فناوری سینمایی که دستمایه محققان برای بهبود توانبخشی توان یابان شد

فناوری سینمایی که دستمایه محققان برای بهبود توانبخشی توان یابان شد به گزارش یاری کالا محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان دستگاهی را با الهام از فناوری آنالیز حرکتی در سینما ارائه کردند که علاوه بر بهبود حرکتی ورزشکاران در جهت کاهش صدمه به آنها، راهکاری را برای اصلاح حرکت توان یابان عرضه می دهد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، "موشن کپچر" (Motion Capture) یا ضبط حرکت، فناوری روزآمدی است که کاربردهایش از فناوری زیستی، مهندسی و سینما به درمان بیماری های سیستم اسکلتی-عضلانی گستردش یافته است.
عملکرد سیستم موشن کپچر مبتنی بر انتقال داده مکانیکی به دیجیتال و تحلیل نرم افزاری است و برای این منظور سنسورهای حرکتی روی اندام ها قرار می گیرد و با عرضه کرده هایی از وضعیت حرکتی مفاصل، امکان انجام تحلیل دقیق از زوایای مفاصل و الگوی حرکتی و میزان انحراف مفاصل برای محققان فراهم خواهد شد.
فناوری نرم افزارهای شبیه سازی، در علوم حرکتی و بیومکانیک کاربردهای وسیعی دارد، بگونه ای که اگر جراح ارتوپد بخواهد کودک مبتلا به بیماری فلج مغزی را جراحی کند، احتیاج به تشخیص و شناسایی الگوهای حرکتی بیمار دارد؛ ازاین رو جراح قبل از آن که جراحی خاصی را آغاز کند، ابتدا از یافته های آنالیز حرکتی بهره جسته و سپس تصمیم می گیرد چه نوع جراحی را اجرایی کند تا الگوی حرکتی بیمار اصلاح گردد.
محمدامین محمدیان از محققان بخش تحقیق و توسعه یکی از شرکتهای دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به ساخت سیستم "موشن کپچر" مبتنی بر حسگرهای IMU، اظهار داشت: دریافت پارامترهای "کینماتیکی" حرکت، نظیر سرعت و شتاب زاویه ای مفاصل و یا سرعت و شتاب خطی اندام های بدن در گرایش های مختلف نظیر توانبخشی، علوم ورزشی، ساخت انیمیشن و غیره بسیار حائز اهمیت است؛ چون که با محاسبه پارامترهای کینماتیکی میتوان مسائل دینامیک معکوس را حل و پارامترهای "کینتیکی" حرکت را محاسبه کرد.
وی ابزارهای Motion Capture را همچون تجهیزات ضروری آزمایشگاه ها دانست و افزود: در این راستا این شرکت دانش بنیان ابزاری پوشیدنی و بیسیم مبتنی بر حسگرهای IMU طراحی و تولید کرده که کاملا وایرلس و پرتابل است.
محمدیان با اشاره به اینکه حسگر IMU روی دو اندام مجاور یک مفصل قرار می گیرد و زوایا و تغییرات زاویه مفصل و سرعت زاویه ای آنرا اندازه گیری و محاسبه می کند، تصریح کرد: این سیستم در حوزه های مختلف علوم حرکتی کاربرد دارد، نمونه این کاربرد در حوزه علوم ورزشی برای جلوگیری از صدمه و بهبود عملکرد ورزشکاران است؛ ازاین رو این یک تکنیک علمی برای آنالیز حرکت ورزشکاران و جلوگیری از صدمه به آنها به حساب می آید.
این محقق ضمن اشاره به کاربردهای این دستگاه در حوزه توانبخشی و بازتوانی و فیزیوتراپی، تصریح کرد: در این عرصه برای تشخیص اختلالات سیستم اسکلتی- عضلانی به کار می رود، به این صورت که با استفاده از این سیستم، مبادرت به مقایسه الگوی حرکتی فرد نرمال با فرد بیمار می شود و از این طریق میتوان اختلالات سیستم اسکلتی-عضلانی را تشخیص داد و متناسب با آن برنامه بازتوانی و توانبخشی و میزان و نوع حرکت را برای بیماران تعیین کرد.
محمدیان با اشاره به اینکه این ابزار همینطور در مهندسی پزشکی و انیمیشن سازی هم مورد استفاده قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: این دستگاه تابحال به دانشگاه های خواجه نصیر و خوارزمی و همینطور دانشگاه های علوم پزشکی ایران و اصفهان برای کارهای تحقیقاتی به فروش رسیده است.1400/08/12
12:20:03
0.0 / 5
421
تگهای خبر: ابزار , ارز , تولید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان