در نیمه نخست امسال

مصرف ظاهری فولاد کاهش یافت صادرات افزایش

مصرف ظاهری فولاد کاهش یافت صادرات افزایش به گزارش یاری کالا طبق آمار، طی شش ماه نخست سال جاری مصرف ظاهری انواع اشکال فولاد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش غالبا ۱۶ درصدی و در شمش فولاد و آهن اسفنجی به ترتیب ۲۴ و ۸ درصد بوجود آمده است. این در حالیست که در سه ماهه دوم سالجاری به جهت قطعی های برق، کاهش شدید تولید رخ داده اما در مقابل صادرات رشد قابل توجهی بخصوص در آهن اسفنجی (رشد ۲۸۷ درصدی صادرات در شش ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته) داشته است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بر مبنای آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایسنا، قرار گرفت، طی شش ماهه سالجاری ۱۲ میلیون و ۹۹۴ هزار تن شمش فولادی (اسلب، بیلت و بلوم) تولید گشته که ۹ میلیون و ۵۰۲ هزار تن آن با کاهش ۲۴ درصدی نسبت به مصرف ظاهری آن در شش ماهه ابتدایی سال۱۳۹۹، صرف داخل شده است. در نیمه نخست سال قبل میزان مصرف شمش فولاد معادل ۱۲ میلیون و ۴۶۳ هزار تن ثبت شده است.
همینطور از مجموع پنج میلیون و ۳۱۴ هزار تن بود کل مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی وسایر مقاطع) ساخته شده در شش ماهه سالجاری، چهار میلیون و ۵۲ هزار تن آن در داخل مصرف شده است. مصرف ظاهری فولاد در نیمه نخست سال جاری ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل که چهار میلیون و ۸۳۲ هزار تن بوده، کمتر شده است.
مصرف ظاهری کل مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، ورق سرد و ورق پوششدار) هم در مدت مذکور سالجاری نسبت به شش ماهه ابتدایی سال گذشته، ۱۶ درصد کمتر شده و از چهار میلیون و ۷۳۸ هزار تن به سه میلیون و ۹۵۹ هزار تن رسیده است.
از آغاز سالجاری تا آخر شهریور ماه، تولید محصولات فولادی هم معادل ۹ میلیون و ۲۸۱ هزار تن ثبت شده که هشت میلیون و ۱۱ هزار تن آن به مصرف داخلی اختصاص یافته است و بدین ترتیب نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال قبل که ۹ میلیون و ۵۷۰ هزار تن بوده، ۱۶ درصد کاسته شده است.
بر مبنای آمار پایین ترین میزان افت مصرف ظاهری فولادی ها در این مقایسه آماری متعلق به تولید آهن اسفنجی است که با کاهش هشت درصدی، در مجموع شش ماهه سالجاری به ۱۴ میلیون و ۱۱۴ هزار تن رسیده است. میزان مصرف ظاهری این محصول معدنی در مدت مشابه سال قبل معادل ۱۵ میلیون و ۳۸۸ هزار تن بوده است.
این در حالیست که آمار تولید فولادی ها نشان داده است که از آغاز سالجاری تا آخر شهریور ماه، تمامی فرآورده های فولادی شامل شمش، مقاطع تخت و طویل، محصولات و آهن اسفنجی با افت میزان تولید نسبت به نیمه نخست سال قبل روبرو شده اند؛ این در حالیست که مقایسه سه ماه ابتدایی سال با سه ماهه دوم سالجاری هم مبین کاهش قابل توجه تولید در فصل تابستان نسبت به بهار سال جاری است و آمار تماما کاهشی تولید، ثمره قطعی های برق صنایع فولادی است.
اما در عین کاهش تولید و کاهش مصرف ظاهری زنجیره فولاد، صادرات فولادی ها در این زمان با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است و از میزان تولید فولادی ها در نیمه نخست سال جاری، به ترتیب شمش فولاد ۳۶ درصد، مقاطع طویل فولادی ۷۱ درصد، مقاطع تخت فولادی ۶۲ درصد، محصولات فولادی ۶۹ درصد و آهن اسفنجی ۲۸۷ درصد افزایش صادرات نسبت به شش ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ داشته اند. با زهم همان سوال بی پاسخ که آیا صرفه صادرات بیشتر از تأمین صنایع داخلی است یا صنایع داخلی بی نیاز از فولاد شده و محصولی دیگر را جایگزین فولاد کرده اند که سبب شده تولیدات فولادی ها مشتری داخلی نداشته و آنها صادر کرده اند؟
منبع:

1400/08/03
09:42:44
0.0 / 5
498
تگهای خبر: تولید , صادرات , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان