دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی مطرح كرد

پیشنهاد تداوم سه ساله ممنوعیت واردات

پیشنهاد تداوم سه ساله ممنوعیت واردات به گزارش یاری کالا دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ضمن اشاره به برآورد۳۰ تا ۳۵ درصدی سهم کالای قاچاق در بازار لوازم خانگی، اظهار داشت: پیشنهاد من این است که ممنوعیت واردات حداقل برای سه سال، همزمان با عرضه برنامه زمانبندی برای ارتقا کیفی، فناوری نوین و غیره تولیدات داخلی اجرا شود و بعد آزادسازی واردات با حمایت تعرفه ای صورت گیرد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، امروز (دوشنبه) عباس هاشمی در نشستی خبری، ضمن اشاره به افزایش ۹۴.۷ درصدی شاخص قیمت تولیدکننده در بخش صنعت و افزایش ۷۸.۵ درصدی تورم تولیدکننده در محصولات صنعتی در سالجاری، اظهار نمود: این شرایط نشان داده است فضای مناسبی برای فعالیتهای تولیدی حاکم نیست و احتیاج به تغییر مولفه های کلان اقتصادی و تثبیت اوضاع اقتصادی کشور است.
وی همینطور ضمن اشاره به وضعیت نامناسب شاخصهای بانک جهانی در کشور، اظهار نمود: گردش مالی صنعت لوازم خانگی در ایران حدود شش میلیارد دلار برآورد می شود. پس از بازگشت تحریم ها تولیدکنندگان داخلی به سمت بومی سازی قطعات، کاهش وابستگی به خارج و تغییر تراز تجاری در این صنعت حرکت کردند.
به گفته دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران هم اکنون صادرات لوازم خانگی حدود ۳۰۰ میلیون دلار است و طبق برنامه وزارت صمت تا سال ۱۴۰۴ تراز صنعت لوازم خانگی باید مثبت شود.
وی با اشاره به اینکه ارز مورد نیاز صنعت لوازم خانگی برای میزان تولیدی که امسال هدفگذاری شده ۱.۴ میلیارد دلار است، خاطرنشان کرد: از این میزان ۳۰۰ میلیون دلار صادرات و حدود ۲۳۰ میلیون دلار هم تعمیق ساخت داخل و صرفه جویی ارزی صورت گرفته است.

افزایش قیمت اجتناب ناپذیر است
هاشمی درباره وضعیت قیمت محصولات لوازم خانگی هم اظهار داشت: افزایش قیمت محصولات در ارتباط با سیاست های درون بنگاهی می شود و هر بنگاهی می تواند با عنایت به هزینه های خود درخواست افزایش قیمت بدهد، اما از راه انجمن برای محصولات قدیمی درخواست افزایش قیمتی ارسال نشده و فقط برای محصولات جدید که قبلاً قیمت گذاری نشده بودند، درخواست قیمت گذاری داده شده است. به هر حال با عنایت به افزایش هزینه های تولید، افزایش نرخ مواد اولیه، نرخ تورم، هزینه حمل و نقل، مالیات و... افزایش قیمت اجتناب ناپذیر است.
وی اضافه کرد: تا وقتی که مؤلفه های کلان اقتصادی کشور اصلاح نشود، نمی توان انتظار داشت که افزایش قیمتی رخ ندهد. باید مواد اولیه و... به صورت متعارف برای تولیدکننده تأمین شود تا تولیدکننده هم با درصد سود متعارفی که مورد تائید سازمان حمایت است، محصول را عرضه کند؛ سرکوب قیمتی به نفع تولیدکننده و مصرف کننده نیست. سیاست سرکوب قیمت، سیگنالی برای فعالیت نکردن بخش های تولیدی است و منجر به از بین رفتن خلاقیت را در تولید خواهد شد.
هاشمی همینطور ضمن اشاره به رکود در بازار به علت کاهش قدرت خرید مردم، تصریح کرد که دولت برای پشتیبانی از مصرف کننده و تولیدکننده باید کارت های اعتباری ارائه نماید. همینطور دولت باید مقابله جدی با قاچاق را در دستور کار قرار دهد که برآورد می شود ۳۰ تا ۳۵ درصد بازار را در اختیار دارد.

ظرفیت ۲۰ میلیون دستگاهی تولید لوازم خانگی در کشور
وی در ادامه با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده در کشور سالانه بیشتر از ۲۰ میلیون دستگاه لوازم خانگی است، در مورد وضعیت تولید در نیمه اول سال اظهار داشت: طی نیمه نخست سال جاری یک میلیون و ۱۷۰ هزار یخچال فریزر تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است. همینطور تولید ماشین لباسشویی با ۳۵ درصد افزایش به ۷۳۰ هزار دستگاه رسید و تولید تلویزیون با کاهش ۱۱ درصدی به ۶۳۰ هزار دستگاه رسیده است.

مخالف انحصاریم
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران همینطور با تکیه بر این که انجمن به صورت جد مخالف هرگونه انحصار داخلی و خارجی در صنعت لوازم خانگی است، خاطرنشان کرد: چون که این مساله تضییع کننده حقوق مصرف کننده است.
وی همینطور در پاسخ به سوال ایسنا درباره مدت زمان لازم برای ممنوعیت واردات لوازم خانگی برای پشتیبانی از تولید داخل اظهار نمود: نظر من ممنوعیت سه ساله واردات لوازم خانگی خارجی به کشور است و همزمان شرکتهای داخلی به عرضه برنامه زمان بندی در جهت ارتقای کیفی محصولات، تکنولوژی های جدید و عرضه محصولاتی که رضایت مشتری را به دنبال داشته باشند ملزم شوند. بعد از آن سه سال، باید آزادسازی با اعمال حمایت های تعرفه ای صورت گیرد.

آغاز نمایشگاه لوازم خانگی از ۲۵ آبان
وی همینطور از برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت لوازم خانگی با حضور ۳۹۴ شرکت کننده داخلی و شش شرکت ترکیه ای عموما فعال در حوزه قطعات، از ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه در ۱۸ سالن به متراژ ۳۵ هزار مترمربع در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران اطلاع داد.
وی همینطور از افزایش ۱۲۳ درصدی حضور شرکتهای داخلی و به همین میزان رشد متراژ نمایشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: حضور بخش فن بازار با مشارکت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و همینطور سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، همچون مشخصه های این نمایشگاه خواهد بود.
منبع:

1400/08/18
11:40:22
0.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان