هویج های ایران از بازارهای خارجی سر در آوردند؟

هویج های ایران از بازارهای خارجی سر در آوردند؟ یاری کالا: افزایش قابل توجه قیمت هویج در هفته های گذشته موجب شده، صادرات این محصول بعنوان یکی از متهمان اصلی این حوزه مطرح شود، موضوعی که سازمان توسعه تجارت آنرا رد می کند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در کنار نفت و فراورده های نفتی و محصولات معدنی، محصولات کشاورزی نیز بخش مهمی از سبد صادراتی ایران را می سازند.
در سالهای قبل، هر بار که در بازار داخلی کالایی کمیاب یا گرانقیمت شد، دولت دستور ممنوع یا محدودیت سازی صادرات آنرا صادر کرد اما در هفته های گذشته و بعد از افزایش قیمت هویج چنین نگاهی دیده نشد.
حالا سازمان توسعه تجارت در گزارشی اعلام نموده که میزان صادرات هویج ایران امسال کاهش یافته و این مساله نقشی در افزایش قیمت این محصول در بازار ایران ندارد.
سازمان توسعه تجارت اعلام کرده: باتوجه به بررسی آمار ماهانه صادرات محصول هویج از شروع سال ۱۴۰۰ و مقایسه آن با زمان مشابه آن در سال گذشته، شاهد کاهش معناداری در روند صادرات آن طی ماه های اخیر هستیم که البته باتوجه به سطح قیمت های داخلی از مرحله عمده فروشی تا خرده فروشی این کاهش قابل پیش بینی بوده است.
صادرات هویج طی چهار ماهه نخست سال جاری از نظر ارزش ۳۳ درصد و از نظر وزن ۳۰ درصد کاهش نشان میدهد. صادرات موضوع تخصصی و ارزشمندی است و صادرکنندگان واقعی و اصیل در امتداد مسئولیت اجتماعی خود در تمام دوره ها خصوصاً شرایط فعلی کشور، اصل سلامت عمومی و تامین منافع مردم را بر منافع شخصی اولویت می دانند.
آمار جزئی ارائه شده از طرف سازمان توسعه تجارت نشان میدهد که ایران در فروردین سال جاری ۱.۹، در اردیبهشت ۰.۸، در خرداد ۰.۶ و در تیر ماه نیز ۰.۶ میلیون دلار صادرات هویج داشته که مجموع این رقم چهار میلیون دلار براورد می شود.
در زمینه وزن نیز صادرات در فروردین ۱۲ هزار تن، در اردیبهشت پنج، در خرداد ۳.۴ و در تیر ماه ۳.۸ هزار تن بوده و در نهایت مجموع صادرات هویج در چهار ماه ابتدایی سال جاری ۲۵ هزار تن تخمین زده می شود. این در حالیست که در زمان مشابه سال گذشته، صادرات هویج شش میلیون دلار و معادل ۳۵.۵ هزار تن بوده است. بدین سان ارزش صادرات هویج امسال ۳۳ و وزن آن ۳۰ درصد کاهش یافته است.1400/06/08
09:21:57
0.0 / 5
393
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان