در رویداد آنلاین یكشنبه صادراتی ایران و پاكستان مطرح شد

سهم دانش بنیان های بیوتک و دارویی ایرانی از بازار ۹۵ درصدی واردات مواد اولیه پاکستان

سهم دانش بنیان های بیوتک و دارویی ایرانی از بازار ۹۵ درصدی واردات مواد اولیه پاکستان یاری کالا: سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی اشاره کرد: واردات دارو به پاکستان 800 میلیون دلار اعلام شده است که بخش عمده آن مواد اولیه دارویی و داروهای خاص و نوترکیب بوده و 95 درصد مواد اولیه صنعت داروسازی پاکستان وارداتی است و فکر می کنم سهم بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و دارویی و دانش بنیان ایرانی بتواند جای خودرا در بازار این کشور به خوبی باز کند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا حسن نوریان امروز در رویداد آنلاین یکشنبه صادراتی ایران و پاکستان که به همت صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اعلان اینکه باید در سیاست کلی اکوسیستم تولید محصولات دانش بنیان پس از مرحله تولید علم و محصول، بحث تجاری سازی محصولات مورد تاکید باشد و وزارت امورخارجه نیز دراین زمینه به کمک بیاید، اضافه کرد: فلسفه حضور ما در این رویداد ارزیابی امکان تجاری سازی محصولات دانش بنیان در زمینه سلامت با کشور پاکستان است.
وی کشور پاکستان را همسایه ایران و با جمعیت ۲۲۰ میلیون نفر توصیف کرد و افزود: جمعیت ایران بیش از ۸۵ میلیون نفر است و مجموع جمعیت دو کشور بیش از ۳۰۰ میلیون نفر است که می توانند شرکت های پاکستانی و ایرانی در خیلی از حوزه ها نیازهای متقابل هم را تامین کنند.
نوریان یکی از حوزه های بسیار جذاب همکاری دو کشور را موضوع فناوری های پیشرفته و بیوتکنولوژی در حوزه های تجهیزات پزشکی و دارو عنوان نمود و تصریح کرد: ما با کشور پاکستان حدود هزار کیلومتر مرز مشترک داریم و خوشبختانه ظرف سال قبل دو مرز زمینی جدید به مرزهای قانونی ایران و پاکستان افزوده شد. به شکلی که هم اکنون در مرز "میرجاوه"، "پیشین" و "ریمدان" در نزدیکی چابهار ۳ مرز قانونی برای تردد تجار، بازرگانان، گردشگران، کالا و تجار وجود دارد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی با اعلان اینکه علاوه بر آن تعدادی بازارچه مرزی با پاکستان داریم، اشاره کرد: همین طور ظرفیت های دیگر نیز در روابط تجاری ایران و پاکستان وجود دارد، از آن جمله می توان به خطوط هوایی اشاره نمود که خوشبختانه "ایران ایر" از بیش از نیم قرن گذشته پرواز مستقیم بین تهران و کراچی دارد و بااینکه در وضعیت کرونا تعداد پروازهای تهران و کراچی محدود شده، اما هیچ گاه قطع نشده است و هر دو هفته یک دفعه پرواز مستقیم میان دو کشور انجام می شود.
وی یکی از ظرفیت های خوب ایران ایر را "ایرکارگو" که حمل محموله های تجاری است، ذکر کرد و تصریح کرد: حمل محموله های تجاری بوسیله ایرکارگو هزینه های به صرفه قابل رقابت با سایر ایرلاین ها است و شرکتها می توانند از آن استفاده کنند.
نوریان، شرکت "مشترک سرمایه گذاری پاکستان و ایران" را یکی دیگر از فرصت های تبادلات تجاری بین دو کشور دانست و اظهار نمود: این شرکت یک موسسه حمایت مالی برای سرمایه گذاری های مشترک است که در کراچی مستقر شده است و شرکتها می توانند از تسهیلات مالی این موسسه در جهت توسعه مناسبات تجاری و تجاری دو کشور استفاده کنند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی افزود: از طرف دیگر چون هر دو کشور ایران و پاکستان عضو سازمان اکو هستند از ظرفیت های اکو نیز می توان استفاده های مطلوبی برد. بتازگی مسیر جاده ای و ریلی استانبول –تهران- اسلام آباد باردیگر فعال گردیده است و هزینه آن ۳۰ درصد نسبت به هزینه های مسیرهای سنتی قبلی برای حمل کالاهای تجاری کمتر است و این امر یکی از زیرساخت های مطلوبی است که می توان برای توسعه صادرات بهره برد.
نوریان با اشاره به خاصیت های کلی کشور پاکستان اظهار داشت: ۴۰ درصد جمعیت پاکستان جوان شمرده می شود و در رنج سنی ۲۵ تا ۵۵ سال هستند و با اهمیت ترین کشورهایی که بیشترین مراودات را با پاکستان دارند چهار کشور چین، امارات، عربستان و آمریکا هستند.
وی افزود: ایران باوجود همه ظرفیت ها و همسایگی و اشتراکات سیاسی، فرهنگی، دینی و مذهبی نتوانسته است بطور مطلوب از این ظرفیت ها استفاده نماید و متاسفانه سهم ما از روابط اقتصادی در زمینه صادرات پاکستان حدود یک درصد است، در صورتیکه می شود این درصد را تا حدود زیادی افزایش داد.
نوریان با اعلان اینکه کشور پاکستان یک کشور اسلامی است و بیش از ۹۷ تا ۹۸ درصد جمعیت آن مسلمان هستند، اظهار داشت: بدین جهت به حلال بودن محصولات وارداتی بسیار حساس است و باید شرکت هایی که قصد صادرات خصوصاً محصولات غذایی را به این کشور دارند، به این مساله توجه داشته باشند، ضمن آنکه محصولات ایران نیز حلال است و به خوبی می توان از این ظرفیت بهره برد.
وی تولید ناخالص داخلی پاکستان را ۲۸۰ میلیارد دلار و در آمد سرانه آنرا حدود ۱۳۰۰ دلار ذکر کرد و اظهار داشت: گفته می شود که بیش از ۵۰ درصد و در حدود ۵۵ درصد اقتصاد پاکستان مربوط به بخش خدمات است، ۲۵ درصد در بخش صنعت و ۲۰ درصد در بخش کشاورزی اعلام شده است.
بگفته این مقام مسوول بخش عمده ای از خدمات این کشور مربوط به حوزه فعالیت تجار پاکستانی در بازاریابی برای کشورهای دیگر است.
وی در این زمینه توضیح داد: پاکستان عضو سازمان تجارت جهانی است و دراین زمینه این کشور می تواند مسیر دسترسی ما به بازار کشورهای ثالث باشد تا بتوانیم به بازارهای مطلوب دیگری دسترسی بیابیم.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی به وضعیت بهداشت و درمان این کشور اشاره نمود و اظهار داشت: تراکم پزشک نسبت به جمعیت این کشور به ازای هر هزار نفر کمتر از یک پزشک وجود دارد، ضمن آنکه دسترسی به تجهیزات پزشکی در مناطق شهرهای بزرگ مانند کراچی ۶۳ درصد است که این میزان برای مناطق روستایی به ۳۶ درصد می رسد. بدین جهت شهرهای بزرگ این کشور به مراکز فعالیت پزشکی و تولیدات بیوتکنولوژی، داروسازی و تجهیزات پزشکی تبدیل گشته است.
نوریان با اعلان اینکه پاکستانی ها قرارداد خوبی با کشور چین به امضا رساندند، اشاره کرد: بر طبق این قرارداد مقرر شده که چینی ها بیش از ۵۰ میلیارد دلار در پاکستان در زمینه زیر ساخت ها سرمایه گذاری کنند و مسیرهای جاده ای، ساخت نیروگاه و سایر موضوعات را ایجاد کنند.
وی وجود نیروی کار ارزان و وجود بازار مناسب را از دیگر مزایای پاکستان دانست و اظهار داشت: آینده اقتصادی پاکستان یک آینده امیدوار کننده است.
نوریان تجارت ایران با پاکستان را برمبنای آمار اعلام شده حدود یک میلیارد دلار عنوان نمود و افزود: البته موازنه تجارت میان ایران و پاکستان هم اکنون به نفع جمهوری اسلامی ایران، مثبت است و این کشور نیز علاقمند است که این مبادلات را به توازن برسانند.
وی افزود: تجارت ما با این کشور سنتی است ولی بتازگی در زمینه کاشی و سرامیک بازار خوبی شناسایی شده است و فکر می کنم سهم بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و دارویی و دانش بنیان ایرانی بتواند جای خودرا در بازار این کشور به خوبی باز کند.
وی به وضعیت حوزه داروسازی اشاره نمود و اظهار داشت: ما یک ماه قبل وبیناری با فعالان حوزه داروسازی ایران و پاکستان داشتیم و طی آن اعلام گردید که حجم صنعت داروسازی سازی پاکستان حدود ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است که رشد سالیانه بین ۱۰ تا ۱۲ درصد را شاهد بوده و پیش بینی شده که تا سال ۲۰۲۴، این رقم به ۵ میلیارد دلار برسد و هم اکنون ۲۴۰ هزار نفر در صنعت داروسازی پاکستان مشغول به کار هستند.
نوریان افزود: علاوه بر آن حدود ۷۰۰ شرکت در این عرصه در پاکستان فعال می باشند که از این تعداد ۶۰۰ شرکت جزو شرکت های کوچک و متوسط قلمداد می شوند که در عرصه تولید داروهای ژنریک و ارزان فعالند و ۱۰۰ شرکت بزرگ نیز وجود دارند، ولی بطور کلی از این تعداد ۱۰ شرکت این کشور بیش از ۴۶ درصد تولید دارویی این کشور را بر عهده دارند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی با اعلان اینکه سهم شرکت های خارجی در این بخش از صنعت دارویی پاکستان از ۶۰ درصد سال ۲۰۱۰ به ۳۹ درصد پس از یک دهه رسیده است، اظهار داشت: صادرات این کشور حدود ۲۱۸ میلیون دلار دارو است که ظاهرا به کشور افغانستان صادر گردیده است و برنامه دولت این است که تا ۵ سال آینده این میزان صادرات را به ۵۰۰ میلیون دلار برساند.
وی اشاره کرد: واردات دارو به پاکستان ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که بخش عمده آن مواد اولیه دارویی و داروهای خاص و نوترکیب بوده و ۹۵ درصد مواد اولیه صنعت داروسازی پاکستان وارداتی است.
بگفته وی باتوجه به وضعیت بسیار مطلوبی که تولیدکنندگان ایرانی در زمینه بیوتکنولوژی دارند، بنظر می رسد که از این بازار ۹۵ درصدی وارداتی شاید بتوان در آینده سهم مطلوبی برای جمهوری اسلامی ایران اختصاص داد.
نوریان اشاره کرد: هم اکنون بیشترین مواد وارداتی دارویی این کشور بیشتر از کشورهای سنگاپور، هنگ کنگ، ترکیه، امارات، مالزی و تایلند تامین می شود.
منبع:

1400/06/14
21:40:27
0.0 / 5
320
تگهای خبر: آنلاین , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان