با تهدید اعتصاب

تامین جهانی مس به خطر افتاد

تامین جهانی مس به خطر افتاد یاری کالا: کارگران بزرگترین معدن مس جهان با رد پیشنهاد نهایی گروه بی اچ پی درباب دستمزد، به اعتصاب رای دادند که نگرانیهایی درباب تامین جهانی این فلز باارزش را برخواهد انگیخت.به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در این رای گیری ۹۹.۵ درصد از ۲۱۷۵ عضو اتحادیه اصلی اسکوندیدا با تحت فشار قرار دادن بی اچ پی برای دادن پیشنهاد بهتر برای توافق دستمزد سه ساله جدید موافقت کردند. مقررات کارگری در شیلی به هر یک از طرفین اجازه می دهد از دستکم پنج روز میانجی گری دولت قبل از شروع یک اعتصاب استفاده کنند. گروه بی اچ پی تایید نمود که بمنظور رسیدن به توافق، درخواست میانجی گری خواهدنمود.

احتمال مختل شدن تولید معدن اسکوندیدا که سال قبل ۱.۲ میلیون تن سنگ مس استخراج کرد، در سراسر بازار مس انعکاس پیدا کرده است آن هم در شرایطی که تقاضا قوی و قیمتها بالاست. بهای معاملات در دو هفته گذشته حدود پنج درصد بالا رفته است. همین اتحادیه کارگری که حالا خواهان سهم بزرگتری از درآمد مس است، بازار را در سال ۲۰۱۷ با توقف ۴۴ روزه کار بهم ریخت.

شیلی که در بیش از یک چهارم از عرضه جهانی مس سهم دارد، شاهد مجموعه مذاکرات دستمزد است که ریسک مختل شدن عرضه را به همراه دارند آن هم درست وقتی که تریلیونها دلار محرک مالی دولتی تقاضا برای فلزات صنعتی را تقویت کرده است.

کارگران معدن با درآمدهای بالای تولیدکننده جسارت یافته اند درخواست دستمزد بهتری داشته باشند. از طرف دیگر دولت شیلی به دنبال افزایش مالیاتها برای حل نابرابریهای اقتصادیست که با شیوع ویروس کرونا تشدید شده اند. شرکتهای معدنی همزمان با کاهش کیفیت سنگهای استخراج شده و افزایش هزینه های عملیاتی، تلاش می کنند هزینه های نیروی کار خودرا کنترل کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سران اتحادیه اسکوندیدا این شرکت را متهم می کنند بمنظور تقویت راندمان و سود، پاداشهای بزرگ را در قبال ساعات کاری طولانی تر و درخواستهای جدید معلق کرده اند. شرکت بی اچ پی اعلام نموده که پیشنهادش شامل شرایط بهتر و مزایای جدید است و همچنان از مذاکره استقبال می کند.

منبع:

1400/05/10
15:57:48
0.0 / 5
269
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان