در مراسم رونمایی از كتاب معرفی فعالان زیست بوم نوشت افزار ایران ساخت مطرح شد

گردش مالی ۲۰۰ میلیارد دلاری صنعت جهانی نوشت افزار

گردش مالی ۲۰۰ میلیارد دلاری صنعت جهانی نوشت افزار آیین رونمایی از کتاب معرفی فعالان زیست بوم نوشت افزار ایران ساخت انجام شد تا این کتاب بعنوان مرجعی برای فناوری ها و فعالان این حوزه مورد استفاده قرار گیرد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این آیین، صنعت نوشت افزار را یکی از حوزه های ثروت آفرین و فرهنگ ساز دانست و عنوان کرد: موضوع نوشت افزار ایران ساخت و رونق شرکت های خلاق این حوزه، یکی از اولویت های جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، چونکه بخش مهمی از بازار صنایع فرهنگی و خلاق هرکشوری را به خود اختصاص می دهد.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به نقش فرهنگ ساز و هویت بخش نوشت افزارها اظهار داشت: این صنعت حامل محملی فرهنگی برای قشر آینده ساز جامعه از کودکان تا جوانان هرکشوری است و اهمیتی راهبردی و چندبعدی دارد.
وی با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از رونق تولیدات ایران ساخت در بخش نوشت افزار، اضافه کرد: در همکاری و تعاملی که میان انجمن نوشت افزار ایران و ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری صورت گرفته، تلاش شد که تولید کالای ایران ساخت این حوزه و نیز تولید محتوای فرهنگی و ساخت کاراکتر که از لوازم اصلی این صنعت به حساب می آید در این عرصه رونق بگیرد.
ایجاد خانه خلاق و نوآوری در زمینه نوشت افزار
کرمی از ایجاد خانه خلاق و نوآوری و شتابدهنده در زمینه نوشت افزار ایران ساخت با همکاری مجمع و انجمن تولیدکنندگان آگاهی داد و اظهار نمود: در قالب تعامل و همکاری با این مجمع، شکل گیری خانه خلاق و نوآوری و شتابدهنده تخصصی در زمینه نوشت افزار ایران ساخت در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: همین طور در استانهای کشور خانه های خلاق و نوآوری وجود دارد یا درحال راه اندازی است که سهم قابل توجهی از این خانه ها، به طراحی و خلق کاراکتر، تولید، توزیع و توسعه فناوری های حوزه نوشت افزار از ایده تا محصول و تا بازار اختصاص می یابد.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از ظرفیت بالای کمی و کیفی نوشت افزار ایران ساخت برای تامین نیاز داخلی و صادرات گفت و افزود: اگر بخواهیم این دست محصولات ایران ساخت ابتدا نیاز کشور را تامین و ما را از واردات بی نیاز کند، سپس به بازارهای فراسوی مرزها ورود پیدا کند و صادرات انجام گیردT باید سه رکن مهم دست به دست هم بدهند؛ در وهله نخست دولت و حاکمیت باید تسهیل گیری و زیرساخت و حمایت های لازم را صورت دهد، بخش رگولاتوری ضمن تنظیم و تدوین استانداردها بر کیفیت تولیدات نظارت کند و مهم تر از همه، تولیدکنندگان نیز می باید وظایف خودرا در قبال مشتری با اهتمام به کیفیت محصول تولید شده ارتقاء و حفظ استاندارد و تکریم مشتری را در دستور کار قرار بدهند.
کرمی، به نقش مردم در پشتیبانی از کالای ایران ساخت اشاره نمود و اضافه کرد: مردم نیز باید تولیدات ایران ساخت سرزمین شان را با آغوش باز بپذیرند و حمایت کنند، مانند پدر و مادری که فرزندانشان را دوست می دارند. کالای ایران ساخت باید به مثابه هویت ایرانی وجهه ای ملی داشته باشد و رسانه ها می توانند این فرهنگ و باور را در جامعه ترویج و بارور کنند.
ضرورت افزایش سهم ۶هزار میلیارد تومانی از بازار ۲۰۰میلیارد دلاری
دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به گردش مالی ۲۰۰ میلیارد دلاری صنعت جهانی نوشت افزار، بر ضرورت افزایش سهم تولیدکنندگان نوشت افزارهای ایران ساخت از بازار مصرف داخلی و بین المللی اصرار کرد و اضافه کرد: گردش مالی نوشت افزار در کشور حدود ۶ هزار میلیارد تومان در سال است که ۴۰ درصد آن داخلی و ۶۰ درصد آن وارداتی و خارجی است. البته تا پیش از این، این نسبت، ۸۰ به ۲۰ درصد بود و این میزان بالای واردات به علت تولید مشابه نداشتن برخی لوازم التحریر است.
کرمی، با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی در حوزه فناورانه نوشت افزار توانمند هستند، اما باید زمینه های لازم برای تولید بیشتر و صادرات آنها فراهم گردد، افزود: علت عدم تولید برخی محصولات حوزه نوشت افزار در داخل کشور نه به علت فقدان تکنولوژی و دانش فنی لازم بلکه ناشی از عدم صرفه اقتصادی آنست. در خیلی از اقلام از دفتر و خودکار و مداد مشکل خاصی نداریم و در سال ۶۰۰ میلیون عدد خودکار در کشور مورد نیاز است که از این میزان ۲۰۰ میلیون را خودکار ایرانی و با کیفیتی خوب پوشش می دهد.
وی افزود: اگر وارداتی انجام نگیرد، تولیدکنندگان ایرانی این آمادگی را دارند که تمام این میزان را پوشش بدهند. در حوزه مداد محدودیت وارداتی نداریم و در این محصول، رقابت بسیار خوبی در داخل وجود دارد. با این وجود قاچاق نوشت افزار در حداقل ممکن و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد صورت می گیرد.
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه فناوری های نرم و هویت ساز، با اشاره به پشتیبانی از حضور محصولات ایران ساخت در کریدورهای توسعه صادرات و تبادل فناوری، خانه های نوآوری و صادرات ایران در سایر کشورها اضافه کرد: باید برمبنای ذائقه کشور هدف صادرات داشت. بدین جهت باید به ذائقه هر کشوری دست یافت و متناسب با سلیقه آنها تولید کرد. این آمادگی وجود دارد که بوسیله کریدورهای صادراتی و نیز خانه های خلاق و نوآوری ایران در سایر کشورها، زمینه برای صادرات محصولات نوشت افزاری ایران ساخت فراهم گردد.
ضرورت خلق شخصیت در زمینه نوشت افزار
کرمی، یکی از موضوع های مهم در حوزه طراحی لوازم التحریر را کاراکتر و شخصیت سازی بومی در این عرصه دانست و اظهار داشت: عمده طراحی ها در این عرصه به شخصیت های انیمیشنی غربی اختصاص دارد. طراحی نوشت افزار با زمینه فرهنگی ایرانی و اسلامی و بر طبق زنجیره ای از شخصیت سازی های انیمیشنی بومی انجام می گیرد که در این حوزه باید تحولی صورت بگیرد.
وی ادامه داد: در حوزه طراحی لوازم التحریر، محتوا کم نداریم، طراح های خوبی نیز در کشور وجود دارند و تنها موضوع این است که چرخه اقتصادی تجاری سازی باید با ایجاد قوانین تألیف، فرصت تجاری سازی را به طراحی فرهنگی بدهد.
نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان و خلاق در زمینه تولیدات ایران ساخت
در کتاب معرفی فعالین زیست بوم نوشت افزار ایرانی، ضمن تشریح درخت فناوری این حوزه، بیش از ۵۱ فعال تولیدکننده در زمینه نوشت افزار که علاوه بر تولید محصول، از برند، نشان و مؤلفه های ایرانی اسلامی در محصولاتشان بهره برده اند، معرفی شده اند.
نگارش این کتاب که با حمایت ستاد فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی انجام شده است، حاصل بیش از ۲ سال کار پژوهشی و مطالعاتی است و علاوه بر معرفی سازندگان نوشت افزارهای ایران ساخت، درخت فناوری این حوزه در ۶ دسته بندی شامل تولیدات مبتنی بر پلاستیک، مواد شیمیایی، چوب و کاغذ، فلزی، پارچه ای الکترونیک و هوشمند معرفی شده و تمامی دانش ها، مهارت های مدیریتی و امکان سنجی معرفی شده است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در مراسم رونمایی از این کتاب حجت الاسلام روح الله حزاویری قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، محمود رضا صنعت کار رییس انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار کشور و هادی جوهری معاون تامین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت و تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان شرکت های دانش بنیان و خلاق فعال در تولید نوشت افزارهای ایران ساخت نیز حضور داشتند.1400/06/28
20:32:16
0.0 / 5
566
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان