ستاری خبر داد

صادرات ربات جراح به اندونزی

صادرات ربات جراح به اندونزی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از صادرات ربات جراح به کشور انرونزی آگاهی داد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، سورنا ستاری روز سه شنبه در مراسم شروع به کار نهمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی و بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار اضافه کرد: اقتصاد دانش بنیان چیزی جز سرمایه گذاری دولت در بخش خصوصی نیست.
وی با اعلان اینکه دولت هر چقدر در پژوهش سرمایه گذاری کند، منتج به محصول نخواهد شد و تولید محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در علم و فناوری است، اظهار نمود: هرجا دولت سرمایه گزاری نموده محصولی تولید نشده است، بطور مثال در ۱۰۰ سال قبل وقتی دولت آمریکا مبادرت به ساخت هواپیما کرد و موفق نشد، در مقابل دو برادر دوچرخه سوار با پول خود بعنوان کارآفرین مبادرت به ساخت هواپیما کردند و موفق شدند.
ستاری با اشاره به اینکه فرق بین سرمایه گذاری دولت و کارآفرین بعنوان بخش خصوصی در همین است، اضافه کرد: یک میلیارد سرمایه گذاری بخش خصوصی با بخش دولتی فرق می کند؛ چونکه اهداف آنها کاملا با هم متفاوت می باشد، بخش خصوصی به دنبال سودآوری در سرمایه گذاری است. اثربخشی سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی در تجاری سازی است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نقش دولت در اکوسیستم نوآوری را ایجاد زیر ساخت ها دانست و تصریح کرد: این زیر ساخت های اقتصاد دانش بنیان شامل پارک ها و مراکز رشد را برای بخش خصوصی شامل می شود.
وی افزود: هم اکنون نسبت سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی در پژوهش در پارک های علم و فناوری ۸ تا ۱۰ به یک است و این در حالیست که این نسبت در پارک فناوری پردیس ۲۵ به یک است؛ به این معنا که یک میلیارد تومان سرمایه گذاری ما سبب سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد تومانی از طرف بخش خصوصی خواهد شد.
ستاری با اشاره به ایجاد بیش از ۶ هزار شرکت دانش بنیان، ۱۰ هزار استارت آپ و ۱۵۰۰ شرکت خلاق در کشور، اشاره کرد: تمام این ها اکوسیستم نوآوری در کشور برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
وی با اعلان اینکه سالیان سال است که در پژوهش سرمایه گذاری شده است، ولی محصول تولید نشده است، دلیل آنرا عدم حضور بخش خصوصی دانست و اضافه کرد: بزرگترین شرکت بیوتک خاورمیانه در کشور راه اندازی شده و در زمان شیوع ویروس کرونا به سرعت وارد شدند و نیازهای کشور را برطرف کردند.
ستاری، راه اندازی نخستین خط تولید ماسک یک ماه پس از شیوع ویروس کرونا را از دیگر دستاوردهای شرکت های خصوصی در زمینه بیوتک عنوان نمود و افزود: در برگزاری نخستین نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ما شیشه آزمایشگاهی به فروش رساندیدم، ولی الان محصولاتی به فروش می رسانیم که ۶۰ تا ۷۰ هزار دلار قیمت دارند.
وی از صادات ۲ ربات جراح به اندونزی آگاهی داد و اضافه کرد: این هنر جوانان کشور و شرکت های دانش بنیان است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به ایجاد ۶۰۰ شرکت در اطراف دانشگاه شریف، اظهار داشت: علاوه بر آن دو شرکت موفق به تولید ۲ واکسن انسانی سرطان دهانه رحم و آنفلوآنزا شدند.1400/09/23
12:44:07
0.0 / 5
389
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان