باز كسی خبر ندارد

جوهای حشره زده هم به حاشیه رفت

جوهای حشره زده هم به حاشیه رفت ترخیص محموله جوهای حشره زده در گمرک در شرایطی با ابهام مواجه می باشد و سازمان ملی استاندارد اعلام نموده که مجوز خروج به آن نخواهد داد که ترخیص 650 تن از آن در مردادماه، در ارتباط با وضعیت ترخیص و مجوزهای موجود برای این محموله ابهام بیشتری به وجود آورده است.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، اعلام اخیر گمرک ایران نشان داد که محموله ۲۸۱۷ تنی جو که از اواخر سال قبل در گمرک نوشهر مانده بود در آستانه فساد قرار داشته و طعمه حشرات شده است؛ بطوریکه تصاویر دریافتی نیز تایید می کرد انبوهی از حشرات در جوهای دپو شده، وجود دارد.

پیگیری از سازمان ملی استاندارد در ارتباط با جریان ترخیص و ورود این جوها به کشور با این اعلام مسئولان سازمان همراه بود که محموله مربوطه هنوز به سازمان ملی استاندارد اظهار نشده که برای پروسه ترخیص نظر دهند اما اگر اظهار هم شود به هیچ وجه اجازه ترخیص نخواهند داد.

اگر ترخیص شده با کدام مجوز؟

اما بررسی وضعیت محموله جو قابل تامل است، چونکه این محصول جزو اقلام اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی است که برای ترخیص آن مجوز خاص وجود دارد؛ بطوریکه بر طبق مصوبه سال گذشته ستاد تنظیم بازار، کالاهای اساسی امکان ترخیص ۹۰ درصدی دارند یعنی صاحب کالا می تواند آنرا بدون صدور کد رهگیری بانک ولی با داشتن سایر مجوزهای لازم همچون قرنطینه و مجوز سازمان ملی استاندارد نسبت به ترخیص اقدام نماید و ۱۰ درصد مابقی پس از صدور کد رهگیری بانک امکان ترخیص دارد.

مستندات نشان میدهد که محموله جو قبلا به گمرک اظهار شده و از آن ۶۵۰ تن در مردادماه امسال ترخیص شده است و مابقی در گمرک مانده است.

راین اساس، محموله مربوطه تا حالا باید با دریافت مجوزهای لازم همچون قرنطینه و استاندارد ترخیص شده باشد و این مجوز در صورتی صادر شده که کالا به استاندارد اظهار شده باشد.

تناقض های موجود جای سوال دارند که اگر محموله به استاندارد اظهار نشده، چطور بدون مجوز استاندارد ترخیص شده است؟ آیا فقط همان بخش ترخیص شده مجوز داشته یا مجوزها مدت دار هستند؟ آیا در مدت اخیر از این محموله حشره زده ترخیص صورت گرفته و درخواستی برای خروج وجود داشته است یا خیر؟

در حالی وضعیت محموله جوهای حشره زده در ابهام قرار دارد که باتوجه به اهمیت موضوع و سلامت این محصول برای ورود به کشور ضرورت دارد، دستگاه های مربوطه همچون گمرک بعنوان مجری مجوزهای صادره و ترخیص کننده، جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد در ارتباط با آن پاسخ دهند.

این بار هم همه ناآگاه هستند

این بار اول نیست که جریان کالاهای اساسی و فساد آن با حاشیه و اظهار بی اطلاعی و یا پاسخ های مبهم مواجه می شود و بطور معمول دستگاهی مسئولیت بر عهده نمی گیرد، در همین رابطه می توان به ماجرای ۵۰۰۰ تن ذرت آلوده اشاره نمود که دستگاهی حاضر به تائید نبود تا این که گزارش گمرک ایران به وزارت اقتصاد نشان داد که آلودگی محموله ذرت به سم آفلاتوکسین حداقل دوبار تایید و از یکسال پیش دستگاه های ذیربط در جریان آن بوده اند.


1400/08/26
11:28:35
0.0 / 5
411
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان