رییس كمیسیون انرژی اتاق ایران هشدار داد

خطر تکرار بابک زنجانی در صنعت نفت!

خطر تکرار بابک زنجانی در صنعت نفت! یاری کالا: رییس کمیسیون انرژی اتاق تجاری ایران می گوید در وضعیت دشوار فعلی باید تمام فعالان اقتصادی و کارشناسان توان خودرا برای مساعدت با دولت برای عبور تحریم ها و محدودیت های فعلی بسیج کنند.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد ایران و به صورت خاص صنعت نفت در طول سه سال قبل با تحریم های یک جانبه آمریکا مواجه بوده و همین مساله دسترسی ما به منابع درآمدی نفت را به شدت کاهش داده است. عدم حضور طولانی مدت ایران در بازار نفت، سبب شده برخی از رقبای منطقه ای جای ایران را در بازارهای هدف بگیرند و این مورد هم برای ما دشواری هایی خلق خواهد نمود.
وی با اشاره به اینکه درآمد حاصل از نفتی که در این سال ها فروخته شده هم با اما و اگرهای فراوان به کشور رسیده، توضیح داد: امروز منابع قابل توجهی از پول نفت ایران در چند کشور خارجی بلوکه شده و همین مبحث دشواری های اقتصادی را بیشتر کرده است. در کنار تحریم، عدم پیوستن ایران به اف ای تی اف و محدودیت های بانکی هم مزید بر علت شده تا نقل و انتقال پول به کشور دشوار شود.
رئیس کمسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران افزود: یکی از اصلی ترین مشکلاتی که تحریم برای ما به وجود می آورد، افزایش قابل توجه هزینه هاست. یعنی شاید ما بتوانیم با دور زدن تحریم یا پیدا کردن مسیری جدید کالای خویش را بفروشیم و پولش را هم به کشور بیاوریم اما همین تبادل هزینه ای خیلی بیشتر از یک تبادل عادی دارد و ازاین رو تحریم برای کشور بسیار هزینه زاست و ما امیدواریم دولت جدید راهی برای برون رفت از آن پیدا کند.
صالحی ضمن اشاره به صحبت های وزیر نفت درباره کمک گرفتن از بخش خصوصی برای دور زدن تحریم ها، بیان نمود: بخش خصوصی در سالهای گذشته هم تمام تلاش خویش را کرده تا در این سختی ها برای اقتصاد کشور آورده جدید تولید نماید و از این پس هم با همین شیوه کار خویش را ادامه خواهد داد. بطور قطع فعالان اقتصادی با تمام قوا بعنوان یک وظیفه ملی در جایی که دولت از آنها بخواهد ورود کرده و تلاش می کنند مشکلات را حل کنند.
وی با اخطار نسبت به حضور برخی سودجویان در فرآیند دور زدن تحریم، توضیح داد: این که بخش خصوصی شناسنامه دارد با کارنامه روشن و مشخص به دولت کمک نماید خیلی متفاوت می باشد با برخی سودجویانی که معلوم نیست از کجا ادعاهای بزرگی می کنند که ما می توانیم نفت بفروشیم و وقتی نمی توانند نتیجه کار چیزی شبیه بابک زنجانی می شود. ازاین رو ضمن تاکید بر ضرورت استفاده حداکثری از توان همه بخش ها برای کاهش فشارهای اقتصادی و کنار رفتن تحریم ها، باید مراقب بود که در صنعت نفت ناگهان یک بابک زنجانی جدید متولد نشود.
به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، با رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، جواد اوجی بعنوان وزیر نفت جانشین بیژن زنگنه شد.
اوجی در بخشی از برنامه های ابتدایی خود اعلام نمود که از توان بخش خصوصی برای دور زدن تحریم ها در صنعت نفت استفاده خواهد نمود.
ایران در حدود سه سال قبل تحت تأثیر تحریم های آمریکا، محدودیت زیادی در فروش نفت خود و بازگرداندن ارز حاصل از آن داشته است.
منبع:

1400/06/06
22:56:40
0.0 / 5
549
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان