چرا کاغذ روزنامه کمیاب شد؟

چرا کاغذ روزنامه کمیاب شد؟ به گزارش یاری کالا رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا از تعطیلی کارخانه چوب و کاغذ مازندران خبر داد، علت کمبود کاغذ روزنامه را همین مساله عنوان نمود و اظهار داشت که مصرف سالانه کاغذ روزنامه در کشور حدود ۳۰ هزار تن است، اما کارخانه چوب و کاغذ مازندران ظرفیت تولید سالانه ۶۰ هزار تن کاغذ روزنامه را دارد و می تواند نیاز خاورمیانه را تأمین کند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در ایام اخیر گزارش هایی از گرانی و کمبود کاغذ روزنامه انتشار یافته بود و مدیرمسوول روزنامه هفت بامداد هم در توییتی با انتقاد از این وضعیت، آنرا نتیجه سه قفله شدن واردات کاغذ عنوان کرده بود.
در این رابطه احمد شریفان در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: کشوری که بزرگترین کارخانه و صنعت کاغذسازی خاورمیانه در بخش کاغذ روزنامه را دارد به حاشیه رفته و چوب و کاغذ مازندران به دست افراد نااهل همچون بانک ملی، کانون بازنشستگان و تأمین اجتماعی افتاده است.
به قول وی این در شرایطی است که مصرف سالانه کاغذ روزنامه در کشور حدود ۳۰ هزار تن است، اما کارخانه چوب و کاغذ مازندران ظرفیت تولید سالانه ۶۰ هزار تن کاغذ روزنامه را دارد.
رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با اشاره به اینکه این کارخانه نه تنها نیاز کل کشور بلکه می تواند مصرف کاغذ روزنامه خاورمیانه را تأمین کند، خاطرنشان کرد: علت تعطیلی این کارخانه مدیریت غلط، لابی گری و بهانه های واهی است.
ارز دولتی حذف شود، روزنامه ها تعطیل می شوند
وی با اشاره به اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکل ساز است، اظهار نمود: همین هم اکنون قیمت کاغذ روزنامه در بازار آزاد به ۳۰ هزار تومان رسیده است. اگر ارز دولتی حذف شود احیانا قیمت ها به ۶۰ هزار تومان می رسد و روزنامه ها کلاً تعطیل می شوند. این در شرایطی است که سال قبل در زمان مشابه قیمت کاغذ روزنامه حدود ۱۶ هزار تومان بود.
شریفان حمایت دولت از کارخانه ها و تولید را کمرنگ توصیف کرد و اظهار داشت: در اصل کارخانه چوب و کاغذ مازندران چند ماه پیش تعطیل و تولید کاغذ روزنامه در کشور حذف گردیده است. اما اتحادیه این آمادگی را دارد که کارخانه چوب و کاغذ مازندران را احیا کند. البته این کارخانه در زمان تولید هم محصولات خویش را فقط به چند نفر تحویل می داد که آنها قیمت را در بازار تعیین می کردند. اما به هر حال توان تأمین احتیاج به کاغذ روزنامه در کشور وجود دارد.
رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با اشاره به اینکه مدیریت غلط و مدیران تکراری و کارنابلد سبب این شرایط شده اند، خاطرنشان کرد: تعزیرات اصناف گران فروش را تنبیه می کند، اما گران فروش اصلی دولت می باشد که سبب این جهش سنگین در نرخ ارز شده است.1400/09/02
16:21:41
0.0 / 5
432
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان