طی ۳ ماهه نخست سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

سواری ها تنها ۶ و نیم درصد رشد تولید داشتند

سواری ها تنها ۶ و نیم درصد رشد تولید داشتند به گزارش یاری کالا بر اساس گزارش عملکرد خودروسازان داخلی در سه ماهه نخست سالجاری که قرار بوده است موانع پیش پای تولید برداشته و تولید افزایشی باشد، خودرو های باری سنگین (کامیون، کامیونت و کشنده) بیشترین افزایش تولید و در مقابل خودرو های مسافربری (مینی بوس، اتوبوس و ون) و تراکتور افت تولید داشته اند. این در حالیست که خودروسازان داخلی در تولید انواع سواری تنها موفق به تولید ۱۳ هزار دستگاه بیشتر (۶.۵ درصد) شده اند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، گزارش عملکرد تولید انواع خودرو ها برپایه آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی سه ماه نخست سالجاری نشان داده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب کامیون ها (کامیون، کامیونت و کشنده)، کمباین (ماشین های برداشت محصولات دانه دار کشاورزی) و انواع سواری رشد ۶.۵ درصدی تا ۷۱.۲ درصد داشته و تولید وانت ها یک دستگاه کمتر شده است. اتوبوس، مینی بوس و ون ۱.۱ درصد و تراکتور ۱۱ درصد کاهش تولید را تجربه کرده اند.
از آغاز سالجاری تا آخر خرداد ماه سال جاری ۲۱۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه از انواع خودرو سواری ساخته شده که نسبت به تعداد دستگاه سواری ساخته شده در سه ماهه ابتدایی سال قبل ( ۲۰۰ هزار و ۵۰۰دستگاه)، رشد ۶.۵ درصدی را نشان داده است.
میزان تولید وانت هم در مدت مذکور سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به جهت این که تنها یک دستگاه کمتر بوده، درصد تغییری را ثبت نکرده است. در سه ماهه نخست سال قبل ۱۵ هزار ۹۴۳ دستگاه وانت تولید شد که سال جاری هم ۱۵ هزار و ۹۴۲ دستگاه ساخته شده است.
طی سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ بیشترین میزان افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل مختص کامیون، کامیونت و کشنده است که از ۱۰۲۵ دستگاه با افزایش ۷۱.۲ درصدی به ۱۷۵۵ دستگاه رسیده است. بعد از آنها هم کمباین ها بیشترین افزایش تولید را داشته اند که با ۳۸.۲ درصد افزایش تولید به ۱۴۱ دستگاه رسیده است. در مجموع در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، حدود ۱۰۲ دستگاه از این مدل خودرو ها ساخته شده بود.
در مقابل اما طبق آمار، میزان تولید اتوبوس، مینی بوس و ون طی سه ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۱.۱ درصدی را ثبت کرده است. در حالی در مجموع سه ماهه سال جاری ۳۷۴ دستگاه اتوبوس، مینی بوس و ون ساخته شده که میزان تولید آن در سه ماه نخست سال قبل ۳۷۸ دستگاه بوده است.
بعد از آن بیشترین کاهش تولید را تراکتور ثبت کرده است. میزان تولید این نوع خودرو از ۴۳۵۰ دستگاه در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ به ۳۸۷۲ دستگاه در سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ رسیده و کاهش ۱۱ درصدی را تجربه کرده است.
علاوه بر این ها، میزان تولید لاستیک خودرو هم در سه ماهه سال جاری نسبت به همین مدت پارسال که ۶۲ هزار و ۸۰۰ تن بوده است، به ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن رسیده و رشد ۱.۶ درصدی را رقم زده است.
منبع:

1400/05/01
11:15:54
0.0 / 5
309
تگهای خبر: تجارت , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان