فائو اعلام كرد

افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

افزایش قیمت جهانی مواد غذایی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود قیمت جهانی مواد غذایی بعد از دو ماه کاهش، در اوت تحت تاثیر افزایش قیمت شکر، روغنهای گیاهی و بعضی غلات افزایش پیدا کرد.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در اوت به ۱۲۷.۴ واحد در مقایسه با ۱۲۳.۵ واحد در ژوئیه افزوده شد. آمار ژوئیه پیش تر ۱۲۳ واحد اعلام شده بود.

قیمتها برمبنای سالانه در اوت ۳۲.۹ درصد افزایش داشت.

شاخص قیمت غلات فائو در اوت نسبت به ماه قبل از آن ۳.۴ درصد رشد کرد برای اینکه انتظارات برای برداشت پایینتر در چندین کشور صادرکننده بزرگ موجب افزایش ۸.۸ درصدی ماه به ماه قیمت جهانی گندم شد. در مقابل قیمتهای بین المللی ذرت و برنج کاهش داشت.

شاخص قیمت شکر فائو در اوت ۹.۶ درصد نسبت به ژوئیه رشد کرد که ناشی از نگرانیها نسبت به سرمازدگی محصول برزیل بود که بزرگترین صادرکننده شکر جهان است. چشم انداز تولید خوب در هند و اتحادیه اروپا تا حدودی این نگرانیها را برطرف کرد.

شاخص قیمت روغنهای گیاهی فائو ۶.۷ درصد رشد کرد و قیمت روغن پالم به سبب ادامه نگرانیها درباره سطح تولید و کاهش ذخایر مالزی، به رکورد تاریخی بالایی صعود کرد. قیمت فروش روغن کلزا و آفتابگردان هم افزایش یافت.

شاخص قیمت گوشت در اوت اندکی بالا رفت برای اینکه خرید بالا از طرف چین، قیمت گوشت گاو را گرانتر کرد و تقاضای بالا برای واردات از طرف شرق آسیا و خاورمیانه هم قیمت گوشت مرغ را بالا برد. شاخص قیمت لبنیات در اوت نسبت به ماه پیش اندکی کاهش پیدا کرد.

قیمت جهانی مواد غذایی در سال قبل حدود ۳۳ درصد رشد کرده و ریسکهای تورم را برای بانک های مرکزی و مصرف کنندگان به ویژه در کشورهای فقیرتری که به واردات متکی هستند، افزایش داده است. زنجیره تامین مواد غذایی از کمبود نیروی کار در بحبوجه شیوع پاندمی ویروس کرونا و هزینه های بالاتر حمل مواد غذایی لطمه دیده است.

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد فائو اظهار داشت: احتمال ملایم شدن روند افزایش قیمتها در ماههای آتی احیانا محدود خواهد بود. روند کلی همچنان ادامه رشد قیمتهاست. قیمتهای بالا بطور معمول بهترین راه حل برای قیمتهای بالاست برای اینکه کشاورزان و تولیدکنندگان به آن واکنش نشان می دهند اما بتازگی عامل دیگری موثر بوده که کنترل کمتری روی آن نسبت به گذشته وجود دارد و آن هم تغییرات آب و هوایی ناگهانی است. ما برای فصل بعد به آب و هوای بسیار عالی نیاز داریم و اگر بخش عرضه نتواند انتظارات را برآورد کند، می توانیم بگوییم وضعیت قیمتهای بالا برای مدت طولانی تری خواهد ماند.

فائو میزان برداشت جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ را ۲.۷۸۸ میلیارد تن برآورد کرد که کمتر از برآورد قبلی ۲.۸۱۷ میلیارد تن بود اما همچنان نسبت به سطح تولید سال ۲۰۲۰ بالاتر است. این سازمان دلیل کاهش برآورد خود از تولید امسال را تداوم شرایط خشکسالی در کشورهای تولیدکننده بزرگ گوناگون اعلام نمود. در بین غلات مهم، بزرگترین بازنگری نزول تولید مربوط به گندم بود که برآورد تولیدش ۱۵.۲ میلیون تن نسبت به ژوئیه کم شد و ۷۶۹.۵ میلیون تن تخمین زده شد. برآورد کمتر از میزان تولید گندم ناشی از شرایط جوی نامساعد در آمریکا، کانادا، قزاقستان و روسیه بود.

پیش بینی میزان استفاده از غلات جهان در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ هم ۱.۷ میلیون تن نسبت به ژوئیه کاهش داده شد و ۲.۸۰۹ میلیارد تن برآورد شد که همچنان ۱.۴ درصد بالاتر از فصل ۲۰۲۱-۲۰۲ است.

بر اساس گزارش رویترز، برآورد ذخایر غلات جهان تا اختتام فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ هم ۲۷ میلیون تن نسبت به ژوئیه کم شد و به ۸۰۹ میلیون تن رسید.
1400/06/12
14:14:53
0.0 / 5
491
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان