چند نکته درباره طوفان شاهین

چند نکته درباره طوفان شاهین به گزارش یاری کالا طوفان شاهین از مرزهای شرقی وارد ایران شده، خسارت های احتمالی طوفان سبب تعطیلی برخی شهرها و تخلیه برخی روستاها در استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان شده است.به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همان گونه که پیشبینی ها از حرکت طوفان «گلاب» در اقیانوس هند به سمت دریای عمان و مرزهای شرقی کشور خبر می داد حالا این طوفان حاره ای با نام جدید خود یعنی «شاهین» وارد آسمان ایران شده است. طوفانی که سبب شد هواشناسی بالاترین سطح اخطار خود، یعنی اخطار قرمز را به برخی استان ها اعلام نماید.
در این باره صادق ضیائیان، مدیرکل پیشبینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی به خبرآنلاین می گوید: «انتظار داشتیم امروز طوفان چرخنده «شاهین» از سیستان و بلوچستان وارد کشور شود، همینطور هم شد و هم اکنون این طوفان دارد روی دریای عمان فعالیت می کند و تا شرق استان هرمزگان هم پیش خواهد رفت. این طوفان امروز و فردا روی سواحل مکران تا شرق هرمزگان به فعالیت خودش ادامه می دهد.»
درهمین باره محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان به ایرنا گفته که «هم اینک چرخند حاره ای شاهین در حوالی مدار ۲۴ درجه شمالی و ۶۱ درجه شرقی قرار دارد و با سرعت جابجایی ۱۱ کیلومتر بر ساعت به سمت غرب در حرکت است. ابرهای این چرخند در جهت شمال تا شعاع حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر و در جهت غرب تا شعاع حدود ۴۰۰ کیلومتر از چشم طوفان توسعه یافته که خیلی بعید است در مناطق دوردست بیرون از دریا تأثیرگذاری قابل توجهی داشته باشد. به صورت کلی دامنه ابرناکی طوفان تا کنون به حدود یکهزارو ۲۰۰ تا یکهزارو ۳۰۰ کیلومتر رسیده است.»
با این وجود نگرانی ها از خسارت های احتمالی طوفان شاهین سبب شده شهرهایی که در راه احتمالی طوفان هستند اعلام آماده باش کنند. با عنایت به اخطار سازمان هواشناسی در خصوص فعالیت طوفان حاره ای «شاهین» در جنوب استان سیستان و بلوچستان بنا بر تصمیم ستاد مدیریت بحران این استان، مدارس شهرستان های کنارک، چابهار و دشتیاری تعطیل شدند. همینطور مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان در جمع خبرنگاران اعلام نمود: «روستاهای در معرض خطر سیلاب و بالا آمدن آب دریا به دنبال طوفان حاره ای «شاهین»، در شرق هرمزگان تخلیه اضطراری می شوند.» مهرداد حسن زاده بیان کرده: «در حال حاضر ستادهای بحران شهرستان های جاسک و سیریک فعال شده اند و درحالت آماده باش هستند.»
از طرفی آن طورکه ایسنا گزارش داده جزیره قشم به حالت آماده باش درآمده است، علیرضا نصری فرماندار شهرستان قشم بیان کرده که «بخش های مختلف ستاد شامل بخشداری و دهیاری ها، شهرداری ها، بسیج، هلال احمر، شبکه بهداشت و درمان و مدیریت برق برای امدادرسانی با اطمینان از در دسترس بودن منابع، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز بخصوص در نقاط مسیر بحران در آماده باش کامل باشند.»
اما طوفان چرخنده ی «شاهین» می تواند خسارت هایی برجای بگذارد. دراین باره بهلول علیجانی استاد دانشگاه و بنیان گذار اقلیم شناسی سینوپتیک در ایران در گفت وگویی با خبرآنلاین معتقد است این قبیل طوفان ها در خلیج بنگال و مکزیک بیشترین فراوانی را دارند و خسارت های زیادی می توانند ایجاد کنند.
همچنین ضیائیان به خبرآنلاین می گوید: «در اثر فعالیت این سیستم در سواحل سیستان و بلوچستان و شرق استان هرمزگان امکان دارد بارش های سنگینی ایجاد و با افزایش ارتفاع موج و بارندگی سنگین آبگرفتگی معابر و بالا آمدن آب دریا در کنار سواحل می تواند خسارت سنگینی وارد شود. امواج و باد شدید می تواند به تاسیسات خسارت های مختلف وارد کند و همینطور سبب شکسته شدن درختان و سازه های موقت شود.»
او ادامه می دهد: «پدیده هایی که ناشی از طوفان «شاهین» خواهیم داشت افزایش ارتفاع موج در ساحل بین سه تا چهار متر و دور از ساحل شش تا هفت متر است. وزش بادهای بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دور از ساحل امکان دارد اتفاق بیفتد و در کنار ساحل چیزی حدود ۸۰ کیلومتر سرعت باد خواهد بود.»
برای پیشگیری از ایجاد حادثه در چنین شرایطی رعایت برخی نکات ایمنی لزوم دارد. دراین خصوص اله بخش ریگی، دبیر توسعه هواشناسی کاربردی سیستان و بلوچستان به ایسنا گفته «توصیه می شود مردم برای پیشگیری از صدمه های احتمالی طوفان به هیچ عنوان برای عکاسی یا تفرج به سواحل نزدیک نشوند چونکه هم اکنون بهترین اقدام در خانه ماندن است. همچنان بر عدم فعالیتهای دریایی اصرار داریم و سفارش می نماییم تا اطلاع ثانوی هیچ فعالیت دریایی در جنوب استان انجام نشود. مردم از سازه های غیرامین فاصله بگیرند و در صورت سکونت در این سازه ها، حتما محل اسکان خویش را تغییر دهند و به جای امن بروند. افرادی که بنابر ملاحظات شغلی خود هنوز در نزدیکی بنادر قراردارند، به مکان های امن تر منتقل شوند. اگر شرایط انتقال به جای امن فراهم نیست، به هوش باشند و در صورت افزایش شدت پدیده های مخاطره آمیز فورا منطقه خطر را ترک کنند.»
آن طورکه به نظر می آید این طوفان کم سابقه است و کمتر پیش می آید که طوفان های حاره ای اقیانوس هند به سمت ایران تغییر مسیر دهند. در همین باره علیجانی به خبرآنلاین می گوید: «سیستم هایی که به کشور ما وارد می شوند و سبب باران یا هر پدیده دیگر می شوند معمولا از غرب وارد می شود مخصوصاً در دوره سرد سال، اما در دوره گرم سال بعضی وقت ها در منطقه حاره هم فعالیتهایی انجام می شود که به آن طوفان می گویند.»
او ادامه می دهد: «در منطقه اقیانوس هند این طوفان ها معمولا وجود دارند و بیشتر سمت بنگلادش یا پاکستان می روند، اما گاهی این پدیده سمت کشور ما هم می آید، سال ها قبل هم طوفان هایی داشتیم که باران های شدیدی در جنوب شرقی ایران ایجاد کردند اما احتمال آمدن این قبیل طوفان ها بسیار کم است. طوری که گاهی می گویند هر ۱۰۰ یا ۸۰ سال یکبار می آید. البته منظور این نیست که برای این طوفان ها باید ۱۰۰ سال صبر کرد بلکه احتمال وقوع آنها این گونه است. طوفان شاهین هم که آمده از جانب اقیانوس هند است. چرایی این مساله در مسیری است که طوفان ها طی می کنند. اگر مسیر طوفان از روی دریا باشد مشخصاً باران شدید ایجاد خواهد نمود اما اگر به هر علتی از مسیر دریا خارج و وارد خشکی شوند طوفان گرد و غبار بوجود می آورد. چونکه قدرت زیادی هم دارند.»
علیجانی درمورد اینکه آیا تغییرات اقلیمی سبب شده طوفان حاره ای اقیانوس هند به سمت ایران حرکت نماید، بیان می کند: «تغییرات اقلیمی دلیل حرکت این طوفان به سمت ایران نیست. هر از چند سالی امکان دارد این پدیده رخ دهد و منجر به ایجاد بارندگی های شدیدی شود، البته تغییرات اقلیمی می تواند اثرگذار باشد. از نظر تغییرات اقلیمی می شود اظهار داشت که به هرصورت این طوفان ها روی دریا درست می شوند اما اگر بارندگی نداشته باشد یعنی هوا گرم شده و آن کمربند همگرایی که سبب تولید این سامانه ها می شود به سمت شمال جابه جا شده است. البته باید بیشتر بررسی شود.»
همچنین ضیائیان بیان می کند: «این قبیل طوفان ها هرچند وقت یکبار می آید، طوفان شاهین در ادامه طوفان گلاب است که از خلیج بنگال به سمت هندوستان رفت و از خشکی مجدد به اقیانوس هند وارد شد و به دریای عرب رسید و هم اکنون روی دریای عمان فعالیت دارد که از روز گذشته به نام شاهین شناخته می شود.»
۴۷۲۳۳


منبع:

1400/07/14
15:05:11
0.0 / 5
496
تگهای خبر: آنلاین , بهداشت , تولید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان