وزیر صمت مخالف واردات خودرو حداقل تا اختتام امسال

وزیر صمت مخالف واردات خودرو حداقل تا اختتام امسال یاری کالا: از صحبت های اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسات مختلف اینطور برداشت می شود که وی همچنان با واردات خودرو ˮدر شرایط فعلیˮ مخالف است. او عقیده دارد ابتدا بایستی شرایط تراز ارزی کشور بهبود یابد و سپس در امتداد ایجاد رقابت و افزایش کیفیت در بازار خودرو اقدام نمود.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بر طبق آخرین اظهار نظرهای سیدرضا فاطمی امین در حاشیه جلسات اخیر، وی معتقد می باشد واردات خودرو در وضعیت عادی که تراز تجاری و تراز ارزی کشور متعادل باشد، مفیدست و به صورتی فضای رقابتی ایجاد خواهد کرد؛ اما هم اکنون و حداقل تا آخر سال جاری و تا زمانیکه در ترازهای تجاری به توازن برسیم، واردات خودرو اشتباه است؛ چونکه حجم زیادی از منابع ارزی را درگیر خواهدنمود و منجر به افزایش نرخ ارز می شود و در نهایت تورمی ایجاد خواهدنمود به ضرر کل جامعه است.
وزیر صمت ضمن تاکید براینکه براین اساس به طور کلی، در وضعیت عادی که صادرات غیرنفتی مناسبی داشته باشیم، واردات خودرو می تواند به رقابت پذیری و افزایش کیفیت کمک نماید اما تا آن زمان به این شرایط برسیم، به هر حال چالش ارزی وجود خواهد داشت، از شروع برنامه ویژه برای صادرات آگاهی داد و اظهار داشت: به دنبال این هستیم که به توازن ارزی برسیم؛ پس بعد از آن واردات خودرو می تواند صورت پذیرد.
وی در جلسه امروز شنبه با صادرکنندگان نیز اعلام نمود که خبر خوشی برای صادرکنندگان ( و برنامه ای ویژه برای صادرات) خواهد داشت و وعده کرد: در شش ماهه دوم امسال بایستی پنج میلیارد دلار بیش از زمان مشابه سال قبل صادرات داشته باشیم. از دید مجموعه وزارت صمت فقط هدف گذاری عددی اولویت گذاری محسوب نمی گردد و مابقی شاخص ها مانند تنوع کالایی نیز در کنار تنوع مقاصد صادراتی و صادرات به کشورهای اولویت دار باید مد نظر قرار گیرد.
لازم به توضیح است که در روزهایی که طرح مجلس برای واردات خودرو (پیش از تصویب در مجلس) داغ بود، سیدرضا فاطمی امین در مصاحبه ای صراحتا اعلام نموده بود که دولت درحال حاضر برنامه ای برای واردات خودرو ندارد و ضمن اشاره به این که وزرات صمت برای صنعت خودروسازی کشور دو برنامه شش ماهه و دو ساله با توان داخلی مشخص کرده است، اظهار نمود که هر دو برنامه بصورت همزمان از مهر ماه امسال شروع خواهد شد. برنامه کوتاه مدت با هدف رسیدن به اهداف تعیین شده تا آخر سال ترسیم شده است.
وی در حاشیه جلسه هم اندیشی رؤسای اتاق های تجاری و تعدادی از صادرکنندگان نیز در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها، با اعلان اینکه اگر واردات خودرو قانونی شود مکلف به اجرا هستیم، اظهار کرده بود: چنانچه واردات خودرو تبدیل به قانون شود، ما نیز ملزم و مکلف به اجرای آن خواهیم بود؛ اما به اعتقاد بنده و از منظر وزارت صمت، نباید تصمیمی گرفت که یک بخشی در ظاهر بهبود یابد اما خیلی از بخش های دیگر گرفتار زیان شوند. با توجه به این که واردات و صادرات جریان حیات اقتصادی هر کشوری است، صادرات و واردات در کنار هم بایستی هوشمندانه صورت گیرد.
او همین طور اعلام نمود: تا چند هفته آتی در نشستی مفصل به حوزه خودرو خواهیم پرداخت.
منبع:

1400/07/11
11:03:24
0.0 / 5
438
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان