل این محصول را خریداری کنید. برای خرید توری مش و رابیتس نیز شرایط مشابهی برای شما وجود دارد. از این رو توصیه می کنیم که حتما در زمان خرید جستجوی لازم برای انتخاب یک فروشگاه عالی را داشته باشید. این مه مدر نهایت خرید مقرون به صرفه تر و با کیفیت تری برای هر یک از این محصولات برای شما رقم خواهد زد.

1400/10/05
20:54:37
0.0 / 5
377
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان