ماجرای واگذاری املاك شهرداری تهران چیست؟

ماجرای واگذاری املاك شهرداری تهران چیست؟ به گزارش یاری کالا ایسنا نوشت: معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران درباره واگذاری املاک شهرداری و ارسال فهرست این املاک به شورای شهر تهران توضیح داد.


واگذاری یا اجازه بهره برداری از املاک شهرداری به غیر در چند بخش انجام شده و می شود. اما بیشتر این املاک بدون مجوز شورای شهر بوده و شورای شهر پنجم در آبان سال ۹۶ طی یک مصوبه اعلام نمود که واگذاری و اجازه بهره برداری از املاک شهرداری باید با تایید و مصوبه شورای شهر صورت گیرد. محمدرضا جوادی یگانه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران درباره املاک تصریح کرد: شهرداری تهران طبق بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری اختیار دارد که بهره برداری بخشی از املاک را در مصارف عمومی، خیر و عام المنفعه به صورت مجانی یا با شرایط به نهادها و ارگان های دولتی و غیردولتی واگذار کند، البته باید مصوبه انجمن شهر را داشته باشد. پیگیری املاک شهرداری به عهده معاونت اجتماعی و فرهنگی شهر تهران قرار گرفت و کار زمان بری بود. در مهر سال قبل شهردار تهران این لایحه را به شورای شهر ارائه نمود. ازاین رو لایحه املاک بند ۶ ماده ۵۵ شهرداری در ارتباط با ۱۵ مهر ۱۳۹۹ است. املاک شهرداری را واگذار نکردیم او درباره فرایند شناسایی املاک اضافه کرد: املاکی که بعنوان بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری در کمیسیون املاک شهرداری با ریاست معاون اجتماعی شهردار بررسی گردید، تشخیص داده شد که بعضی از واگذاری ها در جهت عام نیست یا ضروریتی برای واگذاری وجود ندارد. بنابراین در فرایند بازپس گیری قرار گرفت. در نامه شهردار به شورای شهر، تقاضا شد تنها ۱۶۲ ملک طبق بند ۶ ماده ۵۵ شهرداری به بخش های غیردولتی (مساجد و هیات و موسسات و انجمن ها و نهادهای عام المنفعه) حدود ۱۴۰ مورد از این ۱۶۲ مورد، املاکی هستند که در دوره های قبل واگذار شده اما مجوز شورای شهر تهران برای این واگذاری دریافت نشده است به این علت نیازمند مجوز شورای شهر بوده است. در واقع این املاک را در فرایند قانونی قرار دادیم. نزدیک ۲۰ مورد، جدید است که اغلب آن موارد درمانی مانند همراه سرا، بیمارستان، مراکزی مانند اوتیسم و... است. ازاین رو املاک شهرداری را واگذار نکردیم. چرا واگذاری بعضی از املاک به شورای شهر رفت؟
جوادی یگانه با بیان اینکه شهرداری حق دارد بخشی از املاک خویش را واگذار کند، اظهار داشت: املاکی که پیش از این واگذار شده بود مورد بررسی قرار گرفت. خیلی از املاک مجوز شورای شهر نداشت و ما بخشی از این املاک که عام المنفعه تشخیص داده شد را به شورای شهر ارسال کردیم تا مجوز بگیرند. موارد معدود جدیدی که تقاضا کردیم بیشتر در موارد عام المنفعه است. به نقل از ایشان، این موارد هم مهر سال قبل اعلام نموده بودیم و در اردیبهشت سال جاری یک فوریت ۱۴ مورد درمانی هم در صحن شورای شهر تصویب شده است. در واقع واگذاری املاک مبحث جدیدی نیست. اغلب واگذاری های قبلی مصوبه شورای شهر را نداشتند که ما برای دریافت مجوز آنها را به شورای شهر ارسال می نماییم. واگذاری ایراد نداشته چون موارد واگذاری عام بوده است ولی مجوز شورای شهر نداشته است. این مورد تکمیل فرایند قانونی می باشد که باید انجام می شد اما انجام نشده است. شرایط تمام املاک به شورای شهر توضیح داده شد معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در پاسخ به این سؤال که بعضی از املاک شهرداری به اشتباه واگذار شدند، چه اتفاقی برای این املاک رخ داد؟ تصریح کرد: طبق نامه ای که شهردار تهران ۱۵ مهر سال قبل به شورای شهر ارسال کرد شرایط تمام املاک توضیح داده شد. بررسی ۲۶۰۰ ملک شهرداری بسیار زمان بر بود و به تاخیر افتاد. تک تک املاکی که به بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها معروف شده و حدود ۲۶۰۰ واحد شهرداری واگذار شده است در این کمیسیون بررسی شده است. بخش مهمی از این املاک (حدود ۱۰۰۰ واحد) به حوزه اجتماعی مربوط می شود و سرای محله، زمین چمن محله، سینما و پردیس، شهربانو، بهاران، گرمخانه و... هستند. وی اظهار داشت: هیچ کدام از این املاک واگذار نشده است. همینطور در نامه ای که به شورای شهر عرضه شد اعلام کردیم که چند واحد پس گرفته شده است. پس گرفتن املاک شهرداری نیازی به مصوبه شورای شهر نداشت. ازاین رو املاک پس گرفته شده فقط به اطلاع پارلمان شهری تهران می رسید. در واقع طی نامه کتبی به شهرداری مناطق اعلام می شد که این املاک باید پس گرفته شود. تمام املاک شامل بند ۶ ماده ۵۵ شهرداری ها نبود جوادی یگانه، افزود: املاکی که باید پس گرفته می شد را بعنوان رئیس کمیسیون املاک به اعضای کمیسیون، سازمان بازرسی شهرداری و مناطق شهرداری به صورت کتبی اطلاع می دادم. در مجموع ۱۶۲ ملک بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری را به شورای شهر تهران اعلام کردیم که احیانا فردا در جلسه شورای شهر تهران بررسی می شود؛ البته ۱۲۹ ملک هم نهادی هستند. نهادی ها قوه قضاییه، نیروی انتظامی، نهادهای نظامی، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت میراث فرهنگی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت نیرو هستند. ۱۵ مهر تعداد املاک ۷۶۸ ملک بود که شهردار تهران به شورای شهر تهران اعلام نمود و ۲۳۹ ملک درحال بررسی بود. البته کمیسیون املاک بعد از بررسی تشخیص نداد که تمام این املاک شامل بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها می شود. ۲۳۵۲۳۷


منبع:

1400/04/13
12:01:44
0.0 / 5
504
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان