موسوی خبر داد

مالیات بر اصل قیمت طلا حذف می شود

مالیات بر اصل قیمت طلا حذف می شود سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که از ۱۳ دیماه و بر مبنای قانون مصوب مجلس، مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا، جواهر و پلاتین حذف می شود.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، سید نظام الدین موسوی ضمن اشاره به اطلاعیه اتاق اصناف در خصوص اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از ۱۳ دیماه اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی اوایل سالجاری با اصلاح مفادی از این قانون تغییرات مهمی در آن لحاظ کرد که همچون میتوان به فراهم شدن امکان شناسایی شرکتهای کاغذی و معاملات صوری در این قانون اشاره نمود که با الزامی شدن ثبت معاملات در سامانه مودیان صورت خواهد گرفت. این گام بزرگی برای شفافیت مالیاتی در این بخش است.
وی ضمن اشاره به تغییر نحوه مالیات طلا در قوانین پیشین اظهار داشت: الان هر فردی طلا، جواهر یا پلاتین خریداری می کند، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده ای که پرداخت می کند شامل وزن این اقلام هم می شود. یعنی اگر هراندازه قطعه طلایی که خریداری می کند سنگین تر باشد، مالیات بیشتری هم شامل می شود اما با اجرای قانون جدید که از ۱۳ دیماه خواهد بود، دیگر مالیات از وزن این کالاها دریافت نمی گردد و خریدار فقط ۹ درصد مالیات بر اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده را پرداخت خواهد نمود که هزینه های خرید این اقلام را می کاهد.
موسوی همینطور ضمن اشاره به گنجاندن شرایط فروش نسیه در دریافت مالیات اظهار داشت: برپایه قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده؛ پیمانکاران و فعالان اقتصادی که به صورت نسیه با مشتریان کار می کنند بعد از آنکه در سامانه مودیان نحوه دریافت وجه معامله خویش را ثبت و ضبط می کنند می توانند مالیات آن معامله را بعد از دریافت اقساط آن از مشتری پرداخت کنند درحالی که تا کنون چنین نبوده است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر همینطور از جایگزین شدن سامانه به جای ممیز برای محاسبه و دریافت مالیات از مودیان خبرداد و اظهار داشت: با اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده رویه مالیات ستانی تسهیل و منصفانه می شود چونکه هم اکنون یکی از اشکالات، دریافت مالیات از راه ممیز است، اما با قانون جدید سامانه محوری جایگزین ممیز محوری می شود.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به پشتیبانی از تولید داخلی در این قانون اظهار داشت: در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای تولید داخل در مقابل کالاهای وارداتی و خارجی حمایت شده است و کالاهای وارداتی که مشابه داخلی داشته و آن کالای داخلی می تواند نیاز بازار را رفع کند، مشمول نرخ استاندار مالیات بر ارزش افزوده یعنی ۹ درصد می شود.
منبع:

1400/09/14
22:40:18
0.0 / 5
376
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان