وضعیت اشتغال صنعتی در نیمه نخست امسال

وضعیت اشتغال صنعتی در نیمه نخست امسال یاری کالا: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در شش ماه نخست امسال برای 3370 بنگاه پروانه بهره برداری صادر شده که در نتیجه آن بیش از 76 هزار اشتغال صنعتی به وجود آمده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در شش ماهه امسال برای ۱۸ هزار و ۲۲۲ بنگاه جواز تاسیس و برای ۳۳۷۰ بنگاه پروانه بهره برداری ایجادی و توسعه ای صادر شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل به ترتیب سه درصد کاهش و دو درصد افزایش داشته است.
سرمایه پیش بینی شده در طول این مدت برای جوازهای تاسیس معادل ۵۷۶ هزار و ۴۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود ۱۵۵ درصد افزایش داشته است. میزان سرمایه پروانه های بهره برداری صادر شده در شش ماهه امسال نیز ۱۱۸ هزار و ۲۷۱ میلیارد تومان بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۴۹ درصد افزایش داشته است.
همین طور بر طبق این آمار، پیش بینی شده با اجرای پروژه هایی که جواز تاسیس آنها در شش ماه نخست امسال صادر شده برای بیش از ۴۳۸ هزار نفر شغل ایجاد شود که نسبت به این رقم در زمان مشابه پارینه با افزایش ۶.۱ درصدی مواجه بوده است. پروانه های بهره برداری صادر شده در طول این مدت نیز زمینه اشتغال ۷۶ هزار و ۵۲۷ نفر را فراهم نموده که نسبت به شش ماهه پارینه حدود ۱۹.۹ درصد افزایش داشته است.
بیشترین و کمترین جوازها در کدام استانها صادر شد؟
در این میان جزییات این آمار که برای مدت چهار ماهه اول امسال پخش شده، نشان میدهد بیشترین تعداد جواز تاسیس در استانهای آذربایجان شرقی، سمنان و خراسان رضوی و کمترین تعداد جواز تاسیس نیز در کهگیلویه و بویر احمد، گیلان و ایلام صادر گردیده است. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در میان استانهای کشور نیز مربوط به اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بوده است.
سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از کل جوازهای تاسیس و پروانه های بهره برداری در چهار ماه نخست امسال نیز ۰.۳ و ۲.۸ درصد بوده است.
گفتنی است که تعداد صدور جواز صنعتی به صورتی نشان دهنده تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بخش تولید و پروانه های بهره برداری به مدلول واحدهایی است که فعالیت خودرا شروع کردند؛ بدین سبب بر طبق این آمار وضعیت واحدهای به بهره برداری رسیده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسبت به مناطق دیگر کشور خوب نیست و در حوزه جواز تاسیس نیز، آمارها حاکی از تمایل پایین سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این مناطق است.
این در حالیست که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند. همین قوانین محدودتر بارها موجب گلایه کارگران و تولیدکنندگان شده است.
گروه های کالایی پرطرفدار
همین طور گروههای "مواد غذایی و آشامیدنی"، "ساخت مواد و محصولات شیمیایی"، "سایر محصولات کانی غیر فلزی" و "محصولات از لاستیک و پلاستیک" همچون گروههای کالایی پرطرفدار و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و کارهای مشابه " کم طرفدارترین گروه کالایی در طول این مدت بوده است.
منبع:

1400/08/06
23:11:40
0.0 / 5
375
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان