دستگاه اسکن تمام بدن برای آشکارسازی رادیودارو به بهره برداری رسید

دستگاه اسکن تمام بدن برای آشکارسازی رادیودارو به بهره برداری رسید به گزارش یاری کالا محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان پس از ساخت و به بهره برداری رساندن دستگاه اسکن هسته ای کل بدن که در حوزه پزشکی هسته ای و آشکارسازی رادیودارو در بدن کاربرد دارد، توانستند با رفع نقصها فنی دستگاه تصویربرداری اختصاصی از قلب، نسل دوم این دستگاه را در بیمارستان های کشور عرضه کنند.


حامد عبدالله زاده، سرتیم مکانیک این شرکت در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به طراحی و ساخت ۳ دستگاه تصویربرداری از جانب این شرکت، اظهار داشت: یکی از این دستگاه ها، دستگاه "اسپکت تمام بدن (GeneralSPECT)"، " یا اسکن تمام بدن است که در حوزه پزشکی هسته ای کاربرد دارد.


وی ضمن اشاره به اهمیت این دستگاه توضیح داد: دستگاههای تصویربرداری دارای چندین نوع CT اسکن و MRI هستند و اسپکت هم یکی از انواع دستگاههای تصویربرداری است که در حوزه پزشکی هسته ای کاربرد دارد، به این صورت که پس از تزریق رادیو دارو به بیمار، از راه این دستگاه رادیوداروی تزریق شده در بدن بیمار آشکارسازی می شود.


وی با اشاره به اینکه این دستگاه مهندسی معکوس نیست و طراحی کاملا ایرانی است، خاطرنشان کرد: دستگاه تصویربرداری اختصاصی از قلب، از دیگر محصولات دانش بنیان این شرکت است که به صورت اختصاصی برای قلب کاربرد دارد.
عبدالله زاده درباره دستگاه "پورواسپکت" توضیح داد: دستگاه تصویربرداری از قلب حدود ۶ سال قبل ساخته و از ۴ سال قبل در بیمارستان امام خمینی کاربردی شد و تابحال ۵ هزار بیمار با این دستگاه پذیرش شده اند، ولی دارای نقصها فنی بود؛ ازاین رو در نمونه دوم این دستگاه هسته ای تصویربرداری، این نقصها فنی رفع و توسعه داده شده است.
سرتیم مکانیک این طرح با تکیه بر این که در فاز توسعه ای این طرح دستگاه پورو اسپکت ۲ را عرضه کردیم، خاطرنشان کرد: هدف از استفاده از این سیستم، آشکارسازی و تعیین موقعیت رادیو دارویی است که پیش تر به بدن بیمار تزریق شده و در بافت قلب و دیگر ارگان ها نفوذ کرده است.
وی افزود: این سیستم دارای بخش های مجزایی است که شامل هدهای آشکارسازی، گانتری، تخت، ترولی و کنسول پردازش و آنالیز تصاویر می شود و طراحی سیستم با در نظر داشتن راحتی بیمار (خصوصا بیماران دارای فوبیا از مکان های تنگ و تاریک) بگونه ای است که سر بیمار حین فرایند تصویربرداری بیرون از دالان گانتری قرار می گیرد. همینطور تخت این سیستم به صورت افقی طراحی شده است که امکان تصویربرداری در دو مد Supine/Prone را فراهم آورده است.


به گفته وی تابحال ۶ دستگاه تصویربرداری اختصاصی از قلب در بیمارستان های کشور نصب شده که دو دستگاه آن در تهران و در بیمارستان های امام خمینی و شریعتی و مابقی آن در بیمارستان شهید صدوقی یزد و بیمارستانی در مشهد بوده است.
به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، دستگاه اسپکت جنرال، ۲۳ آذر ماه جاری با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیست ودومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار به همراه سایر دستاوردهای محققان کشور در نمایشگاه بین المللی تهران رونمایی گردید.1400/09/28
12:13:57
0.0 / 5
393
تگهای خبر: بازار , دستگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان