پس از تنش های كانادا و چین

هند مذاکرات تجاری جدیدی را با کانادا شروع می کند

هند مذاکرات تجاری جدیدی را با کانادا شروع می کند یاری کالا: در صورتیکه دولت ترودو درپی اختلاف بر سر ماجرای منگ وانژو مدیر اجرائی شرکت چینی «هوآوی» و بازداشت دو شهروند کانادایی در چین به دنبال جایگزین های اقتصادی برای چین است، کانادا و هند درحال آماده سازی زمینه برای از سرگیری مذاکرات رسمی تجارت آزاد هستند.


به گزارش یاری کالا به نقل از سی بی سی نیوز، انشومن گاور معاون کمیساریای عالی هند در کانادا اظهار داشت که مذاکره کنندگان تجاری از هر دو کشور پارسال چهار «جلسه مشورتی» را بوسیله ویدئو برگزار کرده اند و آخرین جلسه در ماه اکتبر پیشنهادات اولیه ای را از هر دو طرف به دنبال داشت و آنها در مورد رویکردها و مسیر احتمالی آینده صحبت کردند.
این تعامل مجدد نتیجه سیاست تجاری جدید تهاجمی هند است که «برداشت زودهنگام» نامیده می شود و تلاش این کشور برای برداشتن گام های فزاینده به سمت قراردادهای تجارت آزاد کامل با بریتانیا، اتحادیه اروپا، استرالیا و امارات متحده عربی و الان کانادا را به دنبال داشته است.
این اتفاق همین طور در حالی رخ می دهد که دولت فدرال کانادا از نتایج سه ساله انجماد عمیق دیپلماتیک خود با چین پس از آن که مایکل اسپاور و مایکل کوریگ اخیراً سالم به کانادا بازگردانده شدند، بیرون آمد. آنها بیش از ۱۰۰۰ روز را در زندان های چین گذراندند، چیزی که بعنوان اقدام تلافی جویانه در مقابل دستگیری منگ وانژو، مدیر اجرائی هوآوی در سال ۲۰۱۸ توسط کانادا تلقی می شود.
کانادا به دنبال کاهش وابستگی اقتصادی خود به چین و تنوع بخشیدن به بازارهای جدید آسیایی است. اخیراً نیز مذاکرات تجاری رسمی با انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا - معروف به آسه آن - یک بلوک ۱۰ کشوری شامل فیلیپین، اندونزی و تایلند را آغاز نموده است.
دولت لیبرال کانادا در سخنرانی تاج و تخت در ۲۳ نوامبر این اولویت را تصدیق کرد و اظهار داشت: دنیای درحال تغییر مستلزم انطباق و گسترش تعامل دیپلماتیک است. کانادا به همکاری با متحدان و شرکای کلیدی خود ادامه خواهد داد و در عین حال تلاش هایی را برای تعمیق مشارکت در هند و اقیانوسیه و در سراسر قطب شمال انجام خواهد داد.
کانادا بیش از یک دهه پیش مذاکرات تجاری با هند را در زمان دولت محافظه کار استفان هارپر شروع کرد. این روند در سال ۲۰۱۸ زمانی که کانادا در میانه مذاکرات مجدد شدید خود بر سر توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی با ایالات متحده و مکزیک بود متوقف گردید.
گاور، معاون کمیساریای عالی هند در کانادا با اشاره به اینکه نیاز به تمرکز بر ایالات متحده و مکزیک درک شده اظهار داشت که هیچ یک از اینها علاقه هند به تجارت با کانادا و کوشش برای افزایش ۱۲.۸ میلیارد دلار تجارت دوجانبه سالانه بین دو کشور را از بین نمی برد.
این امر کانادا را به یکی از کشورهای اولویت دار در استراتژی تجاری «برداشت زودهنگام» هند تبدیل نموده است، که یک رویکرد گامی واقعی برای تسریع پیشرفت به سمت معاملات تجارت آزاد گسترده تر است.
پیگیری معاملات تجاری هند در حالی صورت می گیرد که خیلی از کشورها همچون کانادا، در بحبوحه نگرانی های فزاینده درباره حقوق بشر، وضعیت خودرا در قبال چین ارزیابی می کنند.
نارندرا مودی نخست وزیر هند، مانند رهبر چین، به صورت گسترده به علت ادامه نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است.
شورای تجاری کانادا، که نماینده قدرتمندترین مدیران اجرائی شرکت های کانادایی است، نسبت به هند نیز بسیار خوش بین است و درحال انجام تحقیقاتی در مورد مزایای احتمالی روابط تجاری گسترده است.
این هفته، هیئتی متشکل از ۴۰ شرکت فن آوری اطلاعات هندی به کانادا رفتند و از ماریتایمز، تورنتو، مونترال، اتاوا و واترلو، بازدید کردند.
منبع:

1400/09/09
23:27:26
0.0 / 5
391
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان