مدیرعامل اتحادیه مركزی دام سبك:

چرا گوشت باید کیلویی ۱۵۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد؟

چرا گوشت باید کیلویی ۱۵۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد؟ مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک اظهار داشت: هم اکنون میانگین قیمت هرکیلو دام سبک زنده در بازار ۵۰ هزارتومان است و گوشت آنرا میتوان با قیمت ۱۱۰ تومان به دست مصرف کننده رساند. سوال اینجاست که چرا مصرف کننده باید برای خرید یک کیلو گوشت گوسفندی۱۵۰ هزارتومان هزینه کند؟افشین صدر دادرس در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه دولت هیچ تلاشی برای اصلاح وضع موجود نکرده و قیمت نهاده های دامی همچنان رو به افزایش است، اظهار داشت: از ۴ میلیون تن نهاده دامی که دائما گفته می شود در گمرکات موجود است هنوز چیزی به دست دامدار نرسیده و فقط در حد وعده مانده است. یا اگر هم توزیع شده آنقدر کم بوده که تاثیری بر قیمت نهاده ها در بازار آزاد نگذاشته است.

وی افزود: متاسفانه هنوز خرید حمایتی دام سبک غیرعشایر آغاز نشده است و علیرغم عرضه مدارک و مستندات به شورای مربوطه حتی خرید حمایتی مطرح هم نشده است. خرید حمایتی دام سبک عشایر هم به کندی پیش می رود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک افزود: مبحث صادرات دام هم مطرح گردیده است ولی رها مانده و دقیقا معلوم نیست مقرر است به کجا برسد. یعنی آیا صادرات آزاد می شود و اگر آزاد می شود شرایط آن چیست یا اگر قرار بود مجوز ندهند چرا عنوان شد. سوال اینجاست که این همه تعلل برای چیست؟ هر کاری باید در زمان خودش اتفاق بیوفتد در غیر این صورت نوش دارو بعد از مرگ سهراب خواهد بود.

قیمت تمام شده دام زنده پروار شده بیشتر از ۱۰۰ هزارتومان است

صدر دادرس خاطرنشان کرد: قیمت دام در بازار افزایش مختصری داشته ولی تا قیمت تمام شده هر راس دام پروار شده فاصله زیاد است. هم اکنون هم قیمت تمام شده هر کیلو دام زنده پروار شده بالای ۱۰۰ هزارتومان و میانگین قیمت آن در بازار کیلویی ۵۰ تا ۵۵ هزارتومان است. این فاصله نشان داده است که دامدار دام سبک یا به صورت کل ورشکسته شده و یا رو به ورشکستی است.

وی ضمن اشاره به این که اگر اقدام عاجلی برای نجات دام سبک کشور و دامدار از این شرایط نشود اتفاقات بدی رخ می دهد که برای دولت جدید هزینه های زیادی به دنبال خواهد داشت، اظهار داشت: در واقع برخی از تولیدکننده های کشور تبدیل به مصرف کننده خواهند شد. یعنی افرادی که خودشان اشتغال ایجاد می کردند بیکار می شوند و دولت باید برای آنها اشتغال ایجاد نماید که طبیعتا این مورد هزینه بر است. همینطور اگر دام ها را از دست بدهیم تولید گوشت در کشور هم کمتر می شود.

شرایط تغییر نکند باید گوشت وارد کنیم

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور سال قبل به علت سو مدیریت ها در بانک مرکزی، وزارت صمت و جهاد کشاورزی ضربات زیادی به صنعت دام و طیور کشور وارد شد. اگر قرار باشد همین روال ادامه پیدا کند دام سبک را هم از دست خواهیم داد و بایستی به واردات گوشت بپردازیم. وارداتی که در این شرایط بحرانی اقتصادی هزینه اضافی بر دوش دولت خواهد گذاشت.

تصمیم قاطعی در مورد آزادسازی صادرات گرفته نمی شود

وی در ادامه اظهار داشت: چرا خرید حمایتی آغاز نمی شود؟ اگر دولت در شرایط فعلی دام دامداران را با قیمت عادلانه خریداری کند بهتر است یا مجبور شود برای واردات گوسفند ارز تخصیص دهد؟ اگر دولت حالا هزینه کند که اشتغال دامدار حفظ شود بهتر است یا پس از از دست رفتن اشتغال ؟ چرا تصمیم قاطعی در مورد آزادسازی صادرات گرفته نمی گردد. راهکارهای آنرا به وزارت جهاد کشاورزی عرضه کرده ایم ولی نگران این هستند اگر صادرات آزاد شود قیمت گوشت بالا رود باآنکه برای آن هم راه کار عرضه شده است.

این فعال صنعت دامپروری اظهار داشت: چرا اجازه نمی دهند تشکل های در رابطه با دام مستقیما وارد بازار شوند؟ چرا مکان های عرضه را برای ما فراهم نمی کنند؟ قیمت هرکیلو دام زنده ۵۰ هزار تومان است و گوشت آنرا میتوان با قیمت ۱۱۰ تومان به دست مصرف کننده رساند چرا مصرف کننده باید کیلویی ۱۵۰ هزارتومان پول گوشت گوسفندی بدهد؟

مکانیزم تأمین و تخصیص ارز برای نهاده ها رانت ایجاد کرده

وی تصریح کرد: اگر دولت جدید روال دولت قبلی را در پیش بگیرد مشکلات بسیار زیادی خواهیم داشت. همه امید ما این است که بی تدبیری ها در دولت قبلی جای خودش را به برنامه ریزی و اجرا در دولت جدید دهد. برای بحرانی که وجود دارد باید درکوتاه مدت و میان مدت و برای آینده در دراز مدت برنامه ریزی نمود. در کوتاه مدت باید شرایط تأمین، توزیع و تخصیص ارز برای نهاده ها تغییر کند. مکانیزمی که بانک مرکزی برای تأمین و تخصیص ارز واردات نهاده پیاده می کند، رانت بوجود آورده است.

سرمنشا بحران پیش آمده تأمین و تخصیص ارز است

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در انتها اظهار داشت: یکی از دلایلی که بعضی از واردکنندگان حاضر نیستند نهاده هایشان را درگمرک ترخیص کنند این است که باید جواب طرف خارجی را بدهند. از فروردین ماه نهاده هایشان به صورت اعتباری در سامانه بازارگاه توزیع شده است ولی ارز مورد نیاز تخصیص داده نشده است. بنابراین برای واردکنندگان هیچ تصمینی وجود ندارد که در صورت ترخیص نهاده ارز آن تامین گردد. در واقع میتوان گفت سرمنشا بحرانی که با آن درگیر هستیم تأمین و تخصیص ارز مورد نیاز است.
1400/05/17
16:01:34
0.0 / 5
324
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان