در نشست معرفی ظرفیت های شرق آفریقا و نحوه حضور در بازارهای آن مطرح شد

تولید محصولات ایرانی باکیفیت اروپایی و قیمت چینی

تولید محصولات ایرانی باکیفیت اروپایی و قیمت چینی معاون دفتر توسعه کسب وکار بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که کشورهای شرق آفریقا ترجیح می دهند که از کالای ایرانی خریداری کنند، اظهار داشت: این کشورها معتقدند که محصولات ایرانی دارای کیفیت اروپایی و قیمت چینی است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، مسعود حافظی امروز در نشست مجازی معرفی ظرفیت های شرق آفریقا با تمرکز بر کشور اوگاندا و نحوه حضور در بازارهای شرق آفریقا با اشاره به اقدامات انجام شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان، اضافه کرد: در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ با دکتر ستاری معاون علمی رئیس جمهور سفری به کشورهای اوگاندا و کنیا داشتیم و این سفرها منجر به راه اندازی مرکز تجاری در کشور کنیا شد.
وی با اعلان اینکه در هر یک از این سفرها هیاتی متشکل از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان ایرانی حضور داشتند، اظهار نمود: در این سفرها، شرکتها با ظرفیت های صادراتی آفریقا آشنا شدند.
حافظی آفریقا را یک بازار آینده دار در سالهای آتی توصیف کرد و افزود: سرمایه گذاری کشورهایی چون هند، روسیه، چین، ترکیه و امریکا و اتحادیه اروپا در این منطقه شاهدی بر این مدعی است و ما در معاونت علمی مشاهده کردیم که شرکت های دانش بنیان برای حضور در این بازار نیاز به سرمایه گذاری های زیادی دارند، بدین جهت با راه اندازی دفاتر همکاری در کشورهای این قاره، کوشیدیم مسیر شرکتها برای ورود به بازار آفریقا را همیشه نماییم.
معاون دفتر توسعه کسب وکار بین المللی معاونت علمی با تاکید بر این که انتظار می رفت شرکتها مبادرت به ورود به این دفاتر در سایر کشورها کنند، ولی این امر محقق نشد، تصریح کرد: بدین جهت تصمیم گرفته شد بجای آنکه شرکت های دانش بنیان را ترغیب نماییم به بازار آفریقا ورود کنند، بهتر است شرکت های مدیریت سرمایه گذاری را در این کشورها فعال نماییم تا با ایجاد سبد متنوعی از کالاهای دانش بنیان ایرانی، زمینه صادرات این محصولات فراهم گردد.
وی با تاکید بر این که محصولات دانش بنیان ایرانی به لحاظ کیفیت و قیمت مطلوب بازارآفریقا است، اشاره کرد: از طرف دیگر شرق آفریقا روابط تجاری خوبی با ایران دارند و ترجیح می دهند بجای کالاهای هندی و چینی از کالای ایرانی خرید کنند؛ چونکه معتقدند محصولات ایرانی کیفیت اروپایی و قیمت چینی دارد.
حافظی با اشاره به ایجاد خانه نوآوری کنیا، اظهار داشت: این مرکز با زیرساخت هایی در زمینه های مختلف فناوری، در نایروبی مستقر است و اگر شرکت دانش بنیانی در این مرکز مستقر شود، می تواند از خدمات صادراتی این مرکز بهره مند شود.
وی ایجاد کریدورهای صادراتی تخصصی را از دیگر اقدامات معاونت علمی برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی نام برد و تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان برای بهره مندی از این خدمات می توانند به ما مراجعه کنند و ما با تدوین برنامه و تامین مالی از صندوق ها، پروسه مدیریت شده ای برای صادرات محصولات آنها ارائه خواهیم داد.
معاون دفتر توسعه کسب وکار بین المللی معاونت علمی با اعلان اینکه پس از راه اندازی دفاتر نوآوری در کشورهای کنیا و اوگاندا در شرق آفریقا مبادرت به راه اندازی دفتر مالزی در شرق آسیا شده است، اظهار نمود: طبق گزارش های انتشار یافته متاسفانه بودجه امسال، انقباضی بسته شده است و امیدواریم شرکت های دانش بنیان برای صادرات محصولات خود به این امر توجه داشته باشند و متوجه باشند که در وضعیت خاصی که کشور قرار دارد، منابع مالی محدود است و باید از منابع محدود فعلی بیشترین بهره را داشته باشند.
حافظی، با تاکید بر این که در این راه شرکتها بیشتر به دنبال صادرات محصولات خود نباشند در این زمینه توضیح داد: در خیلی از مواقع نیاز است بجای صادرات محصول نسبت به صدور خدمات و زیر ساخت ها اقدام نمود. این رویکرد در وضعیت فعلی محدودیت منابع و مشکلات موجود در مراودات مالی و تحریم برای شرکتها مناسب تر است.
وی نمونه آنرا یکی از شرکت های تولید کننده دستگاه بازیافت ضایعات و پسماند کشتارگاه ها و مرغداری ها دانست که این شرکت بجای صادر کردن این دستگاه، با همکاری یکی شرکت های آفریقایی مبادرت به راه اندازی این دستگاه در مرغداری ها کرده و با تبدیل ضایعات پوست مرغ به پودر پروتئینی، این محصول نهایی را صادر می کند.1400/06/13
22:19:16
0.0 / 5
285
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان